צניחת רחם וצניחת נרתיק בחתולות ובכלבות
03-5403368

מידע

כתבות

צניחת רחם וצניחת נרתיק בחתולות ובכלבות

מאת: קושנריוב יוליה פלג MsC בזואולוגיה, מטפלת מוסמכת מהרגט"ג ואסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמת השרון

 

צניחת רחם או צניחת נרתיק היא תופעת בה יש מסה ורודה או אדומה אשר בולטת מהווגינה (הפות) של החתולה או הכלבה אל מחוץ לגוף. לא תמיד הצניחה תהיה מלאה, בצניחה חלקית רק חלק קטן מבצבץ החוצה או שהנרתיק / רחם אילו עובר את סף הווגינה כלל ולא ניראה גוש ורוד מחוץ לגוף. אך בכל צניחה שהיא תיראה נפיחות או בליטה באיזור האינטימי שכן. כאשר יש חלק המבצבץ החוצה,  מה שרואים הוא מעשה חלק מהרחם או הנרתיק שהתהפך ויצא בחלקו אל מחוץ לגוף. במקרים רבים הצניחה והבליטה את מחוץ לגוף ילווה בנפיחות של האזור – במיוחד בחלק הבולט. בצניחת רחם, הרחם עצמו צונח לתוך הנרתיק ולעיתים בולט אל מחוץ לגוף דרך פתח הווגינה בעוד שבצניחות נרתיק, החלק שיוצא מהגוף הוא הנרתיק עצמו.

 

מנקודה זו והלאה, אשתמש רק במונח "צניחת רחם" למרות שמדובר בתופעות שונות הקשורות זו בזו ולהם דרכי טיפול ומניעה דומים. הני המצבים קשורים בחזור ההורמונלי והפעילות המינית של החתולות והכלבות ולכן התופעות קורות בחתולות וכלבות לא מעוקרות. זה קורה בעיקר לקראת ייחום, במהלך ייחום או לאחר המלטה – המלטות קשות או מרובות עוברים מעלות את הסיכון. ככל החתולה או כלבה ממליטה יותר, כך הסיכויים שצניחת רחם תקרה גבוהה יותר. מכאן שעיקור הוא הדרך הקלה ובטוחה ביותר למנוע את המצב מלכתחילה.

 

לפני שנמשיך הלאה – חשוב מאוד לדעת שאם לאחר המלטה אתם רואים בליטה יוצאת דופן באזור הוואגינה, יתכן ומדובר במצב חירום רפואי ויש ליצור קשר מידי עם וטרינר.

 

אם יש חשד רפואי לחתולה או הכלבה שלהם, יש לפנות אלינו, המרכז הוטרינרי רמת השרון, במהרה לצורך בדיקה רפואית.  במצבים קלים, יש אפשרות לטפל בצניחה ללא התערבות כירורגית. במצב כזה הווטרינר המטפל לפעמים יוכל להחזיר את החלק הבולט חזרה למקומו בחלל הגוף. במקרים מסובכים ביותר כאשר יש צניחה גדולה ונזק לרקמות, תידרש התערבות כירורגית וכניסה לחדר ניתוח. במצב כזה, מומלץ לא רק "לתקן" את מיקום הרחם או הנרתיק אלא לבצע עיקור. ברגע שהייתה צניחה אחת, לא משנה אם היא הייתה מזערית או דרשה התערבות בניתוח הסבירות שתתרחש צניחה נוספת גדולה והדרך היחידה למנוע זאת היא על ידי עיקור והסרת הרחם.

 

חשוב לציין שלא כל מסהאו בליטה באזור האינטימי של החתולה או הכלבה הן צניחות רחם או נרתיק אך כן מדובר במצבים הדורשים בדיקה רפואית.

 


לכל שאלה, ניתן לפנות למרפאה:
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368