רוצים לאמץ חתול אך אתם אלרגיים אליהם, מה לעשות?
03-5403368

מידע

כתבות

רוצים לאמץ חתול אך אתם אלרגיים אליהם, מה לעשות?

מאת: מאיה זיידנר, מנהלת קבלה במרכז וטרינרי רמת השרון

 

חלק מהאנשים נמנעים מחתולים בגלל שהם מפחדים מהם או לא אוהבים אותם, אך עבור אלה הנמנעים מחתולים בגלל פחד מהופעת אלרגיה, ישנם פתרונות! במידה והאלרגיה שלכם מתבטאת בעיטושים, דמעות או נזלת, תוכלו לפתח עמידות לחתולים. יחד עם זאת, לפני אימוץ חתול, מומלץ לעבור בדיקת אלרגיה קודם לכן, במיוחד אם אתם סובלים מאסטמה. בערך כ30%-40% מהילדים עם אסטמה יהיו גם אלרגיים לקשקשים של בעלי החיים (ביחוד בחתולים).

 

להלן מדריך צעד-אחר-צעד לתהליך קבלת שליטה על האלרגיה שלכם, כך שתוכלו ליהנות מחברותם של החתולים.

 

כן, ישנה תקווה שתוכלו לאמץ חתול למרות האלרגיות. יחד עם זאת, במקום מיד להתרועע עם חתולים, תהליך החשיפה יהיה איטי והדרגתי, כמו טבילת בוהן במים.

 

לידיעתכם: מאמר זה נועד למטרות חינוכיות בלבד ואינו נועד להחליף היוועצות עם רופא!

 

 

ראשית, נקו את ביתכם מאלרגניים אחרים.

 

בשביל לתת לחתול את מלוא הפוטנציאל להלך בבית ולא לגרום לאלרגיות, יש "להכין את המגרש". לכן, הצעד הראשון שכדאי לעשות הוא ניקיון הבית מאלרגנים רבים ככל הניתן, למשל מקרדיות, אבק ועובש. רוב האלרגניים הנישאים באוויר (כולל קשקשת חתולים) נדבקים לחומר רך כמו וילונות, כיסויי ספות, שטיחים וכו'...

 

*העדיפו להשתמש בתריסים ככיסוי חלונות על פני שימוש בוילונות. במידה ואין לכם אפשרות כזו, ודאו לכבס ולשאוב אותם.

 

*אם ניתן, החליפו את הכיסוי לריהוט הרך (ספות, כיסאות וכו'...) לעור או דמוי עור.

 

*שיקלו החלפת שטיח מקיר לקיר לאריחים או פרקט עץ. במידה ולא ניתן, הקפידו על שאיבה יסודית באופן קבוע.

 

*היפטרו מנרות ריחניים, פוטפורי ומפיצי ריח. כל אלו ידועים לשמצה בהחרפת סימני אלרגיה.

 

 

שקלו שימוש בטיפול תרופתי.

 

תרופות הן לעיתים קרובות הדבר הראשון שאנשים שוקלים בעת התמודדות עם אלרגיה לחתולים. כדאי לחקור על תרופות ללא מרשם או עם מרשם, טבעיות או זריקות אלרגיה (אימונותרפיה). זכרו תמיד להיוועץ ברופא שלכם לפני התחלת כל טיפול חדש.

 

 

בקרו חברים עם חתולים.

 

בוודאי בשלב זה אתם כבר להוטים לאמץ לביתכם חתול. וכנראה שדיברתם עם חברים ועמיתים מהעבודה על החתולים שלהם. אך קחו צעד אחורה ובחרו היטב היכן להתחיל. כדי להשיג את המטרה שלכם, יהיה נכון יותר לבחור חבר עם חתול אחד או שניים בלבד, ושלפחות אחד מהם יהיה חברותי.

 

המטרה היא להגיע "קרוב ואישי" עם החתול, אך על בסיס מוגבל. בקשו מהמארח/ת שלכם לבחור זמן בו החתול רגוע ונינוח. אם החבר/ה קרובים, בקשו מהם להשתמש בספריי/מטלית להקלה על אלרגיה על החתול שלהם.

 

השתמשו בתרופה נגד אלרגיה שלכם כחצי שעה לפני המפגש המתוכנן. כאשר אתם מגיעים, אפשרו לחתול לקבוע את הקצב. יתכן כי מיד יברך אתכם וירחרח את הרגליים שלכם. נסו להושיט את ידכם כדי לראות אם מתחכך בכם, זו אינדיקציה לכך שיהיה מעוניין בליטוף. לטפו את החתול. אם האלרגיה שלכם תחת שליטה, אפשרו לחתול לשבת בחיקכם. הגבילו את הביקור הראשון ל15 דקות לכל היותר, לפי רמת הנוחות שלכם.

 

בעוד שבוע או שבועיים, נסו לבקר שוב את אותו החתול, אך הפעם הישארו זמן רב יותר, כחצי שעה עד שעה. בהמשך, לפי תוצאות המפגש ורמת הנוחות שלכם, קבעו מפגשים עם חתולים של חברים אחרים.

 

 

צאו לתצוגת חתולים גדולה.

 

עד כה, ההתקדמות שלכם במפגשי חתולים פרטנית הייתה מעודדת. כעת, זה הזמן להכניס את הבוהן טיפה יותר עמוק למים ולהשתתף בתצוגת חתולים.

 

כדאי לדעת כי קיימים גזעים הנחשבים היפואלרגניים. גזעים אלה כוללים את הספינקס, להם שיער דק ודליל, ואת גזעי הרקס, להם שיער דק וגלי אשר לא לוכד בתוכו קשקשים באותו אופן בו שיער מלא לוכד. ישנם המחשיבים גם את הגזע הסבירי כהיפואלרגני, כיוון שהם מייצרים פחות חלבון Fel d 1 שנמצא ברוק של החתולים והופך לקשקשת לאחר הברשת החתול.

 

למרות שכל הטענות הללו הן אנקדוטיות, ולא קיימים מחקרים בנושא, כדאי לנסות ולהשקיע זמן בביקור בתערוכת חתולים גזעיים בהם משתתפים גזעים אלה. בהמשך, אם בתערוכה זו הכל הולך כשורה, שיקלו לבקר בתערוכה גדולה יותר, עם מגוון רחב יותר של גזעים. שם תוכלו לבחון את התגובה של הגוף שלכם לגזעים שונים. זכרו להשתמש בתרופה נגד אלרגיה לפני הגעה לכל תערוכה ושימו לב במשך שהייתכם באירוע לסימנים של תגובה אלרגית, ובמידה ואתם אכן מרגישים סימנים כאלו, עזבו את המקום.

 

 

בקרו בעמותה המקומית לבעלי חיים

 

בהנחה שכל הצעדים עד כה עברו בהצלחה וגופכם הצליח לבנות עמידות דרך חשיפה הדרגתית יחד עם טיפול תרופתי או תכשירים טבעיים, צעד זה יהיה האחרון לפני האימוץ הנחשק.

 

לבשו בגדים נוחים, נטלו את הטיפול נגד אלרגיה שלכם וצאו לבלות כשעה או שעתיים במרכז לאימוץ חתולים. קחו מספר חתולים, אחד כל פעם, לחדר פרטי, אם ניתן, והעבירו זמן יחד. אומרים כי החתול הוא זה שבוחר את האדם שלו ולא להיפך, אז תנו לפעולות של החתול להדריך אתכם בבחירתכם.

 

יתכן כי תצטרכו לבקר בעמותה מספר פעמים לפני שתמצאו את החתול המושלם. בשלב זה, כדאי לכם להציץ בכתבה "שבע דברים חיוניים שהחתול לא יכול לחיות בלעדיהם", שתעזור לכם להכין את בתיכם לקראת חבר הבית החדש. ברגע שתעשו את בחירתכם, דברו עם הצוות, שתפו אותם בדבר האלרגיה שלכם, ושאלו על אופציה לשמש כאומנה לפני אימוץ סופי, כך שבמידה והאלרגיה תצא משליטה, יהיה לחתול לאן לחזור.

 

 

בהצלחה!

אימצתם חתול? קבעו איתנו תור לבדיקה ראשונה, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368