רפואה וטרינרית בטלפון
03-5403368

מידע

כתבות

רפואה וטרינרית בטלפון

מאת- ד"ר דורון נרי - וטרינר

 

הרפואה הוטרינרית כיום מושפעת מאוד מהתקדמות הטכנולוגית שבה יש לכולם יש  גישה למרכזי תוכן באינטרנט ולרובינו טלפון סלולארי חכם, אייפד וכו'. אולם יש להיזהר מאוד מקבלת עצות רפואיות דרך האינטרנט/טלפון.

 

גם כיום, אחרי בדיקה מעמיקה של בעל החיים (כווטרינר ותיק), אני מתלבט לא פעם לגבי אבחנות וטיפול לכן על אחת כמה וכמה, וטרינר שאינו רואה את בעל החיים ומסתמך על מידע טלפוני או תמונה שנשלחה במייל או בwhatsapp. אותו וטרינר משחק בבריאות בעל החיים כרולטה רוסית. לעומת זאת, וטרינר המכיר היטב את בע"ח ואת בעליו יכול להגיב טלפונית לשאלות מכוונות וספציפיות שקשורות במחלה קודמת או בניתוח שנעשה במרפאה. אבל בכלב/חתול שאינו מוכר לווטרינר ובמיוחד במצבים קשים כמו מצוקה נשימתית, התעלפויות, הקאות ושלשולים, תאונות דרכים או כל תופעה קשה אחרת, אין לווטרינר כל דרך לדעת מה באמת קורה עם חיית המחמד, וזאת אם הוא לא נמצא לידה ובודק אותה פיזית ושואל את השאלות הרלוונטיות למצב . כל זה מלווה בד"כ בבדיקות יותר מקיפות כמו צילומי רנטגן, בדיקות דם אולטרא סאונד שכמובן אינן זמינות בייעוץ אינטרנטי/טלפוני. ללא מידע כזה קשה להגיע לאבחנה נכונה ולכן הטיפול יהיה בבחינת "שליפה מהמותן".

 

מובן שכל הבדיקות האלו לא ניתן לעשותם דרך שיחת הטלפון.

 

בעלי חיות מחמד רוצים לחסוך כסף וזמן בביקור אצל הווטרינר, כמובן שאין רע בכך, בתנאי שאין זה כרוך בסיכון חיות המחמד, כלל ברזל שלי הוא "כשיש ספק אין ספק". כלומר אני נמנע מלתת יעוץ בטלפון לגבי מצב שיש בו סיכון לבריאות חיית המחמד ועיכוב מתן הטיפול יכול לגרום לסבל וכאב לבע"ח.

 

לכן וטרינר מנוסה לעולם לא יאמר בטלפון דבר העלול לגרום ללקוח לא להגיע לבדיקה במרפאה הוטרינרית.

 

בנוסף, לא ניתן לבדוק את רמת המקצועיות של המידע או העצות הניתנות באינטרנט וכן לא תמיד ניתן לדעת עם איזה וטרינר מדברים בטלפון, מה הכשרתו, ניסיונו או יכולתו המקצועית.

 

ולכן אם יש לכם ספק, תמיד מומלץ ללכת אם חיית המחמד שלכם לוטרינר שעליו אתם סומכים.
 

ולפרטים נוספים וטרינר ד"ר דורון נרי  מרכז וטרינרי רמה"ש – 03-5403368