צמחים רעילים לכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

צמחים רעילים לכלבים וחתולים

 

 נכתב ע"י אראל רגב, אסיסטנט ומאלף כלבים


מרבית האנשים אוהבים להחזיק ולגדל צמחיה בביתם, אם זה בתוך הבית או מחוצה לו. לעיתים, הצמחים היפים אותם אנו רוכשים יכולים להוות בעיה לחיות הבית שלנו. בכתבה הבאה תוכלו לחשף לחלק מהצמחים הפופולריים אשר יכולים להוות סכנה ממשית להולכים על ארבע.


1. אלוורה-  קיימים יותר מחמש מאות מינים שונים של אלוורה. כלל המינים מכילים בתוכם סופונין רעיל, אשר מהווה מנגנון הגנה של הצמח. תופעות הלוואי כוללות בתוכן הקאות, שילשולים, אובדן תיאבון, רעידות ושינוי בצבע השתן.

 

2. אמריליס (מוכר גם כבלהדונה לילי)-  מכיל בתוכו חומר רעיל ביותר בשם ליצורין (lycorine). תופעות הלוואי כוללות בתוכן הקאות, שילשולים, דכאון, רעידות, כאבי בטן, אנורקסיה וריור מוגבר (hypersalivation).

 

3. כרכום הסתיו-  אומנם צמח זה מכיל בתוכו colchicine, אשר נלמד כתרופה למחלת הסרטן בבני אדם, עדיין מהווה סכנה מאחר ורעיל לחתולים, כלבים, וסוסים. תופעות הלוואי שניתן יהיה לראות כוללות בתוכן גירוי אוראלי, הקאות המכילות דם, שילשולים, הלם, נזק רב-איברי ודיכוי מח העצם.

 

4. רודודנדרון- ישנם כמאתיים וחמישים מינים שונים! זהו אחד הפרחים הרעילים ביותר לכלבים, חתולים וסוסים. מכיל בתוכו grayanotoxin , אשר משנה את השריר השלדי, שריר הלב ותפקוד העצבים. צמח זה יכול לגרום להרבה מאוד תופעות לוואי שונות, היכולות להביא למצב של תרדמת וגם מוות.

 

5. ציפורן- גם כמרכיב הרעל אינו ידוע, ציפורן תגרום לחיות המחמד דלקות בעור (dermatitis) ובעיות במערכת העיכול (gastrointestinal)

 

6. קמומיל- כמה מרגיע נכון? שמרו על הכלבים והחתולים! כן, גם מהתיון של התה.  הקמומיל מכיל בתוכון מגוון רכיבים רעילים אשר יגרמו לבעלי החיים שלכם לפתח דלקות עור (dermatitis) , הקאות, שילשולים, אנורקסיה ותגובות אלרגיות שונות.

 

7. דליה- אומנם צמח זה לא מהווה סכנה כמו הצמחים האחרים , אך בכל זאת ישפיע על מערכת העיכול של חיית המחמד שלכם ועלול לפגוע גם כן בעור.

 

8. אקליפטוס-  נפוץ מאוד בשמנים בהם אנו משתמשים. צמח זה עלול לגרום לחיות המחמד שלנו וגם כן לסוסים לריור מוגבר, הקאות, שילשולים, חולשה ודכאון.

 

9. סייפן- כשבוחרים לגדל צמח זה, חשוב מאוד להתייחס למיקום והאופן בו הוא נשתל. בפקעת הצמח יימצאו מרבית הרעלנים, לכן אגרטל יכול להיות פתרון אידיאלי. תופעות הלוואי והתסמינים יהיו הקאות, שילשולים, ריור מוגבר ועייפות.

 

10. חרצית-  פרח זה מאוד נפוץ ברחבי הארץ וחשוב למנוע מבעלי החיים לגשת אליו. תופעות הלוואי והתסמינים יהיו הקאות, שילשולים, ריור יתר ופריחה בעור.

 

מעבר לחשיבות של מניעת מחלות כמו תולעת הפארק, ובעיות אשר יכולות להגרם מאכילת צמחיה וחיפושיות זבל שעשויות להיות על הצמחיה.
חשוב מאוד למנוע מהכלב מלהגיע למקומות בהם ניתן יהיה להחשף לאחד מהצמחים הללו.

כמובן שישנה רשימה ארוכה עוד יותר של צמחים אשר עלולים לפגוע בבעלי החיים שלנו, ולכן יש צורך לעבור על סוגי הצמחים ככל שניתן וכמובן לבדוק את הסביבה אליה אנו יוצאים עם הכלב.

גם כשיש את הספק הכי קטן שהכלב נחשף או אכל אחד מהצמחים שקראתם עליו, יש להתייעץ עם הרופא הוטרינר. כי אם יש ספק, אין ספק!


לפרטים נוספים צרו קשר 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה