קטימת זנב בחתולים וכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

קטימת זנב בחתולים וכלבים

מאת: קושנריוב יוליה-פלג, Msc בזואולוגיה, מטפלת מוסמכת מהרט"ג ואסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

 

קטיעת זנב היא הליך כירורגי בו הזנב של החתול או הכלב מוסר. קטיעת זנב מבוצעת באופן חלקי או מלא. בקטיעה חלקית רק חלק מהזנב מוסר בעוד שבכריתה מלאה של הזנב מוסר לחלוטין. ישנם מספר מצבים שעשויים להצדיק כריתת זנב בחתולים ובכלבים, במיוחד אלו הנגרמים מפציעה טראומטית, גידול או זיהום שאינם מגיבים לטיפול שמרני.

 

חשוב לציין שכאן מדובר על מהלך רפואי ולא על גזירת זנבות קוסמטית בכלבים (דבר אכזרי, אינו מוצדק ושאסור על פי חוק בישראל). למרות ששני ההליכים כרוכים בהסרת חלק מהזנב, כריתת הזנב הרפואית מבוצעת על ידי רופא וטרינר מסיבות רפואיות בלבד.

 

הניתוח והשפעות לטווח הרחוק:
במקרה בו כריתת הזנב הכרחית, התהליך יבוצע בהרדמה מלאה ולקראת הניתוח, יבוצעו צילומי רנטגן על מנת לאבחן את גודל הכריתה הנדרשת – חלקית או מלאה, בהתאם למידת לנזק הנגרם לזנב, הזנב עצמו יגולח ולרוב יבוצעו בדיקות דם על מנת לראות את כשירות הכלב או חתול לניתוח. ביום הניתוח החתול או הכלב יגיע למרפאתנו, ייקלט לאשפוז וישוחרר בשעות הערב חזרה לביתו. במרפאתנו, המרכז הווטרינרי רמת השרון, התהליך זה בוצע מספר רב של פעמים.

 


לאחר ההסרה, חתולים וכלבים יצטרכו להתרגל לחיים ללא זנב. מדובר בהסתגלות מהירה וקלה ברוב המקרים. כלבים נוטים להתרגל למצב מהר יותר שכן חתולים משתמשים בזמן למצבים הדורשים שיווי משקל עדין (כמו הליכה על משטחים צרים במיוחד). לקטימת הזנב אין בדרך כלל השפעות ארוכות טווח על התנהגות וכל חוסר הנוחות או ההתנהגות המגושמת שיכולה להופיע במצבים מסוימים נעלמים מהר. במקרים רבים גם נראה כי ההסרה של הזנב לא משפיעה כלל על ההתנהגות של החתולים והכלבים – הם יכולים לא לדרוש תקופת הסתגלות בכלל ולהתנהג כאילו הזנב לא היה שם מעולם. יש לציין כי כלבים וחתולים יכולים לחיות מצוין ללא זנבות כלל וישנם גזעים של כלבים וחתולים אשר להם אין זנבות מלכתחילה (דוגמת הבולדוג הצרפתי בכלבים או הבוב האמריקאי והמנקס בחתולים).

 

 

החלמה:
ההחלמה כוללת בתוכה את ההתאוששות מהניתוח עצמו ומההרדמה ולאחר מיכן את החלמת פצע הניתוח. לאחר 10-14 ימים יוסרו התפרים. יתכן ולאחר הניתוח הבעלים ידרשו למרוח משחה על אזור הניתוח, לתת תרופות או להשאיר את החתול או הכלב עם כובע אליזבת על הראש כדי למנוע התעסקות אם האזור.

 


כפי שכבר צוין מעלה, הסתגלות לחיים בלי זנב היא חלק מהתהליך וקשה לומר כמה זמן זה ייקח בדיוק. כלב שאוהב במיוחד לרדוף אחרי הזנב ונאלץ לעבור הסרה מלאה אולי יהיה מבולבל זמן רחוב יותר בנוגע "להיעלמות הצעצוע האהוב עליו". החלק הקשה ביותר לבעלים לעיתים הוא לראות את התוצאות המידיות – הזנב הקצר או החסר והאזור המגולח. הפרווה תצמח לאחר תקופה מסוימת וזה יקרה מהר יותר לקראת עונות חילוף הפרווה ולאורך הקיים – מתרגלים עם הזמן עד ששוכחים לפעמים שפעם היה יותר. אמנם יתכן ותתגעגעו לקשקוש הזנב של הכלב כשהוא שמח או לתנודות הזנב של החתול כמזהירות אתכם כי עוד רגע והפנתר הקטן יקפוץ עליכם, מהר מאוד תלמדו כי יש הרבה סימנים אחרים אשר מרהים על מצב הרוח של החבר הפרוותי שלכם.

 

 

לכלך מידע נוסף, ניתן אלינו בשעות פעילות המרפאה,

מרכז וטרינרי רמת השרון

03-5403368