קצב לב, קצב נשימות וטמפרטורה תקינים בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

קצב לב, קצב נשימות וטמפרטורה תקינים בכלבים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה

 

 

כאשר אתם יודעים מה הפרמטרים הנורמליים בכלבכם כגון חום, קצב לב וקצב נשימות, תוכלו לאבחן טוב יותר אם כלבכם צריך טיפול רפואי או לא.

 

להלן כמה פרמטרים תקינים בכלב בריא:

 

 

טמפרטורת גוף תקינה בכלבים

 

הדרך הנכונה ביותר למדוד חום לכלב היא ברקטום. טמפרטורת גוף נורמאלית בכלבים היא בין 38-39 מעלות צלזיוס. אם לכלבכם יש טמפרטורת גוף נמוכה מ38 או גבוהה מ39 מומלץ להתייעץ איתנו, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.

 

 

צבע החניכיים

 

צבע החניכיים הוא מדד טוב לבדיקת מעבר תקין של דם וחמצון בדם. הצבע הנורמאלי בחניכיים של כלב הוא ורוד. אם לכלבכם יש פיגמנטים בחניכיים תוכלו להסיט את העפעף התחתון של העין ולבדוק כך האם הצבע תקין.

 

חניכיים בעלי צבעים: חיוור, לבן, כחול או צהוב הם בהחלט סיבה לדאגה וליצירת קשר מיידי עמנו, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.

 

זמן חזרת הצבע לחניכיים לאחר לחיצה עם האצבע

 

לחצו עם האצבע מעט על החניכיים של הכלב לכמה שניות ואז שחררו. האזור יהיה לבן לרגע ומיד יחזור לו הצבע הוורוד החיוני. בדיקה זו מתייחסת לזמן שבו הנימים מתמלאים חזרה בדם ושיטה גסה להערכת זרימת הדם. זמן מילוי תקין יהיה עד שלוש שניות. אם הזמן הוא מעל שלוש שניות דרוש טיפול וטרינרי מידי. תוכלו לבצע בדיקה זו על עצמכם כאשר תלחצו על אזור בחניכיים עם האצבע ואז תשחררו ותראו שהצבע חוזר להיות ורוד מאוד מהר.

 

 

קצב לב תקין בכלבים

 

תוכלו להרגיש את קצב הלב של כלבכם בצד השמאלי של החזה באזור בו המרפק נוגע בחזה כאשר הוא מורם. כלבכם צריך להיות רגוע ושקט. הניחו את היד מעל האזור בחזה והרגישו את פעימות הלב של הכלב, תוכלו להשתמש בסטטוסקופ אם יש בידכם. ספרו את מספר דפיקות הלב במשך 15 שניות והכפילו את המספר ב-4. שימו לב שקצב פעימות הלב של כלב יעלו וירדו באופן תקין עם כל נשימה.

 

אצל כלבים, פעימות לב תקינות תלויות בגודל הכלב:

 

קצב פעימות הלב אצל כלבים קטנים וגורים יהיה בין 120 ל-160 פעימות בדקה. לכלבים מעל 14 ק"ג קצב פעימות הלב יהיה בין 60 ל-120 פעימות בדקה. ככל שהכלב גדול יותר, כך קצב פעימות הלב איטי יותר.

 

הימנעו מספירת פעימות ליבו של הכלב שלכם כאשר הוא מלחית (עושה את פעולת הקירור עם הלשון), הדרך הטובה ביותר לספור פעימות לב היא כאשר הכלב ישן.

 

 

קצב נשימות תקין בכלבים

 

בדיקת קצב נשימות הכלב צריכה להיעשות כאשר הכלב ישן. קצב נשימות תקין בכלבים הוא 10 עד 30 נשימות בדקה. כלבים גם יכולים לנשום עד 200 נשימות בדקה כאשר הם מלחיתים.

 

קביעת הדפוס הנשימתי של כלבכם גם חשוב. בנשימה תקינה, החזה מתרחב כאשר הנשימה נכנסת לבית החזה. לאחר נשיפת האוויר החזה שוקע בחזרה למטה. נשיפה לא מצריכה מאמץ. אם אתם שמים לב שהכלב שלכם מפעיל את שרירי הבטן כדי לנשום, משתנק, מפיק קולות רמים, נושם נשימות שטוחות, מתנשף באופן חריג ומופרז, או שנראה שהנשיפות שלו קשות לו, צרו קשר מידי איתנו, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.

 

אם אינכם בטוחים שכלבכם נושם, שימו מראה מול האף והפה שלו. אם אתם רואים את האדים מהנשימה הכלב נושם. עוד שיטה לבדוק זאת היא לקחת נייר טישו ולראות אם יש תזוזה שלו.

 

 

 

לכל מקרה בו אתם מרגישים שהכלב נמצא במצוקה נשימתית או כל מצוקה אחרת, אנא צרו קשר מידי אתנו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה 03-5403368