פטרת עור בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

פטרת עור בחתולים

מאת: דר. דורון נרי, וטרינר

פטרת עור בחתולים, או בשמה האחר ringworm, היא אחת המחלות שיותר מטרידה בעלי חתולים כאשר מופיעה בעיית עור בחיית המחמד. הדאגה נובעת מכך שמדובר במחלה שמדביקה גם בני אדם ולכן ווטרינרים נדרשים להתייחס לנושא פעמים רבות. עם זאת, המחלה אינה נפוצה כפי שחושבים ולמעשה מדובר באחת המחלות הנפוצות שמאובחנות בטעות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

כיצד החתול נדבק?
הגורם המדביק הינן ספורות שנוצרות ע"י הפטריה ונצמדות לשיער שנושר מבע"ח. חתול יכול להידבק באופן ישיר ממגע עם בע"ח נגוע או בצורה עקיפה ע"י מגע עם עצמים מזוהמים כגון כלי אוכל, מצעים, ארגז חול, מספרי ציפורניים וכדומה. הספורות מאוד עמידות בסביבה ויכולות לשרוד אפילו שנים. לכן כאשר מגלים חתול נגוע בפטרת יש לבצע גם טיפול סביבתי הולם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

סימני המחלה
לרוב מדובר בזיהום של העור בפטריות מסוג microsporum canis, שכאמור מדביקות גם בע"ח אחרים כגון כלבים ובנ"א. הפטריה פולשת לזקיקי השיער של בע"ח וגורמת להחלשה ושבירה של השיער. התוצאה היא התקרחויות ממוקדות עם גבולות ברורים (בצורה של עיגולים), בעיקר באיזורי הפנים, האוזניים וכפות הרגליים. לרוב בע"ח אינו מתגרד והלקויות אינן כואבות. חשוב לציין שישנה שונות רבה בסימני המחלה - ישנם חתולים שנגועים בפטריה אך אינם מראים שום סימן חיצוני, ולעומתם ישנם חתולים שמתקרחים בכל הגוף.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


המחלה לרוב מגבילה את עצמה ולמעשה יכולה לעבור עם הזמן גם ללא טיפול, אך חשוב לזכור שחתול נגוע מזהם את הסביבה ומהווה מקור הדבקה לבע"ח אחרים ולאנשים ולכן כן חשוב לטפל.

 

אבחון
בחשד לפטריה הווטרינר יבדוק את העור תחת מנורת UV מיוחדת (wood lamp) שגורמת לחלק מהפטריות לזהור תחת אור זה. שיטה נוספת, בטוחה יותר, היא לבצע תרבית מיוחדת לזיהוי פטריות אך חסרונה בכך שהתרבית לוקחת זמן ויש להמתין מספר ימים לתשובה.

 

טיפול
הטיפול בפטרת עור משלב טיפול סיסטמי (טיפול כללי שניתן בכדורים לפה) וטיפול מקומי על העור עצמו במשחה ו/או שמפו מיוחד. הטיפול נמשך לפחות שבועיים לאחר שהפטריה נעלמה ולרוב לא פחות מארבעה שבועות. במקרים של זיהום מפושט בחתול ארוך שיער גם מומלץ לספר את החתול.


חלק חשוב מהטיפול הוא למנוע זיהום סביבתי והדבקת בע"ח אחרים - לשם כך, יש לבודד את החתול הנגוע ואף לטפל בו בעזרת כפפות. כמו כן חשוב לשאוב אבק בבית, לכבס מצעים ולחטא כלים שהחתול משתמש בהם כגון ארגז החול, כלי אוכל, מיטת שינה וכדומה.
אם יש חיות נוספות בבית יש לבדוק את כולם לפטרת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


לסיכום, מדובר במחלה שאינה נפוצה אך חשיבותה רבה מאוד בגלל הזיהום הסביבתי והסכנה לבע"ח אחרים ולבנ"א. לפני הטיפול חייבים להיות בטוחים שאכן מדובר בפטריה כי מדובר בטיפול לטווח ארוך שדורש סבלנות רבה ויש בעיות עור אחרות שיכולות להראות דומה אך עם טיפול שונה לחלוטין.


לכן, כאשר מופיעה בעיית עור בחתול, גם אם היא נראית קטנה ושאינה מפריעה יש לקחת את החתול לבדיקה אצל הווטרינר.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון