על כלבים וילדים
03-5403368

מידע

כתבות

על כלבים וילדים

 

מאת: סלובידקר קריסטין, מנהלת קבלה וטכנאית בכירה במרכז וטרינרי רמת השרון

 

החיבור בין כלבים וילדים הוא טבעי, אבל בגלל שילדים הם יותר קטנים ופגיעים מאיתנו, ועלולים להיות לא צפויים, ישנם מספר דברים שכל בעל חיית מחמד והורה צריך לדעת על ילדים וכלבים.
מאמר זה יעזור להורים להחליט איזה כלב הוא הטוב ביותר עבור ילדים קטנים, כמו גם כיצד להציג כלב חדש למשפחה עם ילדים. המאמר ידון גם בסיכונים בריאותיים מיוחדים ובעיות התנהגות שכיחות, אשר יכולות להתרחש בין כלבים וילדים.

 

 

הורים עם ילדים קטנים הם בדרך כלל עסוקים מאוד, ולעתים קרובות אין להם את הזמן הפנוי או הרצון להשקיע שעות בחינוך, טיפול וטיפוח. בתחילה, גורים דורשים הרבה זמן ותשומת לב כמעט כילד; טיולים ארוכים ושעות משחק, אילוף וחינוך צרכים, ביקורים אצל הוטרינר מידי שבועייים כשאר הגור עובר את חיסוניו הראשונים, ובעיקר הרבה ניקיון וסדר. אז טרם אימוץ עצרו וחשבו האם יש לכם את הזמן והיכולת להשקיע בגור?

 

 

כשילדים מגיעים לגיל 7 ומעלה חלקם מוכנים להתחיל לפתח מערכת יחסים מתגמלת עם הכלב. אם תרצו לראות אושר, מספיק שתסתכלו על פניו של ילד בן 8 כשהוא מחזיק את גור הכלבים החדש שלו בידיו לראשונה.
כלב יכול ללמד ילד מהי אחריות, סבלנות, אמפתיה וחמלה. אך זכרו, אף ילד צעיר אינו מסוגל לחנך או לטפל בצורה מלאה ואחראית אחר כלב כך שהאחריות המלאה היא על ההורה.

 

 

אז מהו הכלב הנכון עבורכם, גור צעיר ושובב או לחלופין כלב בוגר ומעוצב?
זוהי ככל הנראה ההחלטה הכי חשובה!

 


רובנו נתפתה לאמץ גור קטנטן וחמוד אך הרבה אנשים לא לוקחים בחשבון את ההשלכות לכך. קודם כל מדובר בגמילה מצרכים והתמודדות עם לעיסות של חפצי הבית ונשיכות. ככל שהגור צעיר יותר כך  רמת ההרס והנזק שיש לצפות ממנו גדלה, ולכן דרושים הרבה סבלנות וחינוך. מצד שני, גידול גור כלבים הוא חוויה מיוחדת וקסומה שאין לה הרבה מתחרים.
כלב בוגר דורש פחות השגחה. כלב כזה מגיע עם אופי מעוצב, דורש פחות אימון, אילוף ומשחק. כמובן שאין לעשות הכללות וגם כלב בוגר יכול להגיע אליכם עם בעיות התנהגות וטראומות שעבר בגיל צעיר יותר.
במידה ואתם אנשים שעובדים סביב השעון וזמן הינו מגבלה עבורכם, או אם אתם מאמצים כלב ראשון ללא ניסיון קודם עם גורים, שקלו לאמץ כלב בוגר.

 

 

לאחר שהחלטתם לאמץ ובחרתם את הכלב המתאים לכם השקיעו זמן בהתאמת הבית לכלב כך שיהיה בטיחותי עבורו ורכשו את כל האבזור הנחוץ  לכלב טרם הבאתו הביתה.
בהגעתו תנו מספר ימים לכלב להתאקלם לביתו החדש, נסחו (בשיתוף הילדים או בעצמכם) והציבו חוקים לילדים הנוגעים לכלב. החליטו היכן תהיה ממוקמת מיטתו, האם יש מקומות בבית שתאסרו עליו להיכנס אליהם, האם תרשו לו לעלות על הספות וכו'.
ילדכם יצטרך ללמוד כיצד לנהוג עם הכלב לכן הקפידו לפנות מספיק זמן על מנת ללמד את שניהם איך לנהוג אחד בשני, מה מותר ומה אסור. זכרו, הכלב יבלה במחציתו מספר רב של שנים, אז הקפידו על הכללים וההתנהלות כעת על מנת למנוע התנהגות לא רצויה בהמשך.
קראו מאמרים/ ספרים והתייעצו עם מאלף במידת הצורך- התנהלות מול כלב מחונך וצייתן בייחוד עם ילדים תהפוך את  החוויה לנעימה הרבה יותר.

 

 

מחקרים רבים עוסקים בבדיקת ההשפעות שיש לכלבים על בני האדם וילדים בפרט.

ההשפעות הן נפשיות ורגשיות פיזיולוגיות וגם חברתיות.
חווית הגדילה וההתפתחות לצד כלב מפתחת אצל הילדם כישורים חברתיים שיעזרו לו בהמשך חייו; ילדים אלו מפתחים אמפתיה לבני אדם, רגישים לסביבה ולמדים להיות חברותיים, רגישים קשובים ושיתופיים יותר.
הכלב מעצם נוכחותו המתמדת והיציבה לצד הילד בונה את הביטחון העצמי שלו. הקשר האוהב ללא גבולות וללא תנאים מעצים את הרוגע והביטחון ונותנת לילד תחושת סיפוק עצמי. בנוסף, כאשר הילד גודל והופך להיות יותר אחראי ועצמאי, חשוב לתת לו אחריות משמעותית בטיפול הכלב. האכלה, יציאה לטיולים, משחק והברשה, נותנים המון לילד ולכלב כאחד.
היבט נוסף לא פחות חשוב ,בייחוד שמדובר בילדים קטנים, הוא העובדה שהכלב התזיזתי מעורר את סקרנות הילד והופך אותו לפעיל יותר. בנוסף, מחקרים מראים כי השהייה ליד כלב מפתחת את המערכת החיסונית ואף עוזרת עם בעיות נשימה ואסטמה.מחקר נוסף שהתפרסם שבו נסדקו 643 ילדים לאורך שנה וחצי, מראה כי ילדים שגדלים לצד כלב נמצאים בסבירות נמוכה יותר לבעיות חרדה.
המחקרים מצאו שאחוז גבוה מהילדים עם כלב בבית היו בעלי תוצאות נמוכות במדד החרדה לעומת אחוז הילדים שלא היה להם כלב בבית.

 

 

זכרו-כלב שנחשף לילדים בגיל צעיר ויפתח איתם חברות נעימה  יגדל להיות חברותי ולא יהיה תוקפני לילדים.
למדו את הילד לשחק נכון עם הכלב, להימנע מפעולות לא נעימות או מסוכנות כמו משיכת משחקים מפי הכלב ולהסתכן בנשיכמה מתוך משחק, או לשחק באוכל של כלב שאיננו יודעים עדיין האם הוא רכושני או לא.
במידה ומדובר בילד קטן אשר בערך בגובה הכלב שימו לב כי פעולות מהירות וקפיצות יכולות להתפרש אצל הכלב כהזמנה למשחק, והכלב לא בכוונה רעה יכול להפיל אותו ולפגוע בו.

 

 

הקפידו על בטיחות בסיסית, אהבה וחמלה,  ותהנו מהקשר הקסום וארוך השנים שנרקם בין השניים, בהצלחה!