רחרוח כלבי למטרות גישוש ומעקב
03-5403368

מידע

כתבות

רחרוח כלבי למטרות גישוש ומעקב

מאת: ד"ר דורון נרי רופא וטרינר

תיאוריות רבות נכתבו על רגישות אפו של הכלב, ועל יכולתו המדהימה לזהות ריחות. במשך מאות שנים משתמש האדם בכלב למטרות צייד. בהתחלה ככלי למציאת מזון ולאחר מכן כמלווה צמוד ונלהב של האדם בתהליך הצייד, מזיהוי חיות בר ממרחקים ועד לכידתם והבאתם אל האדם.
ידוע כבר זמן רב כי חוש הריח של כלבים מפותח בהרבה מחוש הריח של האדם.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


מסיבה זו משתמש האדם בכלבים למטרות רבות ומגוונות ביותר,לדוגמא: מציאת נעדרים, איתור חומרי נפץ וסמים, גישוש ואיתור חשודים, על נושא זה נרחיב בהמשך.אופן הרחרוח של הכלב מורכב ביותר, אך לצורך עניינינו נחלק אותו לשתי קטגוריות:
1.     רחרוח של הרוח והאוויר
2.     רחרוח האדמה והקרקע

 

רחרוח האוויר ותנועתו:
כלב מרים את ראשו, עוקב אחר תנועות הרוח, ערני מאוד ולא מפסיק לרחרח לכל הכיוונים, כאילו הוא קורא מסר מהרוח ישירות אל תעלות אפיו. סוג הרחרוח הזה יעיל כאשר מטרתנו היא למצוא חשוד שמתחבא, בשטח פתוח או בשטח בנוי, למשל גינה אחורית או אפילו מקום מסתור תת קרקעי, כאשר ידוע כי החשוד אינו בתנועה. זו בהחלט מטרה שדורשת חוש ריח כלבי.
רחרוח האדמה והקרקע:
הכלב "תוקע" את אפו בתוך האדמה , מזהה  נתיב ריח ונלהב לעקוב אחר אותו נתיב,לפעמים במשך מרחקים רבים. סוג זה של רחרוח משמש למטרות מעקבים בתנועה, גישוש נתיבי בריחה של חשודים וזיהוי עקבות למרחקים ארוכים.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


ניחוח האדם:
הניחוח של האדם מורכב ממספר רב של אלמנטים. בראש ובראשונה אנו בעלי ניחוח גוף אישי, כל אחד וריחו הוא. גם ריחנו האישי יכול להיות מושפע ממספר גורמים כגון:בריאות, תזונה, פעילויות קבועות, מצב הניקיון והאסטטיקה האישית.
לכל הדברים האלה והשילובים ביניהם ישנה השפעה גדולה על ריח האדם, והריח אף מוגבר בזמן פעילות גופנית, לחץ גופני או נפשי.לכל חלק בגוף האדם ריח ייחודי משלו , אך כל הריחות משתלבים יחד ויוצרים ריח מובהק של אדם . גברים ונשים מפיצים ריחות שונים, אנו מיצרים ריחות שונים בין המינים בגלל ההבדלים ההורמונאליים שקיימים בינינו.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


ישנם עוד אלמנטים המשפיעים על ריח האדם, הרי איננו מתהלכים כל הזמן ערומים. אנו לבושים בגדים , נועלים נעליים ומשתמשים בתכשירים שונים המשפיעים על ריח גופנו הטבעי. למשל הצמר שאנו לובשים , אפילו אפינו הלא מפותח מסוגל להבחין בניחוח המיוחד של הצמר, ובוודאות גם אפו של הכלב. הכלב יהיה מסוגל אף להבחין בהבדלי ריח בין משי וכותנה.נעליים, מגפי עור , נעלי עבודה או כפכפים , גם לכל אחד מהם ריח ייחודי. ואפילו לפוליש ולחומר צחצוח הנעליים ישנם ריחות מובהקים באפו של הכלב.כאשר אנו מבינים את רמת הדיוק באפו של הכלב, קל לנו יותר לשייך ריחות מסוימים לקטגוריות ספציפיות. כלומר, אם נמצאת לפני משימה למציאת חשוד שידוע כי הוא עובד כפועל בניין, נוכל להקל על הכלב בכך שנכיר לו את הריחות המאפיינים אתר בנייה, ונשייך אותם אל החשוד שאנו מחפשים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


חשוב להבין שאפו של כלבינו מסוגל לזהות המון ריחות שבשבילינו הם חסרי משמעות ולכן חשוב לחשוף אותו לכמה שיותר ריחות שמאפיינים את החשוד, גם אם לנו הם נראים חסרי טעם וריח.

 

אז איך מתפזר ניחוח גוף האדם במרחב?
אם נבין כיצד ניחוח מתפזר יהיה לנו קל יותר להבין כיצד נשתמש בכלב בצורה האפקטיבית ביותר.
ונדע כיצד ניתן יהיה להשתמש באפו של הכלב למטרות מעקב או אפילו צייד.למשל בתנאי מעבדה ניטרליים לחלוטין, ריחו של האדם מתפזר בחדר. חלקיקי הריח משנים צורה ומשקל כשהם באוויר, ובסופו של דבר נופלים על הקרקע ונשארים שם זמן מה.
כפי שנאמר קודם, מדובר על תנאי מעבדה ניטרליים, תנאים שרוב הפעמים לא יהיו רלוונטיים למקרה. ברוב המקרים הניחוח יתפזר אחרת, בהתאם לתנאי הסביבה ומזג האוויר.


במקרה וניקח את אותו אדם ונמקם אותו במקום אחר, לדוגמא, חבוי בתוך בניין או גינה, ניחוח גופו יתפזר באופן שונה ועל פי תנאי מזג האוויר והסביבה.בתנאים כאלה סביר להניח שחלקיקי הריח יתפזרו בצורה אקראית ובסופו של דבר ייעלמו עם הרוח , ויחסית במהירות רבה.ובכל זאת, כשמדובר באף הכלבי, גם לאחר זמן מה  יצליח הכלב ללכוד הכלב את הריח באפו וללכת עם כיוונו.
כל עוד אנו משתמשים בשיטת רחרוח האוויר ויודעים להשתמש בכיוון הרוח לטובתנו .

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


כלומר, כל עוד נשתמש בשיטת רחרוח האוויר נצטרך להקפיד על שני דברים עיקריים:

  1. החשוד אינו בתנועה, הוא נייח, ומפזר את ניחוחו למרחק עם הרוח
  2. נדאג תמיד לנצל את כיוון הרוח לטובתנו, נמקם את כלבנו בהתאם בכדי להקל עליו במשימה.
  3.  

ומה אם האדם בורח, אינו נייח, מחפש מקום מסתור חדש??
עד עכשיו ראינו כי הכלב יהיה מסוגל לאתר חשוד כל עוד ידוע שהוא אכן מתחבא , ואכן נמצא באזור.
אך כשפרטים אלה אינם ידועים, ומה שנשאר כדי למצוא אותו  הם רק עקבות נעליים שנוצרו לפני זמן רב או פריט שנפל בטעות- אז שיטת הרחרוח הראשונה אינה יעילה יותר. 

 

פעם היה נהוג לחשוב שרחרוח האדמה והקרקע ובפרט רחרוח למטרות גישוש מתבצע כך שהכלב מריח את ריח האדם וחלקיקי הריח שהותיר באדמה אחרי שהלך עליה.כלומר, היה נהוג לחשוב שחלקיקי ריח נלכדים בין העשבייה והאדמה נשארים שם זמן מה, והם אלה שיוצרים את נתיב הריח שאחריו עוקב הכלב.בכדי להבין יותר לעומק את נושא רחרוח האדמה ומעקב כלבי אחרי נתיבי ריח , החליט אדם בשם רומנס (romanes) לבצע ניסוי. בשנת 1886 אסף רומנס כמה מידידיו וביקש מהם ליצור נתיבי הליכה שונים בשדה גדול מאוד. על רגליהם הם נעלו קביים, אחד קביים מעץ, אחד קביים מפלסטיק ואחד קביים מאבן

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


המטרה הייתה ליצור נתיבי הליכה נטולי ריח אדם, נתיבים שבעצם לא היה להם מגע עם כף רגלו של אדם. רומנס  חשב שאם לא יישארו חלקיקי ריח מרגליו של האדם על הקרקע או אפילו מנעליו, אלא מחומרים ניטרליים,לא יצליח הכלב לאתר נתיב אמיתי שיצרו ידידיו. להפתעתו הגדולה, גם לאחר מספר שעות, כאשר הגיעו כלבי הגישוש למקום, הצליחו הכלבים לאתר את נתיבי ההליכה של כל אחד מהידידים.


רומנס אינו השתכנע דיו, הוא סבר כי אכן הגיע ריחו של גוף האדם אל הקרקע ולכן הצליחו הכלבים לזהות את המסלולים בקלות .אז הוא ניסה משהו נוסף, הוא השתמש הפעם בלבנה כבדה מאוד, חיבר אותה לחוט ארוך וגרר אותה על אדמת השדה לאורך מסלול מסוים. אף אדם לא נגע בלבנה זו והיא אפילו נשתפה בסבון כדי לטשטש עקבות ריח.


כך שוב הפעם באמת האמין רומנס שהכלב לא יצליח לעקוב אחרי מסלול הלבנה.להפתעתו המוחלטת של רומנס, לאחר שעתיים הגיע כלב הגישוש לשדה ונתבקש לעקוב אחרי הריח, הובל לתחילת המסלול, והתחיל לעקוב במדויק אחרי מסלול הלבנה.
אפילו טוב יותר מאשר אחרי מסלולי העקבות . מדוע?


רומנס חשב על מהלך הניסוי ועל תוצאותיו, הוא החליט שמעקבו של הכלב אינו שייך לריחו של האובייקט שיצר את הנתיב, והכלב אינו עוקב רק אחרי ריח האדם שיצר את העקבות, קיים עוד משהו באדמה שגורם לכלב לעקוב אחרי המסלול.כלומר, רמיסת האדמה ודריכה עליה מותירים בה עוד מספר דברים חוץ מחלקיקי ריח, והכלב מסוגל לזהות אותם, למשל חרקים שנרמסו מותירים ריח עקבי לאורך הנתיב, גזים שפולטת האדמה בזמן פסיעת האדם ונשארים שם, צמחים שדרכו עליהם מותירים ניחוח מובהק, כל אלה הם שגורמים לכלב לעקוב אחר נתיב. כל אלה וכמובן גם ריח גוף האדם שנותר זמן קצר על הקרקע.  וטרינר רמת השרון, וטרינר הרצליה
אז היום ידוע שכאשר כלבנו עוקב אחר נתיב ריח הוא לא מריח את ריח גוף האדם בלבד, הוא מריח עוד הרבה דברים שאנו אפילו לא יודעים עליהם, ובעזרתם מאתר צעד אחר צעד לאן הלך החשוד, ומוביל את האדם בדיוק רב. כל כך מדויק אפו של כלבינו, מדויק עד כדיי כך שהכלב ממלא תפקידים חשובים כיום גם במשטרה, ביחידות צבאיות מובחרות וביחידות אבטחה חשובות.


הכלב הוא גיבור שלא מבקש תארים, ולכן יותר ויותר ארגונים מכניסים כלבים לשורותיהם ומשתמשים בשירותיהם המופלאים של ידידינו הטובים ביותר, הכלבים .

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה