קחו לכם חיית מחמד והיו בריאים
03-5403368

מידע

כתבות

קחו לכם חיית מחמד והיו בריאים

מאת: מעין מנשה - אסיסטנטית

 

לבעלי חיים תפקיד חשוב בחיינו, בעיקר כאשר אנו מזדקנים.
בעבר, נאלצו קשישים שעברו לבתי אבות או דיור מוגן למסור את חיות המחמד שלהם, דבר אשר הגביר את תחושת הניתוק מהבית ומהסביבה המוכרת, ועשוי היה להוביל לתחושת דיכאון.
אולם, המצב השתנה וכיום זהו עניין שבשגרה לראות כלבים וחתולים אשר משמשים לתרפיה בבתי חולים, בתי אבות ובתי ספר לחינוך מיוחד.

 

מחקרים רבים מראים כי מגע יומיומי עם בעלי חיים ביתיים מפחית את הסיכון למחלות ובעיות בריאותיות שונות. לדוגמא, ידוע כי לחצים פסיכולוגיים וחרדה עלולים להוביל להתקפי לב וכי הימצאותה של חיית מחמד בבית עשויה להרגיע ובכך להפחית את רמת הלחץ והחרדה.

כמו כן, נמצא כי בעלי כלבים וחתולים סובלים פחות מכולסטרול ומלחץ דם גבוהים. אחזקת כלב מחייבת את בעליו לצאת איתו לטיול רגלי מספר פעמים ביום מדי יום, דבר התורם לכושר הגופני ומפחית תחושות בדידות ודיכאון. בעלי חיים המשמשים לתרפיה נבחרים לאחר בדיקה קפדנית וזאת על מנת לוודא כי הם אכן בעלי אופי חברותי ומתאימים לטיפול.
כלבים וחתולים יכולים לעזור להתמודד עם חרדות שונות, לעזור בשיקום לאחר שבץ, לסייע בהחזרת יכולת הדיבור וההליכה ועוד.

 

אנשים הסובלים ממחלות קשות, או כאלה העוברים תהליך שיקומי ארוך, נוטים להתכנס בתוך עצמם ולא פעם מפסיקים לתקשר עם סביבתם. חיות מחמד יכולות לעזור להתגבר על מכשולים אלה. התמיכה הרגשית שמעניק בעל החיים יכולה להיות חזקה בהרבה ממה שיכולים להציע בני אדם.

 

קשישים מרגישים תחושת מטרה כאשר עליהם לטפל בבעל חיים, והעובדה שיש מי שתלוי בהם וזקוק להם תורמת לרווחתם ומעניקה סיפוק ומטרה לחייהם.
 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון