שבב זיהוי אלקטרוני לחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

שבב זיהוי אלקטרוני לחתולים

מאת: אסתר מלול, אסיסטנטית

 

בעבר, הסיכוי למצוא חתול או כלב שהלכו לאיבוד היה תלוי בתג זיהוי על הקולר, אך פעמים רבות הקולרים או תגי הזיהוי נפלו. כיום, נפלאות הטכנולוגיה מאפשרות שימוש בשבב אלקטרוני (microchip).

למעשה, לאחרונה נתקלנו במספר מקרים בהם חתולי בית שהלכו לאיבוד נמצאו והושבו לבעליהם רק בזכות שבב הזיהוי האלקטרוני שלהם.

לפני שתחליטו האם לשבב את החתול שלכם, רצוי שתדעו בדיוק מהו השבב האלקטרוני.

 

 

מהו שבב אלקטרוני?

שבב זיהוי אלקטרוני הינו שבב מחשב קטנטן עליו מוזן מספר. אל המספר ניתן לשייך מידע המקשר ביניכם לבין חתולכם, מידע אשר יהיה מצוי במאגר שבבים ארצי. כאשר סורקים את השבב באמצעות סורק מתאים, יופיע מספרו על הצג.

השבב מוחדר מתחת לעור החתול באמצעות מחט מיוחדת, דבר האורך מספר שניות. השבב, שגודלו כגרגיר אורז, אינו רעיל לחתול, ולרוב מוחדר מתחת לעור באזור שבין השכמות. לאחר ההזרקה, השבב לא גורם לחתול לאי נוחות או לתגובה אלרגית.

מאחר והשבב מוחדר מתחת לעור, ניתן למשש אותו, למשל אם החתול רזה.

לעתים, עם הזמן, השבב יכול לנדוד מתחת לעור, אך אין בכך סכנה והוא אינו יכול להגיע לאף איבר חיוני, מאחר והוא מתחת לעור בלבד. וטרינרים ועמותות מודעים לכך שהשבב עשוי לנדוד, ולכן כאשר ימצאו בעל חיים אבוד הם יסרקו את כל גופו כדי לאתר את השבב, אם קיים.

 

באיזה גיל ניתן לשבב את החתול?

כבר בגיל 5 שבועות ניתן לשבב את החתול. החדרת השבב אינה פעולה פולשנית ואינה מצריכה הרדמה. עם זאת, לרוב, מומלץ לחכות עד שהחתלתול יסיים לינוק ואז ניתן להזריק את השבב. אין מניעה להחדיר שבב לחתולים מבוגרים יותר.

החדרת השבב אינה מכאיבה יותר ממתן חיסון, אך נעשה שימוש במחט גדולה יותר. מרבית החתולים עוברים את ההזרקה בקלות. עם זאת, חלק מהבעלים בוחרים להזריק את השבב כאשר החתול עובר סירוס (או עיקור), ונמצא תחת הרדמה בלאו הכי. 

 

האם השבב מתפקד כמכשיר GPS?

חשוב לדעת שהשבב איננו מתקן GPS או מתקן מעקב. לא תוכלו לאתר את מקום הימצאו של החתול באמצעות השבב. בנוסף, כדי שהשבב יהיה יעיל, עליכם לוודא כי פרטיכם האישיים (שם, כתובת, מספר טלפון, וטרינר מטפל) מקושרים למספר השבב ומעודכנים במאגר ארצי.

במידה והחתול הלך לאיבוד חלילה, אדם אשר מוצא אותו יוכל לקחת אותו לכל וטרינר, מחלקה וטרינרית, הסגר, כלביה או עמותה למען בעלי חיים, שם יסרקו את השבב ויוכלו למצוא את פרטיכם על פי מספרו.

 

האם כל קורא שבבים יוכל לסרוק את השבב של החתול שלי?

במרבית המקומות קיים קורא שבבים אשר מסוגל לסרוק שבבים שונים, כולל כאלה שהגיעו מחו"ל.

עם זאת, חשוב לוודא שכאשר מחדירים את השבב, משתמשים בשבב מיצרן מוכר.

כמו כן, יש לוודא מיד לאחר ההזרקה כי השבב אכן נקרא על ידי סורק, וכי המספר תואם למספר אשר הגיע איתו. לעתים רחוקות, השבב עשוי להיות פגום והסורק לא יזהה אותו. במקרים כאלה ניתן להזריק שבב נוסף.

 

אם לחתול שלי יש שבב, האם הוא עדיין צריך קולר ותג זיהוי?

חשוב להבין כי השבב האלקטרוני מהווה רק חלק ממערכת הזיהוי של חתולכם.

מאחר ושבב בחתולים עדיין איננו נפוץ בארץ, מומלץ בכל זאת לצרף לקולר של החתול תג אשר מסמן כי יש לחתול שבב זיהוי אלקטרוני, כדי לוודא שבמידה והחתול יימצא ינסו לסרוק את השבב.

חשוב להבין שלא יהיה ניתן לאתר את החתול באמצעות השבב, אלא רק למצוא את פרטיכם במידה והחתול נמצא והשבב נסרק.

בחתולים יש להשתמש בקולר גמיש או קולר עם אבזם ביטחון, אשר מאפשרים לחתול להיחלץ מהקולר במידה והקולר נתקע על חפץ כלשהו (גדר, ענף של עץ) כדי למנוע מהחתול להיתקע. 

 

מהם יתרונות השבב?

  • יתרון השבב העיקרי הינו מובן מאליו- חתול אשר הלך לאיבוד יוכל להיות מושב לבעליו במידה ויש לו שבב אלקטרוני אליו מקושרים פרטים עדכניים של הבעלים.
  • תגי זיהוי המוצמדים לקולרים עשויים להיתלש או ליפול. לעומת זאת, השבב נותר מתחת לעור החתול כל חייו.
  • במקרים של גניבות, לא ניתן "להיפטר" מהשבב מבלי לבצע ניתוח, ולכן קשה יותר לגנוב חתולים אשר נושאים שבב אלקטרוני.
  • בניגוד לתג זיהוי רגיל, פרטיכם האישיים יהיו מוגנים, רק אדם אשר יקליד את מספר השבב המדויק של החתול יוכל למצוא פרטים אלה.
  • ניתן לעדכן את הפרטים האישיים במאגר הארצי בקלות, באמצעות מחשב.

 

חשוב לזכור שגם חתולים אשר כפותיהם מעולם לא דרכו מחוץ לבית, עלולים לחמוק החוצה במקרים מסוימים. לכן, על מנת להימנע מהתרחיש המפחיד בו החתול יאבד את דרכו, מומלץ לשבב כל חתול, בין אם הוא חתול בית או חתול חצר.

 

לפרטים נוספים, ניתן לפנות למרפאתנו בטלפון 03-5403368, או דרך דף הפייסבוק שלנו תחת השם vets-co.il .