קרע ברצועה הצולבת בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

קרע ברצועה הצולבת בכלבים וחתולים

מאת: דר. דורון נרי - רופא וטרינר

קרע ברצועה הצולבת - רצועה חשובה בברך - גורם לחוסר יציבות, כאב וצליעה. הרצועה הקרועה מתכווצת ואיננה יכולה להחלים לבד. במידה ולא מנתחים נוצר נזק במפרק וברקמת החיבור שעלול להוביל לדלקת פרקים בלתי הפיכה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


אנטומיה
הרצועה הצולבת יוצאת מעצם הירך (femur), עוברת בהצלבה בתוך מפרק הברך ומתחברת לעצם השוק (tibia). הרצועה שומרת על יציבות המפרק על ידי שמירת עצם השוק במקומה ומניעת רוטציה פנימית ומתיחת יתר של המפרק. הרצועה מאפשרת לחיות מחמד לשאת את משקל גופם על רגליהם.
 

תפוצה
קרע ברצועה הצולבת יכול לקרות בכלבים ובחתולים כאחד, אך מרבית המקרים קורים בכלבים גדולים ובכלבים שמנים. הגזעים בהם התופעה נפוצה יותר הם: לברדור, גולדן רטריבר, רוטווילר, ברניז, סאן ברנרד ורועה גרמני.


כלבים שמשקלם פחות מ-8 ק"ג לא תמיד חייבים לנתח.
ההחלטה אם לנתח או לא תלויה בחומרת המצב ובגיל הכלב.ישנם יותר מקרים בכלבים מבוגרים מאשר בכלבים צעירים, ממוצע הגילאים הוא 5 עד 7 שנים.

 

סיבות לקרע ברצועה הצולבת
המקרים האקוטיים (מיידים) נגרמים על ידי סיבוב פתאומי של הברך, לרוב כשהכלב כושל על בור באדמה או על משטח לא ישר תוך כדי ריצה. המקרים הכרוניים נגרמים מהחלשות הרצועה עם הגיל או מקרע חלקי ברצועה. בכלבים הסובלים מדלקת פרקים תיתכן קריעה ספונטאנית ללא היסטוריה של מאמץ או ריצה.


גיל מבוגר, גזע גדול, דלקת פרקים ומשקל עודף מעלים את הסיכוי לקרע ברצועה הצולבת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

אבחנה
ככל שמטפלים יותר מהר הסיכוי לפתח דלקת פרקים יורד וההחלמה מהירה יותר. ברוב המקרים הכלב לא נושא את משקל גופו על הרגל והבעלים מבחינים בצליעה חזקה.
בבדיקה וטרינרית מוצאים כאב בהזזת הברך.
הוטרינר יבצע צילום רנטגן אך לרוב לא ניתן לראות בו את הקרע: הצילום נועד לוודא שאין נזק אחר בעצמות או במפרק. האבחנה נעשית על ידי הזזת המפרק על ידי הוטרינר, לתזוזה הנבדקת קוראים בדיקת מגירה (כמו מגירה של ארון בגדים). כמו כן רואים חוסר יציבות במפרק, ושינוי במיקום הטיביה (עצם השוק) שזזה לפנים מהמקום בו היא אמורה להיות.

 

טיפול
ישנם מספר סוגי ניתוחים לייצוב מפרק הברך ולטיפול ברצועה צולבת קרועה. השיטה המועדפת עלי היא שיטת Extra capsular suture, וזו השיטה המקובלת ביותר נכון לשנת 2010.
בניתוח זה מוציאים את הרצועה הקרועה, בודקים את המניסקוס ותופרים בחזרה את קופסית המפרק.
קודחים חור בעצם הירך ותופרים רצועת ניילון מלאכותית חזקה ומיוחדת בינו לבין עצם השוק.
רצועה מלאכותית זו נותנת יציבות ותפקוד למפרק באותה איכות כמו שהרצועה הצולבת המקורית עשתה.


החלמה
ברוב המקרים בעקבות הניתוח תהיה החלמה מוחלטת והכלב יחזור לתפקוד נורמלי. נדרשת תקופת החלמה בת 4 עד 12 שבועות. בתקופה זו על הכלב ללכת כמה שפחות. ההחלמה תלויה בגיל הכלב, במצבו הכללי ובמצב המפרק.לצערנו 35% מהכלבים הסובלים מקרע ברצועה יפתחו בהמשך קרע ברצועה של הרגל השנייה עקב נטייה גנטית לחולשה של הרצועה הצולבת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


מניעה
דיאטה – הורדת משקל, ככל שהכלב יותר רזה יש פחות לחץ על הרצועות הצולבות.מניעת קפיצות מיותרות.הימנעות מהוצאת הכלב לריצה מהירה כשהוא לא רגיל לזה.
להשתדל ולצאת עם הכלב לאזורים שטוחים ובלי בורות (ככל שניתן).כדורים בוני סחוס המכילים גלוקוזמין וכונדרוטין-סולפט יכולים לעזור במקרים כרוניים

 

ישנם מספר סוגי ניתוחים לייצוב מפרק הברך ולטיפול ברצועה צולבת קרועה.

 

והכי חשוב: בכל חשש לקרע ברצועות - לרוץ לווטרינר -  לזמן השפעה מכרעת על סיכויי ההחלמה!!!