רידג'בק Rhodesian Ridgeback
03-5403368

מידע

כתבות

רידג'בק Rhodesian Ridgeback

רידג'בק \ מאת: מאת אור וייצר אסיסטנט ובעל ריצ'בקית במשך 11 שנים.

 

היסטוריה

מוצאו של הרידג'בק הוא מזימבבואה, לשעבר רודזיה. הרידג'בק הוא כלב שפותח ע"י מתיישבים אירופאיים שחיו ברודזיה במאה ה-18, וייעודו העיקרי היה ציד אריות! הרידג'בק פותח מעירוב גזעים, שכללו גזע מקומי, טרייר אירי, פוינטר, קולי, בולדוג, גרייהאונד, וכנראה גם דני ענק.

גזע הרידג'בק ייחודי בכך שעל גבו צומח פס של שיער בניגוד לכיוון צמיחת השערות הכללי בגוף. משם שואף הרידג'בק את שמו -  ridgeback  -  (ridge) – רכס בעברית, (back) – אחורי. "רכס אחורי"- על שם הפס בגבם.

 

מבנה כללי

צבע- חום בהיר עד אדמדם, לעיתים עם כתם לבן על החזה.

זכר

גובה : 63-69 ס"מ.

משקל בוגר: 36.5 ק"ג.

נקבה

61-66 ס"מ.

משקל בוגרת: 32 ק"ג.

 

מידע והמלצות לאימוץ

הרידג'בק הוא גזע השייך למשפחת כלבי הציד, הוא נחשב ככלב נאמן לבעליו ומגונן על המשפחה. לעיתים נוטה להיות חשדן כלפי זרים הנכנסים לשטח הטריטוריה של המשפחה.

זכר רידג'בק אינו מומלץ לאימוץ ע"י בעלים חסרי נסיון מהסיבה שזכר רידג'בק גדול מבחינה פיזית משמעותית מנקבה, לרוב, הזכרים זקוקים לאילוף משמעותי בשל אופיים האגרסיבי כלפי זכרים אחרים אך נחשבים עדיפים למשימות שמירה. הנקבות נחשבות נוחות יותר לאילוף ובעלות  אופי רגוע אך חשדן.

הרידג'בק הוא כלב בעל מרץ גדול שדורש מרחב וטיולים ארוכים להוצאת אנרגיה. גופו האתלטי והשרירי דורש אוכל רב ותזונה נכונה.

גזע זה אינו דורש הברשה וסירוק.

 

מחלות אופייניות לגזע

Dermoid sinus - מחלה יחסית נפוצה בגזע הרידצ'בק (כ5% לוקים בה). היא מתאפיינת בפגם בהתפתחות העוברית שבו עור הגב מתחת לפס השיער של הרידצ'בק לא מתאחה כיאות ונוצר חור, תעלה מזערית,  מתחת לפני העור שיכולה במקרים מסוימים להגיע עד עמוד השדרה. דבר זה דורש התערבות כירוגית לסגירת התעלה כדי למנוע חדירת זיהומים אל מתחת לעור ואף לעמוד השדרה.

תת פעילות בלוטת התריס  hypothyroidism - זוהי מחלה אוטו-אימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את בלוטת התריס. היא פורצת לרוב בבוגרים צעירים 2-5 שנים, אולם יכולה להופיע בכל גיל. התסימינים כוללים התקרחות, עייפות וירידה בפעילות, ירידה בתיאבון והשמנה.

מחלות תורשתיות נוספות בגזע - בעיות של עמוד השדרה, קטרקט, ועוד.

 

ולסיום דבר משעשע

דבר ייחודי לגזע הרידג'בק הוא שבעת ישיבה, מפאת גופו האתלטי ורגליו השריריות, הרידג'בק יושב באוויר ולא עם הישבן על האדמה. 

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון