פעם שלישית עפעף?
03-5403368

מידע

כתבות

פעם שלישית עפעף?

מאת: קושנריוב יוליה-פלג, Msc בזואולוגיה, מטפלת מוסמכת מהרט"ג ואסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 


קרה לכם שהחתול שלכם התעורר משינה עמוקה והסתכל עליכם והעיניים שלו נראו כאילו הן מכוסות בשכבה לבנה-חלבית? הוא מצמץ מעט וזה נעלם כאילו מעולם לא היה שם. אולי אפילו חשבתם שדמיינתם את זה. ככל הנראה שלא, מה שראיתם הוא למעשה העפעף השלישי של החתול.

 

מהו העפעף השלישי, למה הוא משמש ולמה לבני האדם אין אותו?
קודם כל נתחיל מהחלק הקצר והפשוט – לבני האדם אין עפעף שלישי פשוט כי הוא התנוון במהלך האבולוציה. את מה שנשאר מימנו ניתן לראות אצל כל אחד מאתנו – רקמה ורודה בזווית הפנימית של העין ונעזוב את זה פה. לחתולים, כלבים ובעלי חיים אחרים עדיין קיימת אותה רקמת קרום שלרוב אני לא רואים.


העפעפיים החיצוניות משמשות להגנה ושמירה על הלחות של העין, כך גם העפעף השלישי. הוא נמצא מתחת לעפעף התחתון בפינה הפנימית של העין. בחתולים וכלבים בריאים, לרוב לא תראו את העפעף השלישי אלא אם החתול או הכלב נמצא במצב בו ההגנה הזו חשובה (כמו שיחים צפופים או עשב גבוה). ניתן לראות אותו לפעמים אם הערתם את החבר הפרוותי שלכם בצורה פתאומית בזמן שינה עמוקה והעפעף השלישי לא חזר עדיין למקום – כמו שחתול שמתואר למעלה.

 

פרט להגנה על העין בזמן פעילות ועזרה על שמירת הלחות בשינה, העפעף השלישי משמש גם כ"ווישר" של העיניים (כן, כמו אלו שיש לנו על השמשה של הרכב) ועוזר להרטיב את העין ולנקות מימנה לכלוך כמו אבק, חול ואבקני פרחים. למעשה, חלק גדול מהדמעות של הכלבים והחתולים מיוצרים על ידי העפעף שלישי עצמו. כשהוא עולה ויורד הדמעות מתפזרות על גבי העין ולכלוך נדחף כך שהדמעות יכולות לשטוף אותו החוצה.

 

למה העפעף השלישי בולט ולא חוזר למקום?
ישנן מספר סיבות שיכולות לגרום לכך שהעפעף השלישי לא בולט לרגע ונעלם אלא נשאר על גבי העין לזמן ארוך או שלא חוזר למקומו בלבד. כשזה קורה, רצוי להביא את החתול או הכלב שלכם למרפאתנו, המרכז הווטרינרי רמת השרון, לבדיקה שכן עפעף שלישי שאינו חוזר למקומו יכול להעיד על בעיה רפואית. לדוגמא:
התייבשות – במצב בו החתול או הכלב מיובש, העיניים יכולות לשקוע ובכך לפנות מקום לעפעף השלישי לעלות ולצאת החוצה. ישראל היא מדינה חמה והסכנת ההתייבשות קיימת כאן תמיד, גם בחורף. התייבשות קשה יכולה להיות מסוכנת לבעלי חיים בדיוק כפי שהיא מסוכנת לנו.
טראומה של העין – בעקבות פגיעה בעין יכול להיווצר כיב בקרנית. הדבר מגרה את העין ויכול להוביל לכך שהעפעף השלישי יבלוט החוצה. זיהוי כיב בעין דורש בדיקה מיוחדת. במידה וקיים כיב, הוא כואב, עלול לסכן את העין וחייב טיפול תרופתי.
דלקת עיניים – דלקות עיניים הן הסיבה הנפוצה ביותר לבליטה של העפעף השלישי שאינה תקינה. דלקות עיניים יכולות להיות בעפעף השלישי עצמו (cherry eye) או בחלק אחר של העין.
גידול – העפעפיים, כמו כל חלק אחר בגוף יכול לפתח גידולים. גידולי עפעף יכולים להיות על כך אחד משלושת העפעפיים של החתול או הכלב ויכולים לגרום לעפעף השלישי לבלוט.

 

איך מטפלים העפעף השלישי?
הטיפול תלוי מאוד בסיבה המקורית לכך שהעפעף בולט. לדוגמא יתכן והגירוי נוצר בגלל גרגירי חול או פיסת דשא בנמצאים מתחת לעפעף וניתן פשוט לשטוף אותם החוצה. במקרה של דלקת, יתכן ויידרש טיפול בטיפות מיוחדות או בתרופות לפה. גידולים מסוימים יש להסיר בצורה כירורגית תחת הרדמה מלאה.

 

זכרו – בכל מקרה של בעיה בעיניים, יש לפנות אלינו לקביעת בדיקה או קבלת טיפול בהקדם האפשרי. עיניים הן איברים רגישים מאוד ויכולים להינזק בקלות.

 


למידע נוסף ומענה על שאלות ניתן לפנות למרפאה,
המרכז הווטרינרי רמת השרון
03-56403368