שבע דברים חיוניים שהחתול לא יכול לחיות בלעדיהם
03-5403368

מידע

כתבות

שבע דברים חיוניים שהחתול לא יכול לחיות בלעדיהם

מאת: מאיה זיידנר אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

אחד הימים הכי טובים בחייו של האדם הוא היום בו הוא מביא כדור קטן, חמוד ושעיר של צמר גפן אל תוך ביתו. למרות שקל יחסית לדאוג לחתולים, חשוב שהמאמצים החדשים ידעו להתאים את הבית לצרכיו של בן המשפחה החדש.

 

אם אתם חדשים לבעלות על חתול, או לא בטוחים היכן להתחיל בהכנת הבית עבור החבר השעיר, הנה קורס מזורז. 

 

אזור משלהם
בעת הפגשת החתול עם ביתו החדש לראשונה, חשוב להתחיל בקטן. מצאו מקום שקט וקטן יחסית, כזה שלא יהיה מבהיל, אפילו חדר שירותים יכול להתאים.

 

במקרה והחתול שאימצנו ביישן, לא נרצה לכפות עליו אינטרקציות בשלב כה מוקדם, שעלולות לגרום לחרדה וקשיים בהסתגלות, ולכן, המקום צריך להיות "מחוץ לדרך", בו אנשים לא עוברים פעמים תכופות.

 

עם זאת, חתלתול חדש לא חייב להיות מוגבל לשטח זה כל יום, כל היום. כדאי לתת להם לצאת לחקור חדרים נוספים בביתם החדש, ולדאוג שיחזרו לבסוף לחדר המבטחים.

 

אזור הסתגלות זה צריך להיות גם המקום בו נשים להם מים, אוכל וארגז חול. באופן אידיאלי, זה יהיה מקומם הקבוע, אך במקרה וברצונכם להזיז אותם, יהיה צורך להזכיר להם על מקומם החדש, כל רבע או חצי שעה, עד להתרגלות.

 

מיטה חמה ונעימה
למעשה, יותר נכון לומר מקום חם ונעים לישון בו. כפי שכל בעלי חתולים מנוסים יודעים, רוב החתולים יעדיפו להתעלם מהמיטה לטובת שמיכות, מגבות או אפילו קופסאות קרטון ריקות. אם החלטתם ללכת על שמיכה, בחרו אחת ששומרת חום, כיוון שחתולים מעדיפים תנאי שינה חמים יותר מאיתנו. כדאי גם שתהיה ניתנת לכיבוס בקלות כדי לגבור על הצטברות פרווה. אין צורך להשקיע במיטה מפוארת.

 

מאכלים טעימים
גורי חתולים יש להאכיל באוכל המתאים להם, השונה מכזה המתאים לחתול בוגר. בעת היותם גורים, מומלץ לנסות מגוון מאכלים, עד למציאת האחד המועדף עליהם. כך גם הגור ילמד להכיר את צורותיו השונות של המזון – דבר שיקל על החלפת המזון, אם יעלה כזה צורך בעתיד מסיבות רפואיות.

 

ארגז חול
רוב החתולים יגיעו לביתכם כשכבר מאומנים ומיומנים בשימוש בארגז החול, כך שהבטחת השימוש בארגז החול הוא פשוט כמו לדאוג שיש אחד זמין. עם זאת, יש לדאוג לגודל ארגז המתאים לגודל החתול.


במקרה ויש יותר מחתול אחד, חשוב לדאוג לארגזי חול בהתאם. מומלץ על ארגז חול אחד לכל חתול פלוס אחד ספייר. כך שאם יש ברשותנו שלושה חתולים, נצטרך ארבעה ארגזים. אין צורך להניח את כל הארגזים במקום אחד. למעשה, פיזור הארגזים יכול להקל בחרדות שיכולות לצוץ, כמו הצורך להתחבא, בעת עשיית הצרכים.

 

משהו לגרד
גירוד הוא אחד מהאינסטינקטים הבסיסיים של החתול. הם יגרדו; עלינו רק לוודא שיעשו זאת במקום המיועד לכך. ייתכנו מספר ניסויים וטעיות עד למציאת פריט הגירוד המועדף עליהם – חלק מהחתולים מעדיפים חבל עבה, אחרים קרטון וכאלה שיעדיפו בדי שטיח – אבל בהחלט שווה לנסות למצוא את ההתאמה הנכונה. רק אל תקחו משטח גירוד הדומה לבד של הספה שלכם, כיוון שזה עלול להוביל לבילבול מצער.

 

משחקים לתעסוקה
מעבר למשחקים רכים, עכבר קטניפ ונוספים דומים, מומלץ לרכוש משחקי פאזל המיועדים לחתולים. משחקים אלה ניתן למלא בחטיפים, ועל החתול לחבוט סביב כדי לגרום להם לצאת. חתולים אוהבים לעשות שני דברים: להתחבא ולצוד, משחקי פאזל עוזרים לייצר מחדש את הצייד שהיו עושים אילו היו חיים בטבע, שם היו צריכים לעבוד קשה כדי להשיג את המזון שלהם.
חשוב להדגיש שיש להימנע ממשחק בידיים חשופות עם גורי חתולים. הגורים נושכים תוך כדי משחק וזה חמוד, אך ככל שהם גדלים, הם עלולים לפצוע אותנו ולא יבינו למה אנחנו לא רוצים לשחק איתם יותר.

 

בריאות וביטחון ארוכי טווח
מומלץ לכל מאמץ חתול חדש לעשות שלושה דברים. הראשון, להשיג עבור החתול תגית עם שמו ופרטי התקשרות למקרה ויברח. השני, להגיע לבדיקה רפואית אצל וטרינר ולדאוג לחיסונים הנדרשים עבור בריאות החתול. ולבסוף, כדאי לבטח את החתול בביטוח בריאות. רוב בעלי החיים בריאים, אך לא ניתן לחזות את הבעיות הרפואיות העתידות לבוא, ואם יגיעו, ביטוח בריאות יכול להיות מאוד משתלם בטווח הארוך (אנו ממליצים על ביטוח "חיותא")

 

לפרטים נוספים צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 03-5403368