ריפלוקס (חומציות יתר בקיבה) בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

ריפלוקס (חומציות יתר בקיבה) בכלבים

מאת: מיכל ליבסון,  טכנאית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון.
 

אם אי פעם סבלתם מריפלוקס (חומציות יתר של הקיבה) אתם יודעים כמה התחושה שזה גורם לא נעימה ומציקה. מצב זה יכול להפריע את שיגרת היום יום שלכם ולגרום לאכילה מהנה להיות לא נעימה בכלל.


מהו ריפלוקס חומצי בכלבים?

ריפלוקס חומצי, או בשמו המקצועי (רפלוקס קיבתי וישטי), הוא מצב שנגרם כאשר אנזימי החומצה העוזרים לקיבה ולמעיים לעכל את המזון עוברים לוושט של הכלב. אם לא מטופל, החומצה עלולה לשחוק את דופן הוושט, מה שגורם לאי נוחות ועלול לגרום כיבים.

ריפלוקס חומצי נפוץ בכל הכלבים מכל הגילים. אך נפוץ במיוחד בכלבים צעירים, מכיוון שפתח בסיס הוושט לא מפותח. זה שכיח גם בכלבים עם פנים פחוסים כגון פאגים ובולדוג אנגלי בגלל שיש להם ושט קצר יותר.


מה גורם לריפלוקס חומצי בכלבים?

ריפלוקס חומצי נגרם קודם כל על ידי מיצי הקיבה החומציים של הכלב העושים דרכם לוושט, מה ששוחק את שכבת ההגנה. ישנן הרבה סיבות מדוע מיצי קיבה יכולים להגיע לוושט של הכלב, לכן הכי טוב להתייעץ עם הווטרינר כדי לבדוק את שורש הבעיה ולטפל באופן מתאים. מספר סיבות לריפלוקס חומצי הן:
הרדמה אם הכלב עבר לאחרונה ניתוח, ההרדמה מרפה את הפתח של בסיס הוושט, מה שעלול לגרום להגברה של מיצי קיבה העוברים לוושט.
אלרגיות אם הכלב אלרגי לאיזשהו  מרכיב במזון שלו, הגוף עשוי להגיב בהגברה של מיצי הקיבה כדי לפרק את המזון.

הקאות כרוניות תרופות מסוימות או מצב בריאותי עלולים לגרום להקאות תכופות העלולות לגרום לריפלוקס חומצי.
ייצור מוגבר של מיצי קיבה ישנם הרבה דברים העשויים להוביל ליתר מיצי קיבה חומציים, כולל הרניה (בקע), לחץ, או אחוז שומן גבוה מדי במזון של הכלב.


סימפטומים לחומציות יתר בכלבים

בגלל שחומציות יתר בכלבים מאוד נפוצה, חשוב לדעת מה הם הסימפטומים כדי שתוכלו לקחת את הכלב שלכם לטיפול רפואי אצל הווטרינר כמה שיותר מהר. צרו קשר עם הווטרינר אם אתם שמים לב לסימפטומים הבאים:

שיהוק תכוף, או הקאות קטנות אחרי אכילה
ריח פה חריף
חרחורים
אובדן תאבון
ירידה במשקל
יללות, בכי, או סימנים אחרים של אי נוחות אחרי שהכלב אוכל
אפאטיות אחרי האוכל
חום
ריור יתר


הימנעו מלהאכיל בשעת לילה מאוחרת

חומציות יתר לעיתים קרובות נגרמת על ידי רפיון של פתח בסיס הוושט, מה שנותן ליותר מיצי קיבה לעלות לכיוון הוושט ועלול לגרום לכלב להיות מועד יותר להקאות. בלילה, פתח בסיס הוושט נרפה בטבעיות, כך שלהאכיל בשעה מאוחרת בלילה עלולה לגרום לכלבכם להיות יותר מועד לחומציות יתר בקיבה. הגבהה של ראשו של הכלב על ידי כרית או חפץ אחר בזמן שהוא ישן עשויה לעזור. שינה במאוזן מקלה על מיצי הקיבה לעלות לכיוון הוושט.


האכילו את כלבכם מנות קטנות לעיתים תכופות יותר

במקום להאכיל את הכלב שלכם פעמיים ביום, חלקו לו את הארוחות למספר רב יותר של פעמים ביום וכל פעם לתת מנה קטנה לאורך היום.
האכלה בכמויות גדולות יוצרת לחץ על מערכת העיכול של הכלב מאשר מנות קטנות, ולכן הדבר יגרום למערכת העיכול לייצר יותר מיצי קיבה. בנוסף, מיצי מרה בדרך כלל נוצרים בקיבה ריקה, אז חילוק מנות האוכל של הכלב שלכם על פני היום ישאיר את המזון בקיבה ליותר זמן.


האכילו את כלבכם אוכל רך יותר

מזון יבש עשוי להיות קשה לכלבכם לעכל, מה שאומר ייצור של יותר מיצי קיבה כדי לפרק את המזון. ככל שהאוכל רך יותר, למערכת העיכול קל יותר לעכל אותו. לכן כדאי להאכיל את הכלב שלכם באוכל כלבים רטוב.


הוסיפו לכלבכם פרו ביוטיקה ופרה ביוטיקה

בעיות עיכול רבות בכלבים מקורן בחוסר איזון של מיקרוביום בקיבה.  תוספי פרו ביוטיקה ופרה ביוטיקה יכולים לעזור לתקן את חוסר האיזון הזה, לתת חיזוק למערכת החיסון, לקדם עיכול טוב ולתמוך בבריאות של כלבכם באופן כללי.


האם ניתן למנוע ריפלוקס חומצי בכלבים?

בזמן שריפלוקס חומצי נפוץ בקרב כלבים, ניתן לטפל בו בקלות ואף למנוע אותו עם הדיאטה הנכונה לכלבכם. הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות בשביל כלבכם הוא להאכיל אותו באופן בריא ומאוזן ולקחת אותו אלינו לבדיקות שגרתיות. פעולות אלו יעזרו בתחזוקה בריאה של מערכת העיכול של כלבכם ויפחיתו את הסיכוי לריפלוקס חומצי.
אם כלבכם סובל באופן חמור מריפלוקס חומצי ואתם מוצאים ששום דבר שאתם מנסים לא עוזר, יש לפנות לווטרינר לקבלת טיפול מתאים.

 

לשאלות נוספות, ניתן ליצור אתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368