שבץ בחתולים, סימפטומים ודרכי טיפול
03-5403368

מידע

כתבות

שבץ בחתולים, סימפטומים ודרכי טיפול

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

שבץ הוא מונח שבדרך כלל משתמשים בו בקשר לאנשים שחוו אירוע מוחי. מצב זה נחשב בעבר נדיר בחתולים וכלבים אך לאחרונה ידוע שעלול להתרחש.

 

שבץ מתרחש עקב הפרעה בזרימת הדם למוח שגורמת לכשל בשליחת הדחפים העצביים מהמוח לשאר הגוף.

 

סממנים נוירולוגיים המתפתחים יכולים להיות זמניים או קבועים. אם הסימפטומים ממשיכים מעל 24 שעות, האבחון הוא שבץ מוחי. אם הסימפטומים נמשכים פחות מ 24 שעות האבחון יהיה פגיעה איסכמית (פגיעה בזרימת הדם בגוף) זמנית.

 

שנם שני סוגים של שבץ והם:

 

שבץ הנובע מדימום

 

סוג זה של שבץ נובע מדימום לתוך המוח או סביב המוח. דימום מסוג זה יכול להיגרם מרעלים שונים כגון רעל עכברים, בעיות בכלי הדם, דימום משני כתוצאה מגידולים, לחץ דם גבוה, ומחלה דלקתית של כלי הדם.

 

שבץ איסכמי

 

איסכמיה היא מונח המשתמשים בו, שפירושו שאין זרימת דם מספיק טובה לחלק או איבר בגוף. לכן שבץ איסכמי יכול להיגרם מחסימה של זרימת דם למוח. מצב זה יכול להיגרם על ידי נדידה של תאים סרטניים למח, לחץ דם גבוה המשני ליתר פעילות בלוטת התריס, מחלת לב, או כשל כליות כרוני.

 

סימנים לשבץ בחתולים

 

בלבול, אי התמצאות במרחב

 

סיבוב במעגלים לכיוון אחד

 

נפילה על הצד

 

לחיצת הראש לקיר/ריצפה

 

הטית הראש לצד ימין או שמאל

 

הליכה לא יציבה, דומה ל"שכרות"

 

חולשה

 

חוסר קואורדינציה

 

גלגול

 

גודל אישונים לא סימטרי או רפלקסים לא רצוניים בעיניים

 

איטיות, כבדות, תשישות

 

התקפים כמו אפילפטיים

 

תרדמת

 

הקאות

 

 

אבחנה של שבץ בחתולים

 

שבץ בחתולים יכול להשפיע בפתאומיות רבה. נקודה חשובה מאוד לשים אליה לב היא שבעלים רבים עלולים לטעות ולחשוב שהשבץ הוא בעצם מחלה המשפיעה על שיווי המשקל של החתול. מחלות אחרות בעלות סימנים דומים לשבץ כוללות דלקת באוזן הפנימית, חוסר בתיאמין (סוג של ויטמין), טראומת ראש, פוליפים באוזן התיכונה, סרטן באוזן התיכונה, גידול במוח, ו/או הרעלת מטרונידזול (סוג מסוים של אנטיביוטיקה). כדי לאבחן נוכחות של מחלת רקע או הסיבה לשבץ ולהפריד בין הפרעות העלולות להשפיע על האיזון של המערכות בגוף. ישנן מספר בדיקות לערוך כדי להחליט אם מדובר בשבץ או מחלה אחרת. הבדיקות יכללו בדיקה פיזיקאלית מלאה של החתול, בדיקה נוירולוגית מקיפה ובדיקה יסודית של תעלת האוזן. בדיקות דם כדי לשלול מחלות רקע אחרות או כשלים בתפקודי כבד, כליות ובדיקת רמת הסוכר בדם.

 

בדיקת דם מיוחדת הבודקת תפקודי קרישה אם יש חשד להרעלה של רעל עכברים.  במקרים חמורים יותר תתכן הפנייה של הבעלים עם החתול לבדיקת CT.

 

טיפול בשבץ בחתולים

 

הטיפול הוא בעיקרו טיפול תומך. 24 השעות הראשונות הן הקשות ביותר מכיוון שהסימפטומים קשים ביותר, בהנחה שאין החמרה. הטיפול התרופתי יינתן בהתאם למצב הרפואי של החתול. (אם ישנן מחלות רקע כגון לחץ דם גבוה, מחלת לב, וכו'). ייתכן ותצטרכו להשאיר את החתול לאשפוז על מנת לתת נוזלים ישירות לווריד, החלטה זו תיעשה על ידי הווטרינר.

 

אם החתול שלכם מראה סימנים של שבץ, התקשרו אלינו מיד, למרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה. זו חוויה מלחיצה ומפחידה עבור החתול שלכם אז נסו לדבר אליו בשקט וברוגע. וודאו שהוא אינו פוצע את עצמו והיזהרו לא לקבל ממנו ביס שכן חתול במצב של כאב ו/או חרדה עלול לנשוך.

 

 

לפרטים נוספים ושאלות אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה 03-5403368