פרוביוטיקה, פרהביוטיקה וחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

פרוביוטיקה, פרהביוטיקה וחיות מחמד

כיום יש שימוש נרחב בתוספים פרוביוטיים בבני אדם ובבעלי חיים כאסטרטגיה למניעת מחלות. הפרוביוטיקה מיועדת לשמירה על בריאות כללית ושיפור תפקודי עיכול באמצעות ירידה במספר החיידקים הפתוגנים (מחוללי המחלה) והווירוסים.

 

מהי פרוביוטיקה

 

פרוביוטיקה מוגדרת "כתוסף מזון המכיל מיקרואורגניזמים חיים אשר משפיעים לטובה על המאחסן באמצעות שיפור המאזן החיידקי שלו במעי". משמעותה של הפרוביוטיקה היא תוספת של אוכלוסיית חיידקים המכונים "חיידקים ידידותיים". המיטיבה ומשפרת את ההרכב והתפקוד של אוכלוסיית החיידקים במעי.


מערכת העיכול של בעל החיים מכילה מיליארדי חיידקים ידידותיים מזנים שונים, ולהם תפקידים חיוניים בשמירה על מערכות החיסון והעיכול. במערכת זו מצויה גם קבוצה קטנה של חיידקים אלימים החיים בשיווי משקל עם האוכלוסייה הידידותית ואינם משפיעים לרעה כל עוד האיזון נשמר.


כאשר מתרחשת הפרה באיזון, כתוצאה מצמיחת יתר של החיידקים האלימים האלו או חדירה של חיידקים אלימים מהסביבה, נוצר מצב של תחלואה.


שימוש בתוספים פרוביוטיים יוצר קו הגנה כנגד החיידקים האלימים ומאפשר לבעל החיים לנצל טוב יותר את מרכיבי המזון ולהחזיר לגוף חיידקים מועילים לאחר פגיעה בהם.


הפרה באיזון החיידקי מתרחשת במצבי לחץ, דלקות, טיפול אנטיביוטי ועוד.

 

אופן פעולת החומרים הפרוביוטיים

מהמחקרים רואים כי ישנה מובהקות בפעילות המיטיבה של החיידקים הפרוביוטיים בהיבטים הבאים:

  1. העלאת יכולת ההגנה של הגוף כנגד החיידקים האלימים הפתוגניים:

·         עיכוב תחרותי -  חיידקים פרוביוטיים נצמדים לדפנות המעי ולריר המצפה אותו ובכך מונעים הדבקה של חיידקים פתוגנים במידה והם קיימים.

·         תחרות על המזון – במעי, החיידקים הפרוביוטיים צורכים מזון החיוני גם לגדילת הזנים האלימים.

·         בעלי פעילות אנטי מיקרוביאלית -  חיידקים פרוביוטיים  מייצרים אנזימים, חומרים המופרשים מחוץ לתא החיידק ובעלי פעילויות שונות אשר מעכבות/מונעות צמיחה של קבוצות חיידקים אחרות. בנוסף, הפרשת חומצות המורידות את ה- pH של המעי ומביאות להקטנת הריבוי של חיידקים אחרים, וירוסים ופטריות.

·          שיפור פעילות מערכת החיסון ובעלי פעילות נוגדת דלקת.  

  1. עזרה בעיכול ובספיגה תקינים של מרכיבי המזון מייצרים אקסואנזימים אשר מפרקים שרשראות פוליסכרידיות ובכך מאפשרים למארח לנצל עוד חומרי מזון.
  2. עזרה ביצור ויטמינים וחומצות שומן חיוניים וספיגתן כגון ויטמינים מקבוצת B.

 

 

מתי לתת תוספת פרוביוטית?

 

הרבה מצבי חולי מעורבים בשינוי בהרכב החיידקי של המעי.
דוגמאות למצבים בהם ניתן לשלב בטיפול תוספים פרוביוטיים:

  • שלשולים
  • Inflammatory Bowel Disease – דלקות כרוניות של מערכת העיכול
  • טיפולים אנטיביוטיים.
  • שינויי תזונה- גמילה, החלפת מזונות, תזונה לקויה.
  • מתח
  • בעל חיים מבוגר
  • פעילות ספורטיבית מאומצת

 

מהי פרהביוטיקה (Prebiotics)?

 

פרה-ביוטיקה מכונה גם סיבים פרה-ביוטיים המורכבים מפחמימות. הינם רכיבי מזון שמערכת העיכול שלנו לא מסוגלת לעכל אותם אבל נותנים תועלת מסייעים לגידול או לפעילות של חיידקים מסוימים.  כשאנו מוסיפים פרה-ביוטיקה, אנו מחזקים באופן בררני רק את החיידקים "הידידותיים".
 

סיכום

 

שילוב תוספי מזון פרוביוטיים ופרה ביוטיים זוכים להכרה כמענה טוב ויעיל, והינו אחד מהמגמות בשיפור הבריאות של האדם ובעלי החיים.