פרעושים וקרציות בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

פרעושים וקרציות בחיות מחמד

מאת: דר. דורון נרי - וטרינר

 

הטפילים החיצוניים הנפוצים ביותר הם פרעושים וקרציות ( וקדחת הקרציות הנובעת מהם).
התפתחות והתרבות הפרעושים והקרציות קשורה קשר ישיר למזג האוויר.
עם סיום החורף וההתחממות הסביבתית שמתחילה באביב ומתגברת עם בוא הקיץ, ישנה עליה משמעותית בנגיעות בטפילים חיצוניים בכלבים וחתולים.

 

הטפילים האלו גורמים למגוון בעיות רפואיות החל מחוסר נוחות, אלרגיות, גירודים ופצעים בעור, וכלה באיבוד דם, אנמיה, בעיות קרישה ובמקרים חריגים אף מוות.

 

פרעושים וקרציות עלולים להעביר מחלות גם לבני אדם.

 

קרציות

קרציות הן טפילים חיצוניים אשר נחלקים לשתי קבוצות:
- קרציות קשות.
- קרציות רכות.

 

גלגול החיים של הקרציות הינו: ביצה – זחל (6 רגליים) – נימפה – בוגר.
הזחלים והנימפות זקוקים למנות דם כדי לייצר ביצים. יש קרציות שכל הגלגולים שלהם נערכים סביב הכלב ויש קרציות המנצלות גם בעלי חיים אחרים (סוסים, פרות ומכרסמים) כדי להשלים את מחזור חייהם. לרוב, הקרצייה עולה על הכלב, מוצצת דם, נופלת מהכלב ומטילה בסביבת הכלב עד 3,000 ביצים וכל זה תוך 3 שבועות.


הבעיה הרפואית המרכזית בה מעורבות הקרציות בישראל הינה העברת מחלת "קדחת הקרציות" (Erlichiosis) לכלבים וקדחת הבהרות לבני אדם. בנוסף, קרציות גורמות לאיבוד דם, גירודים ופצעים בעור.


הטיפול בקרציות מתמקד בטיפול חיצוני בבעלי חיים, אולם ריסוס אזור המרבץ של חיות המחמד חשוב ביותר. הדור הישן של התכשירים נגד קרציות הכיל זרחניים אורגניים (Organophosphats) בצורת אבקה או שמפו. חומרים אלו הם בעלי רעילות גבוהה לכלבים ולבני אדם ואין הצדקה להמשיך להשתמש בהם. התכשירים המתקדמים יותר מכילים חומרים בטוחים הרבה יותר לשימוש. תכשירים אלו קיימים הן כקולר ספוג בחומר והן כטיפות ששמים על העורף מידי חודש.

כמו כן אני ממליץ מאוד על טיפול בקולר Seresto , סרסטו, או כדור בשם ברבקטו שניהם יעילים נגד פרעושים וקרציות

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

טיפול ומניעת קרציות

קיים מגוון רחב של תכשירים למניעת קרציות. 

 

בכלבים אנו ממליצים  בקולרי seresto שהינם יעילים גם נגד פרעושים וקרציות וכן כדור בשם ברבקטו שהוא טוב גם לפרעושים וגם לקרציות
בנוסף לחומרים לשימוש חיצוני ישנו חומר בשם Ivermectin/Duramectine הניתן בהזרקה על ידי וטרינר. החומר הורג את הקרציות שמחוברות לכלב וגם מונע קרציות למשך מספר שבועות. מומלץ ביותר כאשר לכלב צמודות הרבה קרציות. ישנם גזעים מסוימים (בעיקר כלבי קולי) שמאוד רגישים ל- Ivermectin ואסור לתת להם את הזריקה.

 

פרעושים
הפרעושים הם טפילים השייכים למחלקת החרקים מחוסרי הכנפיים. הפרעושים הנפוצים ביותר בכלבים שייכים לסוגים: Ctenocoephalides Felis and Canis. פרעושים אלה לא נצמדים לגוף הכלב אלא נעים בחופשיות על גבי עורו. מחזור החיים של פרעוש מערב "גלגול מלא": ביצה – זחל – גולם – בוגר. הבנת מחזור החיים של הפרעושים חשובה ביותר בפיתוח אסטרטגיית לחימה בטפיל זה.
הפרעושים הבוגרים מהווים 10% מבעיית הפרעושים. במילים אחרות על כל פרעוש בוגר שרואים על הכלב יש תשע ביצים/זחלים/גלמים בסביבתו! הפרעושים הבוגרים (זכרים ונקבות) לא יכולים להתקיים הרחק מהכלב לתקופות ארוכות מכיוון שהם זקוקים למנות דם קבועות. לעומתם הזחלים אינם יכולים להתפתח בטמפרטורת הגוף של הכלב, אלא רק בסביבת מרבצו. הפרעוש המתפתח מהגולם יכול הישאר רדום בתוכו מספר חודשים ולפרוץ מהגולם  ברגע שהוא חש שינוי חום סביבתי או אפילו את חום חיית המחמד שבקרבתו.
מוצר חדש ומומלץ נגד פרעושים לכלבים וחתולים הוא אדווקט,המגיע בצורת אמפולות לטפטוף הוא טוב גם נגד תולעי מעיים, לחתולים נגד קרדיות באוזניים. קולר חדש היעיל נגד קרציות ופרעושים ומתאים לכלבים וחתולים הוא seresto , פעיל ל 7 חודשים,או כדור בבליעה בשם ברבקטו אותם ניתן להשיג רק במרפאות וטרינריות, לשאלות נוספות ניתן להתקשר לצוות המרפאה ב03-5403368 ונשמח לעזור לכם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

שתי הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר הקשורות בפרעושים הן:
- אלרגיית פרעושים – כלבים אלרגיים לפרעושים מתגרדים בצורה קשה ביותר אפילו כתוצאה מנשיכת פרעוש בודדת פעם במספר שבועות, אלרגיה לפרעושים נובעת מתגובה אלרגית לרוק של הפרעוש (בזמן העקיצה) ולא לנוכחותו של הפרעוש על הכלב. גירודי הכלב מהווים מטרד לו, לבעליו וכן גורמים לפציעת העור והתפתחות קרחות ודלקות עור קשות.

 

- כאשר כלב נגוע בפרעושים מלקק ומנקה את הפרווה, הוא בולע פרעושים. ביצים של תולעים שטוחות בוקעות בצואה, וזחלי הפרעושים בולעים את הביצים של תולעי הסרט (Tapeworms) שגם הן נמצאות בצואה. תולעי הסרט מתפתחות בפרעוש, כלב אחר בולע אותם תוך כדי ניקוי הפרווה ונדבק בתולעים.

 

טיפול ומניעת פרעושים

טיפול בסביבה:

1. ניקוי יסודי של מצעי הכלב על מנת להקטין עד כמה שאפשר את כמות הביצים, הזחלים והגלמים בסביבה.


2. שימוש בחומרים קוטלי זחלים. לסביבת הכלב יש להשתמש בחומרים אשר שורדים בסביבה לפחות 30 יום על מנת להרוג את הזחלים אשר ממשיכים לבקוע מהביצים. מוצרים חדשים אשר נמצאים בארץ מכילים הורמונים אשר מונעים מהזחל להפוך לגולם וכך קוטע בצורה בטוחה את מעגל ההתפתחות של הפרעוש (סרסטו, אדווקט, ברבקטו, ).

 

טיפול בכלב:
שמפו ואבקות רובן מכילות Pyrethrins שהם חומרים בעלי רעילות נמוכה לכלבים. חלקם מכילים זרחניים אורגניים מהם יש להימנע עקב רעילותם הגבוהה לכלבים ולאנשים ובכל מקרה קולרים טבולים בחומרים אלו הם בעלי יעילות נמוכה למדי נגד פרעושים.
כדורי Program אשר מכילים את החומר Iufenuron הם מעולים בטיפול נגד פרעושים. החומר הפעיל אינו קוטל חרקים אלא מכיל הורמון אשר מונע מביצת הפרעוש לבקוע. לכן, גם אם קופץ פרעוש על הכלב, הוא אינו יכול להתרבות עליו. יש לזכור שטיפול זה אינו הורג פרעושים בוגרים ולכן מומלץ בעיקר כאמצעי מניעה ולא בטיפול לבעיית פרעושים קיימת.


מוצרים רבים קיימים כטיפות ששמים על עורף הכלב פעם בחודש ומכילים בתוכם חומרים שונים:  אדווקאט, סרסטו וברבקטו . כולם הורגים פרעושים בוגרים. אדווקאט פועל נגד טפילים חיצוניים ופנימיים . התכשיר מחסל פרעושים (בוגרים, ביצים וזחלים) מהחיה וגם מסביבת המגורים. בנוסף, הוא מטפל באקריות האוזניים, בקרציות מסוימות (בכלבי בית), בתולעי מעיים עגולות ובתולעי קרס. הטיפול ניתן בצורת טיפות על העורף פעם בחודש והוא מתאים לשימוש בגורים צעירים ביותר (בני 6 שבועות). הוא חסר ריח ובטוח לשימוש.

סרסטו הינו קולר לפרעושים וקרציות היעיל לכ6-7 חודשים, הקולר בטוח לילדים וללא ריח. הברבקטו הינו תכשיר חדש יחסית בשוק והוא כדור לעיס היעיל לשלושה חודשים ונותן מענה מקיף לפרעושים ולקרציות. מניסיון ופידבקים של לקוחות המרפאה מהשנה האחרונה נמצא כי זהו התכשיר היעיל ביותר כרגע.

את התכשירים הנ"ל ניתן לרכוש במרפאתנו ולקבל ייעוץ ע"י הוטרינר

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה