צורת / מבנה חיות המחמד
03-5403368

מידע

כתבות

צורת / מבנה חיות המחמד

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

כשמסתכלים על כלב / חתול מה שאנו רואים הוא השתקפות של צמיחת עצמות, שרירים, רצועות, גידים ופרקים. כל אלה נותנים את הצורה הכללית של חיית המחמד. בעלי חיים מסוגלים לבצע מגוון פעולות: לשכב, לשבת, לעמוד, ללכת, לרוץ ולקפוץ. הפיגום של כל המבנה המורכב הוא עצמות השלד.לכל בעלי החוליות (vertrbrates) שלד הדומה לזה של האדם. השלד הפנימי (endoskeleton) בעל עצם "גבית" העשויה חוליות-חוליות. גור נולד עם כל מערכת השלד. התפתחותו וגדילתו הם בזכות גדילת הרקמות האלו ולא על ידי הגדלת מספר הרקמות.לרוב לכלבים יש 319 עצמות בגופם למעט הבדלים במספר עצמות הזנב והם מרכיבים את רוב מסת הגוף.

 

עצמות – העצמות הן איבר מורכב, חי וקשה. יש להם אספקת דם משלהם וכן עצבים משלהם.הם מורכבים רובם מפוספט, סידן ומגנזיום והם מרכיבים את שלד הגוף ומגינים על מרבית האיברים הפנימיים.למשל: הגולגולת מגינה על המוח ועל העיניים, הצלעות מגינות על הלב והריאות, חוליות מגינות על עמוד השדרה, עצמות הרגלים מייצרות תמיכה ותפקודי תנועה, עצמות האוזן הפנימית מאפשרים מעבר של קול ומאפשרים לכלב ולחתול לשמוע.העצמות צומחות מהקצוות שלהם – מאזורי הצמיחה – "אפיפיסיס". אותם אזורי צמיחה הם עצמות חדשות שהן בהתחלה רכות והן מתקשות עם הזמן ועם הגדילה (התגרמות). אותם אזורי צמיחה ממשיכים לגדול ולהאריך את העצם עד שהגור מפסיק לגדול בערך בגיל שנה ואז אותם אזורי צמיחה מתמלאים בסידן וחדלים לצמוח. אותם אזורי צמיחה רגישים לפציעות ולשברים אצל גורים.לכל עצם צורה התואמת את תכליתה ורוב העצמות מתחברות לעצמות שכנות במפרקים.העצם בנויה בחלקה הפנימי מרקמה ספוגית (ספונגיוזה), בחלל החומר ספוגי יש רקמה היוצרת דם. העצם בנויה על מסד תורשתי המקנה לה את הנטייה להיבנות בהתאם לכוחות האמורים לפעול עליה בעתיד, אך גם כוחות עכשוויים הפועלים על העצם ומשאירים את רישומם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

שרירים – מטרתם העיקרית היא לגרום לתנועה של כל הגוף או חלק מגוף הכלב. ישנם שני סוגים של שרירים – שריר מסורטט ושריר חלק.השרירים החלקים נמצאים בתוך איברים פנימיים כמו – מעיים, קיבה ושלפוחית השתן. הם לרוב אינם ניתנים לשליטה רצונית על ידי הכלב.הם מתפקדים באופן אוטומטי כדי למלא את דרישות הגוף.שרירים משורטטים קשורים לעצמות והם נשלטים רצונית על ידי הכלב. יש להם תפקוד חשוב בהליכה, אכילה, קשקושי זנב, תנועת עיניים, אוזניים וכדומה.

 

גידים – מחברים את השרירים לעצמות. הם מתחילים בשריר ומסתיימים בעצם.לדוגמא: גיד אכילס ברגל מחבר את שרירי הרגל התחתונים לעצם ויוצרים את תנועת הקרסול.

 

רצועות ופרקים – הרצועות מחברות בין עצם לעצם ונמצאות בין הפרקים.מפרקים הם אזורים שבין העצמות, באזור שבו העצמות נפגשות. באותם אזורים העצם מחוסה בסחוס, המפרק מכיל בתוכו עצם, שריר, גיד, סחוס וחומרי סיכה לשימון המפרק.

 

חומרים הדרושים לגדילת העצם – אבות מזון יסודיים, סידן, זרחן וויטמין DD או בעודף של זרחן, העצמות יהיו רכות – זאת מחלת הרככת שעלולה לפגוע ב"צורת" הכלב. (משפיע על ספיגת זרחן במעי ומפקח על יחסי הכמויות בדם). במקרי חסר של סידן, זרחן או ויטמין.