עשר מחלות נפוצות אצל חתולים
03-5403368

מידע

כתבות

עשר מחלות נפוצות אצל חתולים


מיכל ליבסון, סייעת

מישהו פעם אמר שחתולים לא מזדקנים, הם מתבגרים ונהיים רגועים יותר. בכל מקרה, כשהזמן חולף, מחלות מסוימות עלולות להתפתח. כדי לעקוב אחר מצבו של החתול המזדקן שלכם, חשוב ללכת לווטרינר לחיסון ולבדיקה השנתיים, כדי לשמור עליו בריא.
כמה מחלות שידועות כפוגעות בחתולים מבוגרים:

מחלת חניכיים.
מחלת חניכיים ועששת (דלקת חניכיים) הן ממצא נפוץ בחתול מבוגר. ללא טיפול, מחלת חניכיים עלולה להוביל לאיבוד שיניים, ועלולה גם לגרום לכניסה של חיידקים לתוך הגוף של החתול ולפגיעה באיברים פנימיים.

מחלת כליה.
כשל בכליות הוא גם ממצא מאוד שכיח בחתולים מבוגרים. עם אבחנה מוקדמת, אוכל מיוחד וטיפול, הרבה חתולים יכולים לחיות טוב עם המחלה. כשל כליות הוא אחת הסיבות העיקריות בגללן ווטרינרים ממליצים על בדיקות דם תקופתיות בחתול מבוגר.
.Hypothyroidism (יתר פעילות בלוטת התריס) מחלה הנפוצה בחתולים מבוגרים. בלוטת התריס נעשית פעילה מידי, לעיתים קרובות כתוצאה מגידול והחתול נעשה חולה מאוד. ישנם כמה טיפולים אפשריים שיכולים לעזור לחתול שלכם להרגיש טוב יותר ולהאריך את חייו.

סכרת.
בניגוד לאנשים, רב החתולים הסוכרתיים לא יכולים לחיות מתזונה מיוחדת בלבד. זריקות אינסולין יומיות הן הכרח. לפעמים תרופות למתן דרך הפה ואוכל רפואי מיוחד יכולים לשפר את רמות הסוכר בדם, ללא צורך בזריקות.

לחץ דם גבוה.
חתולים עם לחץ דם גבוה אשר לא מטופלים, יכולים לפתח סימפטומים רציניים של מחלות כגון עיוורון פתאומי או מחלת לב. לפעמים לחץ הדם גבוה כתוצאה ממחלת כליה או מחלת בלוטת התריס.
ישנו טיפול היכול לשפר את מצבו של החתול שלכם.

מחלות לב.
מחלת הלב הנפוצה ביותר בחתולים מבוגרים היא קרדיומיופתיה היפרטרופית. (הגדלה והחלשה של שריר הלב). לעיתים קרובות המחלה קשורה ליתר פעילות בלוטת התריס וללחץ דם גבוה. גילוי מוקדם של מחלת לב וטיפול מתאים יכולים להאט את קצב התפתחות המחלה.
דלקת מערכת העיכול. הסימפטומים למחלה הם הקאות ושלשולים, ולרוב גם ירידה במשקל. לעיתים המחלה קשורה לדלקת בכבד או דלקת בלבלב. קיים טיפול באוכל רפואי מיוחד ותרופות העשוי לשפר את חיי החתול.

גידולים בעור.
גבשושיות וגידולים הם דבר נפוץ בחתולים מבוגרים. בהסתמך על המיקום, הגודל ותוצאות אספירציה (לקיחת דגימה) הווטרינר ימליץ על הסרה של הגידול. אם לא מסירים את הגידול, צריך מעקב תכוף אחרי גודלו, צורתו והמרקם שלו.

סרטן.
למרבה הצער, סרטן הוא בעיה משמעותית שעומדת בפני חתול מבוגר. לא כל סוגי הסרטן הם סופניים. ניתוח, כימותרפיה הם טיפולים היכולים להאריך משמעותית את איכות חיי החתול שלכם, או אפילו לעיתים להירפא לגמרי. האבחנה תלויה בסוג הסרטן והמיקום שלו.

דאגות אחרות.
כאשר חתולים מזדקנים, יש נטייה לגוף ולאברים הפנימיים לתפקד פחות טוב. ישנן מחלות כבד מסוימות הנפוצות בחתולים מזדקנים, כולל מחלת הכבד השומני ושחמת הכבד. עוד מצב העלול להתפתח בחתול מבוגר הוא אנמיה. באם היא קשורה בכשל כלייתי, סרטן, מחלה כרונית, טפילי דם או בעיה במח העצם, אנמיה עלולה לגרום לחתול להיות מאוד חלש, וללא טיפול עשויה להיות מקרה חירום הדורש טיפול מיידי.

לפרטים נוספים, אפשר לפנות למרכז ווטרינרי רמת השרון. 03-5403368