ציפצוף בגלאי המתכות בעקבות נזק בגיד אכילס
03-5403368

מידע

כתבות

ציפצוף בגלאי המתכות בעקבות נזק בגיד אכילס

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

פלטינות בשתי הרגליים?!?
מה עושים כשכלבה קטנה ואהובה בת 10 מפסיקה לדרוך על הרגל האחורית? במיוחד כשלפני שנתיים היא כבר עברה ניתוח ברגל הנגדית שכלל השתלת פלטה? ובכן, בתיה הפריירית הלבנה שייכת לגברת מאור נבדקה במרפאתנו ע"י ד"ר דורון נרי והורגשה קונפורמציה לא נורמאלית במפרק הטארסוס ברגל האחורית (מקביל למפרק הקרסול בבני אדם).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


הדבר גרם לחולשה משמעותית של גיד האכילס והכלבה לא הייתה מסוגלת לכופף את כף הרגל.
צילום רנטגן שנעשה במקום במערכת הרנטגן הדיגיטאלית הראה שהחלק במפרק שנקרא קלקניאוס (מקביל לקצה העקב אצלנו) פשוט חרג מהמקום וכל מבנה המפרק השתבש. הבדיקה האורתופדית והצילום הראו שמדובר בתהליך כרוני שכולל דלקת פרקים חריפה.


לצערנו, במקרה כזה אין ברירה אלא לבצע ניתוח ליישור וקיבוע המפרק. המשמעות היא שלא תהיה יותר יכולת להזיז את המפרק אולם ניתן יהיה ללכת ואפילו לרוץ על הרגל ללא כאבים.


ניתוח זה נקרא ארת'רודסיס (Arthrodesis) – הכנסת פלטה וקיבוע המפרק באמצעות ברגים.
חשוב מאוד להגיע ליישור מדויק של המפרק ולקבע בזוית שתהיה נוחה להליכה ולשימוש יומיומי.היה צורך לבצע ניתוח אורטופדי ליישור המפרק. מכיוון שנוצרה כבר דלקת מפרקים קשה, ואיתה בניית עצם במיקום לא נורמאלי, היה צורך להסיר את העצם והסחוס המיותרים ורק אז ניתן היה להחזיר את המפרק לקונפורמציה נורמאלית. השלב הבא הוא הכנסת פלטה עם שישה ברגים וחיבורה לעצמות שסביב מפרק הקרסול. זהו תהליך פחות פשוט ממה שזה נשמע. יש לכופף את הפלטה כך שתתאים בדיוק למתאר העצמות, וכן לקדוח את הברגים בדיוק לתוך העצמות הקטנות והרבות המרכיבות את המפרק הספציפי הזה.


הניתוח עבר בהצלחה רבה, והכלבה התאוששה יפה.כנראה שלכלבה יש בעיה מולדת במפרק הטארסוס (קרסול) מכיוון שהיא עברה ניתוח זהה ברגל האחרת שנתיים קודם לכן. עכשיו יש לה פלטינות בשתי הרגליים והיא אולי תצפצף בגלאי המתכות בכניסה לקניון?!? 
 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה