עשרת התסמינים שאין להתעלם מהם
03-5403368

מידע

כתבות

עשרת התסמינים שאין להתעלם מהם

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר נעמה מנור

תסמין (סימפטום) מוגדר כשינוי בתפקוד או בתחושה המעיד על מחלה. תסמינים מסוימים מהווים רמז לכך שחיית המחמד שלכם מפתחת מחלה קשה וזקוקה לעזרה מיידית. להלן עשרת התסמינים מהם אין להתעלם:

 

1.  אובדן תיאבון:

אובדן תיאבון, או בשמו הרפואי "אנורקסיה", הינו הרבה פעמים הסימן הראשון שמשהו לא בסדר. ללא קשר לסיבת האנורקסיה, הפסקת אכילה בת 24 שעות ומעלה (בגורים 12 שעות ומעלה) מהווה סיכון בריאותי חמור מאחר ועלולה לגרום להתייבשות. 

 

2. ירידה במשקל:

ירידה בת יותר מ 10% במשקל הינה סיבה לדאגה. בין אם חיית המחמד שלכם אוכלת משמעותית פחות מקודם ובין אם היא אוכלת כרגיל אך לא סופגת את יסודות המזון המצב עלול להעיד על מחלה כללית כרונית ומחייב בדיקה.

 

3.   הקאות:

הקאה חד פעמית לרוב אינה סיבה לדאגה, אך כשחיית המחמד שלכם מקיאה מספר פעמים באותו יום יש להביאה לבדיקה כדי לשלול בליעה של גוף זר.

 

4.  חוסר שקט או הליכה ללא מטרה:

בכלבים חוסר שקט והליכה אנה ואנה עלולים להעיד על כאב או חוסר נוחות קיצוני. אחד המצבים שעלולים לעורר אי שקט כזה הוא התנפחות הקיבה, מצב שיותר אופייני בכלבים גדולים בעלי חזה עמוק. בחתולים חוסר שקט ועצבנות יכולים להעיד על עודף בהורמון התירואיד.

 

5.   בטן נפוחה:

בטן נפוחה שלא מאגירת שומן היא סיבה לדאגה. הסיבות לבטן מוגדלת ונפוחה רבות ומגוונות: אגירת נוזלים (בעיקר על רקע כשל לב), דלקת זיהומית בחלל הבטן (נפוץ יותר בחתולים), הגדלה של אחד האיברים בחלל הבטן כגון הכבד או הטחול, והתנפחות של הקיבה. הלחץ מחלל הבטן על הסרעפת עלול לגרום לקשיי נשימה. חשוב להגיע למרפאה לבדיקות ואבחון באופן מיידי כיוון שייתכן שמדובר בסכנת חיים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

6.  התעלפות או התמוטטות:

אירוע בו החיה כושלת ונופלת בלי יכולת לקום נקרא התעלפות או סינקופה. אירוע כזה נפוץ יותר בכלבים ומעיד לרוב על כשל לב. חלק מהכלבים מחלימים מהר וחוזרים לתפקוד נורמאלי תוך דקות או אפילו שניות, אבל גם במקרים האלו יש להגיע למרפאה לאבחון.

 

7.   קשיי נשימה:

קשיי נשימה (בשמם הרפואי: דיספנאה) -  נשימה מאומצת, נשימה בטנית, נשימה בפה פתוח בחתולים וקוצר נשימה עלולים להיות סימן לנוזלים בבית החזה ( pleural effusion) או בריאות (edema). זהו סימפטום חמור ביותר הדורש התערבות רפואית מיידית.

 

8.    בעיות במתן שתן:

החל מסימנים לאי נוחות בזמן ההשתנה, דרך ליקוק רב של האזור הגניטאלי ו/או בכי בזמן ההשתנה, וכלה בניסיונות רבים להשתין שמסתיימים בטיפות ספורות או בלא כלום – כל אלו מחייבים התייחסות מיידית כי עלולים להעיד על חסימה מלאה או חלקית בדרכי השתן.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

9.  שיעול:

שיעול הינו רפלקס הנועד לנקות הפרשות מהגרון ודרכי האוויר ולהגן על הריאות מפני חדירת גופים זרים. סיבות נפוצות לשיעול הן מחלה מדבקת כגון שעלת המכלאות, חסימה או גוף זר בדרכי הנשימה, גידולי ריאה וכשל לב. חלק מהסיבות האלו הינן מסכנות חיים ולכן חשוב לעשות את האבחנה המבדלת מהר ככל הניתן.

 

10.  חולשה ואפטיה:
חולשה ואפטיה אינם סימנים ספציפיים אך עליהם להדליק אצלכם נורה אדומה. חולשה יכולה להתבטא בצליעה על רגליים אחוריות. אפטיה משמעה תגובות מופחתות לגירויים חיצוניים. אם התופעה נמשכת למעלה מיממה יש לגשת לווטרינר.

 

כתמיד, אנו עומדים לשירותכם עם מיטב המכשור לאבחנה ולטיפול !!!

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה