קדחת שארפיי / Shar Pei fever
03-5403368

מידע

כתבות

קדחת שארפיי / Shar Pei fever

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר טל מאייר / וטרינרים

קדחת שארפיי הינה מחלה שמופיעה בכלבי שארפיי ומאופיינת בחום גבוה ונפיחות במפרקי העקב (קרסול)  המחלה דומה למחלת "קדחת ים תיכונית" בבני אדם. הגורם למחלה אינו ידוע, אבל ישנו חשד שהמחלה תורשתית.
קדחת שארפיי הינה מחלה מסוכנת, שכן היא עלולה לגרום לכשל כליות וכשל כבד עקב הצטברות חומר עמילואידי באיברים אלו (המצב נקרא עמילואידוזיס), ולכן מצריכה טיפול וטרינרי.

 

כלבים הלוקים במחלה מגיבים לחום ולדלקת בגוף באופן מוגזם ע"י ייצור חלבונים ספציפיים למצבי דלקת. חלבונים אלו מצטברים בגוף ברמות גבוהות ולא נורמליות וכאשר הם מתפרקים הם יוצרים את החומר הנקרא עמילואיד אשר שוקע בכליות, בכבד, בטחול ובמערכת העיכול. שקיעת חומר זו גורמת לפגיעה בתפקוד האיברים ולבסוף גם לכשל שלהם. המחלה גורמת לרוב למוות בגיל צעיר של עד 6 שנים.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה

 

סימנים למחלה:
הכלב אפטי, חלש לא אוכל או תיאבון סלקטיבי ומרגיש חם למגע.
הוטרינר ימדוד חום גבוה (39.4-41.7) ללא הסבר לחום, ולרוב ירגיש נפיחות וכאב באזור העקבים או במפרקים עצמם. הנפיחות והכאב לרוב עוברים תוך יום-יומיים. סימנים נוספים: לעיתים גם אזור האף נפוח וכואב, יכול להופיע כאב בטן, קושי לזוז ושלשולים או הקאות.  לרוב המחלה תופיע לפני גיל שנה וחצי, אך תיתכן התפרצות מאוחרת יותר, לרוב עם הגיל כמות ההתפרצויות הולכת ויורדת.


הסימפטומים מטופלים ע"י חומרים וטרינריים אנטי-דלקתיים כדוגמת רימדיל, תרופות להורדת חום וטיפול בנוזלים ע"פ הצורך. הטיפול בכשל כבד וכשל כליות הוא הטיפול הוטרינרי הרגיל במחלות אלו. בכלבים בהם יש חזרתיות של המחלה מומלץ להשתמש בתרופות המעכבות ייצור עמילואיד (לדוגמא- כולחיצין), אך יש לנטר כלבים אלו באופן סדיר עקב תופעות לוואי של דיכוי מח עצם.כלבים שפיתחו עמילואידוזיס הם בעלי סיכויים קלושים לשרוד לאורך זמן.
אם כלבכם מראה תסמינים, כדאי להגיע לבדיקה אצל הוטרינר בדחיפות.

 

התפרצות של המחלה קשורה לרוב למצבי סטרס (הן גופניים והן נפשיים) ולכן עלולה לקרות כאשר ישנה מחלת רקע אחרת, או כאשר הכלב מופרד מבעליו מסיבה כשלהי לפרק זמן, לכן הוטרינר לרוב יחפש גורם מחלה נוסף ויטפל בו.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


הטיפול הטוב ביותר הוא כמובן מניעה. מניעת הגורם הסטרס או מניעת מחלות ע"י חיסון וטיפול במחלות בשלבים המוקדמים עוד לפני שהן נהיות מסובכות. 

 

יש לזכור שמאחר ומדובר במצב גנטי, כלב שחלה פעם אחת הוא בעל סיכון גבוה לחלות במחלה שוב.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה