עקיצת עכביש ששן חום בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

עקיצת עכביש ששן חום בכלבים

מאת: קליוז'ני יוליה, טכנאית וטרינרית, סטודנטית שנה ב' למדעי החיים אוניברסיטת תל אביב

 

ששן חום הינו עכביש קטן חום בעל רגליים ארוכות וסימנים מעורפלים על גבו המזכירים כינור.

 

הוא אינו אגרסיבי ומעדיף להתבודד ולהימצא בחללים חשוכים שלא מיושבים על ידי בני אדם או בעלי חיים ועיקר פעילותו בלילה. הם תוקפים כאשר מרגישים מאוימים או כאשר מפריעים להם שלא במכוון בחלל שלהם.

 

הנשיכה עצמה בדרך כלל כמעט שאינה מורגשת והשפעתה ניכרת רק לאחר כמה שעות. הנשיכה גורמת להיווצרות של רקמה נקרוטית מכויבת המביאה למות הרקמה באזור הנשיכה.

 

הפצע נרפא בצורה איטית, ונותר פתוח עם סכנה להזדהם. סיבוכים משמעותיים מופיעים כאשר הכיב הופך לנמק או כאשר הרעל נכנס למחזור הדם ומגיע לאיברים הפנימיים.

 

הרס תאי דם אדומים, כשל כלייתי, בעיות בקרישת דם ומוות כל אלה הסיבוכים האפשריים כתוצאה מהנשיכה, הם אמנם נדירים אבל ידוע שיכולים להתרחש.

 

סימפטומים וטרינריים

 

  • יכולים לא להופיע כלל סימפטומים
  • כאב מקומי וצריבה שיכולים להמשך  6-8 שעות שבעקבותם מגיע גרד וכאב
  • פחות נפוץ- אנמיה עם שתן דמי ב-24 שעות הראשונות

כמו כן תופעות סיסטמיות אפשריות ביומיים שלושה הראשונים לאחר הנשיכה: חום, צמרמורת, חולשה, פריחה, עליית בספירת כדוריות דם לבנות, כאבי פרקים ובחילה

 

אבחון וטרינרי

 

על פי ההיסטוריה הרפואית והסימפטומים של הבעל חיים יבוצע פרופיל דם מלא ובדיקת שתן. בדיקת הדם תספק את מרבית התשובות להן זקוק הוטרינר לאבחון מדויק יותר.

 

לערס העכביש יכולת לחולל נזק משמעותי, לעיתים הנמק מתפשט ויש צורך בכריתת איבר שלם. אבחון מוקדם ימזער ככל האפשר נזקים עתידיים.

 

 

לפרטים נוספים ושאלות צרו קשר:

מרכז וטרינרי הרצליה ורמת השרון

03-5403368