פריקת פיקת הברך - luxating patella (knee cap)/Patellar Luxation
03-5403368

מידע

כתבות

פריקת פיקת הברך - luxating patella (knee cap)/Patellar Luxation

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

כאשר הפיקה יוצאת ממקומה היא יכולה לזוז או כלפי החלק הפנימי של הברך(פריקת פיקה מדיאלית) או כלפי החלק החיצוני(פריקת פיקה לטרלית). הפיקה והגיד הקושר אותה עוברים במרכז הרגל בשקע הטרוקלארי של עצם הירך(פמור).

 

פריקת הפיקה יכולה להתרחש עקב אירועים טראומטיים או עקב סיבות גנטיות(קיימת מהלידה), למשל: במידה והשקע שבו יושבת הפיקה אינו עמוק מספיק או עקב סיבוב/עיקום הברך. כאשר עצם הפיקה איננה יושבת במקומה החיה איננה יכולה להטעין את משקל גופה על הרגל המדוברת והיא תדדה על שלוש רגליים עד אשר הפיקה תחליק בחזרה למקומה והצליעה תיפסק. בעיה אורטופדית זו נפוצה מאד בכלבים קטנים או ננסים(פודל, יורקשייר, פומריניין, פיקנייז, צ'יאוואה, פינצ'ר ועוד), מתרחשת לעיתים רחוקות בחתולים ולעיתים נדירות נמצאה גם בארנבים.

 

חיית המחמד שלנו תציג סימפטומים אשר תלויים בחומרה ובכרוניות של המחלה, כאשר מדובר בדרגה נמוכה  של פריקה המופע הקלאסי הוא כלב שרץ בפארק או הולך בטיול ולפתע מתחיל לדדות על שלוש רגליים- לאחר כמה צעדים הוא חוזר ללכת על ארבע כרגיל, אולם, ככל שעולים בדרגות הצליעה תחריף ויחד איתה היכולת של החיה להטעין משקל ולקפוץ על הרגל המדוברת. כאב- בדרך כלל אינו תסמין של המחלה הנ"ל אלא אם מדובר בתוצאה של טראומה או כאשר מדובר בדלקת פרקים שניונית עקב העובדה שהמחלה הפכה כרונית. חיות מסוימות יוכלו להמשיך את חייהן אפילו במשך שנים עם מינימום השלכות, אולם החולשה של מפרק הברך עלול לגרום למחלות נוספות בברך עצמה ואפילו באגן, למשל- דלקות פרקים ,קריעת גידים ומכאובים קשים.

 

לפריקת הפיקה ארבע דרגות:

 

1)      הפיקה רוב הזמן במקומה אך ניתן להוציא אותה במניפולציה ידנית והיא חוזרת בקלות לפוזיציה הנורמאלית, הפציינט עלול להראות צליעה מדי פעם.

 

2)      הפיקה יוצאת ממקומה בכיפוף של הברך או במניפולציה ידנית ונשארת בחוץ עד אשר מחזירים אותה ידנית או עד אשר הפציינט מותח ומסובב את המפרק וכך הפיקה תחליק חזרה למקומה. צליעה על הרגל המדוברת לעיתים קרובות יותר.

 

3)      הפיקה נשארת בחוץ רוב הזמן אך יכולה לחזור למקומה הנכון במניפולציה ידנית. כיפוף ומתיחה של מפרק הברך יגרום לפריקת הפיקה מחדש. הפציינט יעביר את רוב משקל גופו לרגליים הקדמיות ולעיתים יבצע "הליכת ארנב", צליעה על הרגל המדוברת בתדירות גבוהה או באופן קבוע.

 

4)      הפיקה כל הזמן בחוץ ולא ניתן להחזירה למקומה ידנית. השריר הארבע ראשי יחל להתקצר  כתוצאה מכך, מה שיקשה עוד יותר על יישור הרגל. החיה תסבול מצליעה תמידית על הרגל המדוברת.

 

האבחנה של פריקת ברך מתבססת על תחקור הבעלים בנוגע להיסטוריה הרפואית של בעל החיים, בדיקה פיזיקאלית וצילומי רנטגן. יש לזכור שפריקת פיקת הברך ברוב המקרים הינה מחלה תורשתית אשר ב 50% מן המקרים תפגע בשתי הרגליים האחוריות.

 

הטיפול מתבסס על חומרת התסמינים, גיל הפציינט, הגזע והמשקל. כאשר הפריקה בדרגות 1 ו 2: לרוב טיפול שמרני הינו האופציה המועדפת אולם כאשר מדובר בפריקה בדרגות 3 ו 4 וכתוצאה מכך יש צליעה תמידית או כאשר נוצרה פגיעת שניונית בברך כתוצאה מהפריקה- ניתוח אורטופדי הינו הבחירה המועדפת. גם עם טיפול שמרני שהצליח יש לזכור שהגיד עתיד להימתח וגם עלולה להתפתח דלקת פרקים, עם הזמן הפריקה עלולה להידרדר שנית ולפעמים אף להגיע לדרגה חמורה יותר מהקודמת.

 

פריקת פיקת הברך בארנב- סיפור מקרה

 

פיליפה הוא ארנב בן עשרה חודשים (השוקל 2.5 ק"ג) אשר הגיע למרפאתנו כשהוא מקפץ על שלוש רגליים במקום על ארבע. ה"אמא" המודאגת סיפרה שבליל אמש הכל היה כשורה והיום בבוקר שמה לב לראשונה שפיליפה איננו דורך על אחת מהרגליים ושלא הבחינה בשום טראומה או תאונה.

 

בבדיקה פיזיקאלית ראשונית ניתן היה לראות שפיליפה אינו נושא את משקל גופו על רגל ימין אחורית והיא נשארה מכופפת בכל משך הביקור. לא התגלו ממצאים מחשידים לשברים, כף הרגל נמצאה נקייה מגופים זרים או גידולים שיכולים להפריע לחיה להטעין עליה את משקל הגוף ולא התגלו סימני כאב במישוש ומניפולציה של כל מפרקי הרגל. החלטנו  להתקדם לצילומי רנטגן על מנת להבין מדוע פיליפה צולע.

 

בצילום דורסו-ונטרלי של עצמות האגן והברכיים לא נראו שברים או בעיות פרקים אך היה ניתן לראות בבירור כי עצם הפיקה ברחה ממקומה לכיוון החלק החיצוני של הברך(פריקה לטרלית). בוצעה פרוצדורה להחזרת הפיקה למקומה והצליעה נעלמה באופן מיידי ! והוא(והבעלים) נראו מאושרים.

 

כאשר עצם הפיקה יוצאת ממקומה פעם אחת ולא חוזרת באופן ספונטני וללא עזרה, מוגדרת פריקת הברך כדרגה 2, במידה ומצב זה יחזור שנית הפריקה עלולה להתקדם לדרגה 3 וסביר להניח שפיליפה יאלץ לעבור ניתוח להחזרה וקיבוע הפיקה במקומה הראוי. אך לעת עתה(כחודש לאחר המקרה) הכול עדיין כשורה ופיליפה עדיין מקפץ לו בשמחה על כל ארבעת הרגליים.  

 

החלטנו לספר על המקרה בגלל שפריקת פיקת הברך בארנבים אמנם נדירה אך קיימת.