קדחת קרציות
03-5403368

מידע

כתבות

קדחת קרציות

מאת: דר. דורון נרי, וטרינר

קדחת הקרציות היא מחלה של כלבים הנגרמת ע"י מספר טפילי דם. הטפילים החשובים בארץ הם מסוג "הארליכיה" Ehrlichia.

 

כיצד כלבים נדבקים במחלה?

המחלה מועברת בין כלבים ע"י קרציות. קרציה אשר עוקצת כלב חולה יכולה לשאת את הטפיל, ואם אותה קרציה עולה על כלב אחר ועוקצת אותו היא יכולה להדביק אותו.

 

כיצד מתבטאת המחלה בכלבים?

וטרינרים מומחים יודעים לזהות את הסימנים העיקריים המעידים על כך שכלב חולה בקדחת קרציות הם:

  1. אפטיה ועייפות
  2. חום גבוה
  3. חוסר תיאבון
  4. בלוטות לימפה מוגדלות
  5. דימום מהאף ולעיתים ניתן לראות דימומים מתחת לעור במקומות ללא שיער או על החניכיים המופיעים בצורה של נקודות אדומות קטנות.

 

כיצד מאבחנים קדחת קרציות?

האבחון של המחלה צריך להיעשות ע"י וטרינר. אבחון נעשה על פי הסימפטומים של המחלה שמראה הכלב וכן על פי בדיקות דם. אלה כוללים ספירת דם וכן בדיקה לגילוי נוגדנים לטפיל הארליכיה בדם.

 

האם ניתן לטפל בקדחת קרציות?

קדחת הקרציות ניתנת לטיפול כאשר היא מאובחנת בשלבים הראשונים של המחלה. הטיפול חייב להיעשות ע"י וטרינר, וכולל טיפול באנטיביוטיקה בשם דוקסילין, ולעיתים בסטרואידים. אם הכלב נמצא במצב קשה ייתכן והוא יהיה זקוק לטיפול נוסף כגון: עירוי נוזלים ובמקרים קשים אף לעירוי דם. כלבים אשר לא טופלו כאשר חלו בשלב הראשון עלולים להגיע לשלב הכרוני של המחלה, בשלב זה רוב הכלבים אינם מגיבים לטיפול והמחלה עלולה להסתיים במוות.

 

כיצד מונעים הידבקות של כלבים בקדחת קרציות?

לצערנו לא קיים חיסון כנגד קדחת הקרציות. בנוסף, גם כלב אשר חלה בעבר אינו מחוסן כנגד הידבקות נוספת. הדרך היעילה ביותר למנוע הידבקות במחלה היא למנוע חשיפה של הכלב לקרציות שמעבירות את הטיפול. יש לעשות זאת ע"י שימוש סדיר בחומר נגד קרציות בצורת קולר, ריסוס או טיפות בהתאם להמלצת הוטרינר. יש לזכור כי למרות שהמחלה וקרציות נפוצים יותר בקיץ, תיתכן הידבקות גם בחורף אם מזג האוויר מספיק חם, כמו בימים האחרונים של החורף הנוכחי, ולכן מומלץ לבצע טיפול מונע נגד קרציות לאורך כל השנה. אם הכלב נמצא בחצר או על מדשאה שבה יש קרציות, בנוסף לטיפול בכלב יש לבצע ריסוס תקופתי באזור מגוריו כדי למנוע הצטברות של קרציות באזור.

 

האם קדחת הקרציות מדבקת לבני אדם?

טפיל הדם שפוגע בכלבים אינו מדבק לבני אדם ואינו מהווה סכנה לאנשים, אך יש לזכור כי אותן קרציות שמדביקות את הכלב עלולות לשאת טפילים אשר כן מהווים סכנה לבני אדם, ולכן מומלץ לבצע טיפול למניעת קרציות כפי שהוזכר קודם. לרוב כשקרצייה עולה על אנשים היא עוקצת ועקיצה מורגשת היטב ואז כמובן כדי להסיר את הקרציה אזור העקיצה עלול להיות מאוד מגרה וליצור נגה באור מכוון שקרציות יכולות לעלות גם על ילדים צעירים ותינוקות מומלץ לבדוק אותם להימצאותם של קרציות להוציאם במדיה ויש קרציות וכמובן בכל מקרה שלקרציות אלו ועקצו בני אדם יש להתייעץ עם רופא המשפחה, ישנם רופאים הממליצים לתת טיפול מונע לבני אדם בכל מקרה של עקיצת קרציה.

 

כתבה בנושא פרעושים וקרציות

שאלה של לקוח בנושא קרציות

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה