רפואה כללית
03-5403368

מידע

רפואה-כללית

 • מאיזה גיל אפשר לתת לגור כלבים בשר של בני אדם? עד מתי הוא צריך לאכול אוכל של גורים ומתי אפשר לעבור לאוכל של בוגרים?

  בעידן המודרני כלבים אוכלים מזון כלבים מסחרי-איכותי. מזון זה הוא בבחינת "מאוזן ומלא", כלומר, מכיל את כל מרכיבי המזון הנחוצים לכלב במינון אופטימלי, ועל כן אין צורך לתת לכלבים בשר בנוסף למזון.יתרה מכך, כלבים רבים רגישים לתוספות בשר ועלולים לשלשל ולהקיא בשל כך.מזון גורים מומלץ לתת עד גיל שנה, ולאחר מכן ניתן  לעבור למזון בוגרים. וטרינר רמת השרון / הרצליה במידה ואת רוצה בכל זאת "לצ'פר" את כלבך בתוספת מזון "אנושית" הייתי ממליץ על מרכיבים אחרים מלבד בשר, וביניהם ביצה, גבינה לבנה, ירקות שונים או עוף מבושל.כאן המקום להדגיש שוב כי הכלב אינו צריך את התוספות הללו, ובמידה ואת אכן נותנת אותן יש לתת אותן בכמות קטנה של לא יותר מ-10% מסך כמות המזון הכללית.
  בברכה,ד"ר דורון נרי וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • שלום, אימצתי כלב קטן מתנו לחיות לחיות. הוא חמוד נורא, גודלו קטן מאד והוא לא יגדל. מהיום שהוא בא אלינו הוא בקושי נובח. האם יש לכך סיבה? בנוסף, הוא כל הזמן מלקק. זה נורא נחמד אבל קצת מוגזם. האם אפשר לגרום לו לקק פחות?

  ברכות על אימוץ הכלב. קשה עד בלתי אפשרי לענות על שאלות כלליות כל כך מעל דפי העיתון, מבלי להכיר/לבדוק את הכלב. נושאים כמו נביחות, הרגלי צרכים, גירוד וכו', תלויים מאד בגזע הכלב, גילו, מינו, ובעיות רפואיות שונות, ומשתנים מאד מפרט לפרט.לא הבנתי מפנייתך בן כמה הכלב והאם הוא מלקק גם את עצמו (תופעה המקבילה לגידורים ועשויה להעיד על בעיה בריאותית כלשהי) או רק את הסובבים אותו (עניין רגשי/התנהגותי).אני ממליץ כי תיקח את הכלבלב לבדיקה אצל וטרינר על מנת שיבדוק אותו וייעץ לך בהתאם.

  בברכה, ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • איזה טיפול כדאי לתת לכלב ולחתול שלי נגד פרעושים בקיץ? אציין שגם החתול שלי יוצא מדי פעם לחצר?

  עונת הקיץ היא "העונה הבוערת" מבחינת פרעושים וקרציות, אולם פרעושים נפוצים בכל ימות השנה, ועל כן מומלץ לטפל נגדם תמיד. קיימים בשוק תכשירים רבים ומגוונים (כדוגמת אדוונטאג' , פרונטליין, רוולושין),  הניתנים בדרכי מתן שונות חלקם טובים מהאחרים וחלקם פחות. הטיפול הנפוץ ביותר כיום הינו בצורה של אמפולות, אותן שמים על עור בעל החיים מדי 3-4 שבועות. באשר לייעוץ ספציפי יותר, אני ממליץ כי תיצרי קשר עם וטרינר שיוכל להתאים בעבור חיות המחמד שלך את הטיפול המיטבי (ישנן אמפולות שונות לכלבים וחתולים). כמו כן, חשוב לציין שפרעושים הינם נשאים של תולעי מעיים, ועל כן, במידה והיתה נגיעות בפרעושים מומלץ גם לתלע במקביל.

 • האם חתולים יכולים לאכול הכול או שכדאי לתת להם רק אוכל שמתאים לחתולים? האם הם ידעו לא לאכול עצמות אם נותנים להם עוף למשל?

  כמעט ואין אף בעל חיים בעולם "שיכול לאכול הכול".חתולים הינם טורפים אובליגטוריים (=הכרחיים, מוחלטים) ובתור כאלה צריכים אספקה שוטפת של חלבון וחומצות אמינו ספציפיות שמקורן מהחי.  חיות מחמד שונות (כלבים, חתולים, מכרסמים) שלא ניזונים מהמזון הטבעי לו הם רגילים בטבע מוזנים על ידינו בכופתיות תעשייתיות של מזון מסחרי. מזון זה הוא מאוזן ומלא כלומר, מכיל את כל מרכיבי המזון להם זקוק בעל החיים הספציפי (בדומה למזון תינוקות, דוגמת סימילק, המכיל את כל מרכיבי המזון להם זקוק התינוק).אי לכך יש להאכיל כלב במזון לכלבים, חתול במזון המיועד לחתולים וכו'.באשר לעצמות – חתול יאכל אותן אם ימצא גישה אליהן אולם הן מסוכנות לבריאותו. שברי עצמות עלולים לגרום לפציעות בפה, קרעים פנימיים במערכת העיכול, חסימות במעיים ועוד, ועל כן- ככל שהדבר תלוי בכם, יש למנוע מהחתול מלאכול עצמות למען בריאותו ואריכות ימיו
  בברכה, ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • האם זה נכון שכלבים מבוגרים לעתים עוזבים את הבית כשהם זקנים מאוד או חוליפ כדי למות מוחצה לו? שמעתי את זה על חתולים אבל אני לא ידועת האם זה נכון לגבי כלבים

  ברוב במקרים, כלב אינו עוזב את בעליו על מנת "לחפש לו מקום למות" (וזאת למרות שישנם בעלי כלבים המעידים כי אצלם זה קרה) מה שכן יכול להיות:-כלב שמרגיש לא טוב מחפש לעיתים פינה שקטה על מנת לרבוץ בה. יתכן ויש המפרשים בהתנהגות זו כניסיון התבודדות או התרחקות.

  -כלבים זקנים מאוד עשויים לפתח סימנים המזכירים סניליות בבני אדם: שוטטות בבית ללא סיבה, הליכת לילה, "היתקעות" במקומות שונים ואובדן אוריינטציה כללית. וטרינר רמת השרון / הרצליה עלול להיווצר מצב בו כלב זקן/חולה אובד לבעלים והדבר מתפרש כפרישה לשם מוות

 • יש לי חתול זכר בן שנתיים. הוא מיילל בצורה משונה מאז שעות הבוקר, עייף ונראה שהוא מנסה לעשות צרכים ללא הצלחה. מה יכולה להיות הבעיה?

  זוהי שאלה חשובה והיא דורשת מענה מיידי ובדיקה מיידית. ברוב המקרים שבו חתול זכר מנסה לעשות צרכים ללא הצלחה ונראה במצוקה מדובר בחסימת שתן. קיימים גם מקרים של עצירויות אך אלה לרוב לא יובילו למצבי מחלה מאוד קשים. חסימת שתן בחתול נובעת מסתימה של הצינור שמוביל את השתן החוצה מהשלפוחית. החומר שסותם הוא לרוב קריסטלים ששוקעים ויוצרים מעין פקק. יש לציין שמדובר במצב חירום של ממש וללא טיפול יכול להסתיים במוות של החתול. יש לקחת את החתול למרפאה באופן מיידי שם יטשטשו את החתול ויפתחו את החסימה.

  בברכה,

  ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • הכלב שלי משלשל כבר יומיים, האם ניתן לתת לו אורז ועוף כמו לבני אדם?

  שלשול הינו לרוב תוצאה של דלקת מעיים. קלקול קיבה בכלבים מתרחש לעיתים קרובות בין אם כתוצאה מאכילת מזון מקולקל או אפילו מזון של אנשים שאינו מתאים לקיבת הכלב. באם השלשול נמשך יומיים ואין סימנים אחרים כגון הקאות או ירידה בתיאבון, אפשר לנסות דיאטה של עוף ואורז עוד יממה אחת ולראות. אם אין שיפור, יש להביאו למרפאה לבדיקה כללית בכדי שנוכל לאתר את סיבת השלשול ולטפל בה.
  בברכה, ד"ר דורון נרי וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • האם אפשר לגזור ציפורניים בקוצץ ציפורניים רגיל?

  מבנה הציפורן של כלב שונה מאוד גאומטרית מזה של בני אדם. במקום ציפורן דקה ושטוחה לכלבים ציפורן עבה, מחודדת ומעוגלת. מבנה זה מאפשר למלא את מטרת הציפורניים בכלב שהיא בין היתר חפירה. וטרינר רמת השרון / הרצליה לשאלתך, קשה מכנית להשתמש בקוצץ רגיל וניתן לרכוש קוצץ מיוחד בסכום שווה לכל נפש. לעיתים יש צורך להביא את הכלב למרפאה לעזרה.
  בברכה,
  ד"ר דורון נרי וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • הכלב שלי צולע כבר כמה ימים אבל הוא לא בוכה, אני צריכה לדאוג?

  צליעה יכולה לנבוע מכמה וכמה סיבות. הצליעה עצמה היא ביטוי לכאב ופעמים רבות כלבינו או חתולינו לא "יבכו" כי כואב להם. אני ממליצה לבדוק טוב את רגלו ולראות שאין לו איזה קוץ המפריע לו במיוחד בכף הרגל. וטרינר רמת השרון / הרצליה בכל מקרה של צליעה מעבר לכמה שעות יש להביא לבדיקת רופא. בין הגורמים לצליעה אנו רואים קוצים שנתקעים בכפות הרגליים, שברים, פצעים, בעיות מפרקים ועוד.

  בברכה,

  ד"ר דורון נרי וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • יש לי פטרייה על העור והרופא משפחה אמר שזה מהחתול שלי, לא ראיתי סימנים על החתול שלי, האם באמת הוא הסיבה?

  אכן חתולים יכולים לחלות ולשאת מחלת עור פטרייתית בשם ring worm/דרמטופיטוזיס. לרוב מדובר בחתולים צעירים או חולים אשר מערכת החיסון שלהם מעט ירודה. רבים מן החתולים יראו גם הם לקויות עור אופייניות – קרחות עגולות עם קשקשת בעיקר ברגליים וסביב הפנים אך חתולים יכולים לשאת את המחלה גם בלי לחלות בה. הפתרון הוא לבצע תרבית מפרוות החתול בשיטה שנקראת "מקנזי" בה מברישים את החתול במברשת שיניים את הפרווה שולחים לתרבית לפטריות במעבדה ומטפלים בהתאם.

 • הכלבה שלי מתקשה לעשות צרכים כבר מספר ימים. שתן היא עושה נורמאלי מה זה יכול להיות?

  קשיים בהעברת צואה יכולים לנבוע מבעיות רבות הכוללות דלקות במעיים הגסים, חסימות מעיים, בעיות בפרוסטטה, גידולים ועוד. זהו מצב המחייב בדיקה מיידית אצל הווטרינר.

 • הכלב שלי מגרד את הישבן שלו על השטיח, האם זה אומר שיש לו תולעים?

  גירוד ישבן אכן יכול להעיד על דלקת באזור. דלקת כזו יכולה להיוצר מתולעים אך גם מסתימת בלוטות סימון אנאליים, גוף זר ועוד. לכן מומלץ להביא את כלבך לביקור במרפאה לשם בדיקה וטיפול מתאים

  בברכה,

  ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • הכלב שלי מגרד את הישבן שלו על השטיח, האם זה אומר שיש לו תולעים?

  גירוד ישבן אכן יכול להעיד על דלקת באזור. דלקת כזו יכולה להיוצר מתולעים אך גם מסתימת בלוטות סימון אנאליים, גוף זר ועוד. לכן מומלץ להביא את כלבך לביקור במרפאה לשם בדיקה וטיפול מתאים

  בברכה,

  ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • לכלב שלי יש דלקת בעין, אפשר לשים לו סינטומיצין?

  דלקת בעין מתבטאת באודם, נפיחות והפרשות מן העין. כאשר יש חשד לדלקת בעין קיימת חשיבות רבה להגיע לביקור דחוף אצל הווטרינר. הסיבה נעוצה בכך שיכולות להיות מספר גורמים לדלקת בינהם גוף זר בעפעפיים, שריטה של הקרנית, יתר לחץ תוך עיני ועוד. יש חשיבות לביצוע בדיקה מקיפה של העין הכוללת השמת חומר פלורוסנטי לבדיקת כיבים בקרנית וטיפול מתאים. הטיפול יכול לכלול סינטומיצין אך לא בכל מקרה.
  וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • הכלב שלי חולה וקיבלתי כדורים לתת לו פעמיים ביום. איך נותנים לו את הכדורים?

  הדרך הטובה ביותר היא להחביא את הכדור בתוך מזון טעים כמו לחם, קציצה, מזון רטוב של כלבים וכדומה. כדאי לרכוש מספר קופסאות שימורים של מזון כלבים לצורך מתן תרופות. דרך נוספת למתן כדור – לפתוח את הפה של הכלב, להכניס את היד כמה שיותר עמוק, וטרינר רמת השרון / הרצליה להניח את הכדור על בסיס הלשון ואז לסגור את הפה, להרים את הראש ולהמתין מספר שניות עד שמתבצעת בליעה. במידה וצריך לתת סירופ, יש להכניס את המזרק בין השיניים לבין הלחי ולטפטף לאט לאט את התרופה, תוך הרמת הסנטר כלפי מעלה.

 • רציתי לדעת מדוע אסור לגדל קופים בבית.

  הסיבה שבגללה אסור בארץ להחזיק קופים כחיות מחמד היא כפולה. בראש ובראשונה יש לזכור שמדובר בחיית בר (לא מבויתת) אינטליגנטית ביותר. בשבי, כתוצאה משעמום הם מפתחים בעיות נפשיות קשות שיכולות להסתיים בדיכאון ואפילו מוות. בנוסף לכך, ישנם וירוסים (נגיפים) רבים שאינם גורמים למחלה בקופים, אך יכולים לגרום למחלות קשות ואף למוות באנשים. בנוסף לסיבות החשובות הללו, אנו (כל אוהבי הטבע) מקווים, שאיסור מכירתם של הקופים, יקטין את מספר האנשים שמנסים לצוד אותם בטבע.

 • אני חושבת לאמץ כלב מגזע סן-ברנרד. שאלתי היא האם עקב גודלו ושעירותו הוא לא יסבול מאוד בקיץ ומה ניתן לעשות.

  למרבית הכלבים הגדולים והשעירים, חם מאד בקיץ הישראלי. לכן צריך להחזיק אותם במקום מוצל, מאוורר היטב ולעתים אפילו במיזוג אוויר. באופן כללי, הטיפול והאחזקה של כלב גדול (לא רק הסאן ברנארד) הוא יקר יחסית. גם כמות המזון גדולה, וגם במקרה של מחלה, עלות התרופות גבוהה. למרות כל זאת, כלבים גדולים הם מאד כיפיים למשחקים ומהווים מקור הנאה ג-ד-ו-ל.

  בברכה, ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה

 • יש לי כלבה מאוד שמנה. האם השמנה מסכנת בריאות בכלבים או רק בעיה אסטטית?

  השמנה היא בעיה מאד נפוצה בקרב כלבים וחתולים שגרים בבית. זוהי בעיה רפואית רצינית שיכולה לגרום לבעיות רבות נוספות. החל מכאבי פרקים קלים ועד לבעיות גב הדורשות ניתוחים מסובכים, בעיות לב, סוכרת ובעיה של התחממות יתר בזמן טיול בתקופות החמות. מומלץ להתייעץ עם וטרינר על תוכנית דיאטטית שמתאימה לכלב שלך. באופן כללי, צריך להקטין את כמות הקלוריות הניתנות לכלב (על ידי מתן מזון דל קלוריות מחנות, או על ידי מתן מזון רפואי מיוחד מהוטרינר כגון R/D) וכן בהדרגה להגביר את רמת הפעילות היומית שלו.
  בברכה, ד"ר דורון נרי - וטרינר רמת השרון / הרצליה