פצעי נשיכה בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

פצעי נשיכה בכלבים וחתולים

ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

פצעי נשיכה הינם מהפציעות הנפוצות ביותר בכלבים וחתולים ובדרך כלל נגרמים מאינטראקציה אלימה בינם. חשוב לציין שעל אף שהפצע החיצוני נראה קטן הוא עלול להיות גם עמוק ועשרות חיידקים יכולים לחדור לרקמות השונות מתחת לעור( שרירים, גידים ולפעמים עצמות) ולגרום לזיהום. חומרת הזיהום תלויה במיקום הנשיכה וביכולת של מערכת החיסון לשלוח תאים לבנים במהירות למקום המדובר על מנת להשמיד את החיידקים שחדרו באמצעות רוק הכלב הנושך ופרוות הכלב הננשך.רוב הזיהומים במקרים אלו נגרמים ע"י אחד מהחיידקים הבאים: Pasteurella, Streptococco and Staphylococco.
אצל כלבים, במיוחד גדולים, קיימים שרירי לסת מפותחים וחזקים והשיניים אינן חדות אלא יותר מעוגלות בקצה, עקב כך פצעי נשיכה של כלבים הם בדרך כלל פצעי מעיכה, מתיחה או קריעה ואינם גורמים לזיהומים ברקמות היותר עמוקות(5-15%). הנזק המרכזי יגרם לרקמות כתוצאה מטראומת המתיחה/המעיכה.
אצל חתול השיניים הרבה יותר חדות ודקות ולכן לרוב ייגרמו לפצעי חירור היכולים להיות עמוקים ולכן החיידקים שמופרשים באמצעות הרוק  יכולים לחדור לשרירים, גידים ואפילו לעצמות ולגרום לתהליך זיהומי במקום(כ 80%). בנוסף,חורי הכניסה מפצעי נשיכה של חתול קטנים מאד- עובדה שמקשה נוספות על שטיפת הפצע וסילוק החיידקים.
תסמינים אופייניים לנשיכות:
- פצעים גלויים לעיין או אדמומיות בעור
- דימומים והפרשות מסוגים שונים
- כאב ונפיחות
- ליקוקים במקום הנשיכה
- צליעה

הטיפול מתבסס על היקף וחומרת הפציעות. כל הפציעות מצריכות ניקוי וחיטוי ובדך כלל גם אנטיביוטיקה. פציעות רציניות מצריכות את הרמה לצרכי ניתוח על מנת לתקן את הנזק לרקמה הפגועה, ניקוי עמוק, ניקוז כירורגי ולעיתים השארת נקז חיצוני למשך יומיים שלוש. לעיתים קרובות קיים צורף בתפרים לשם תיקון הרקמה הפגועה. לבסוף יש צורך בהמשך טיפול ומעקב על הפצעים מצד הבעלים. בהרבה מן המקרים חיות המחמד שלנו ינסו ללקק וללעוס את הפצעים המחלימים, ניתן וחשוב למנוע זאת באמצעות קולר אליזבתני.
חשוב לזכור שפצעי נשיכה יכולים להסתתר מאחורי הפרווה כך שאינם גלויים לעיין עד אשר יופיעו כאב, נפיחות, הפרשות מוגלתיות ו/או אדמומיות(סממנים על העור לתגובה דלקתית אקוטית לזיהום), כאשר תבחינו בבעיה אנו ממליצים לגשת במהירות לוטרינר על מנת שיאבחן את חומרת הזיהום ויחליט על הטיפול המתאים, בהעדר טיפול נכון זיהום יכול להתפשט, לגרום לסבל רב ולעיתים אף לנזק בלתי הפיך. חשוב מאד לעקוב אחר ההוראות הניתנות מצד הוטרינר ולהגיע לביקורת על מנת לוודא שתהליך ההחלמה מתקדם כשורה.