על כלבים אנשים ועופרת יצוקה
03-5403368

מידע

כתבות

על כלבים אנשים ועופרת יצוקה

מאת: הגר ספיבק

לא סתם אומרים שכלב הוא חברו הטוב של האדם, נאמן קשוב וידידותי.   משחר הימים הכלב שימש את האדם למטרות משותפות: הם מוזכרים על פני ההיסטוריה, עוד בתקופה המצרית ככלבי ציד, הם מופיעים ביצירות ספרותיות ואומנותיות עוד מהמאה 18 וה-19 כמלווים בדיוקנאות, או כחלק מהתרחשויות.


גם היום בני האדם נעזרים בכלבים למטרת שמירה, אבטחה, תקיפה, עזרה ברעיית צאן ובקר, איתור נעדרים תחת מפולות שלגים ורעידות אדמה וגם כחיות מחמד. על זה נרחיב בהמשך הכתבה. יחידת העוקץ בצה"ל משתמשת בכלבים למטרות צבאיות. בין היתר בכלבים מגזע מלינואר לפריצה לבתים המוחזקים בהם בני ערובה ולמעקב אחר עקבות מחבלים וכמובן לגילוי חומרי נפץ.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


ב17 באוגוסט 1999 פקד את מערב תורכיה רעש אדמה רב עוצמה אשר גבה עשרות אלפים, אלפי פצועים ועוד רבים הלכודים תחת ההריסות.


משלחת חילוץ בפיקודו של אלוף פיקוד העורף יצאה לסייע בפעולות החילוץ, ציוד ההצלה כלל ציוד מכני ומספר כלבי הצלה.
לאחר ארבע ימים צה"ל חילץ את שירן פרנקו ילדה בת 9 אשר הצליחה לשרוד תחת ההריסות של בית הנופש בו שהתה משפחה.
ב8 ו9 בדצמבר 1988 נערך  מבצע צבאי משולב (שם המבצע: כחול וחום), שבו השתתפו כוחות יבשה , אוויר וים, שמטרתו היתה פגיעה במפקדתו של אחמד ג'יבריל, מייסד ומפקד ארגון החזית , במבצע עצמו השתתפו בכלבים למטרות התאבדות, מה שעורר סערה ציבורית גדולה בקרב עמותות למען בעלי חיים ונסיגה של צה"ל משימוש בכלבים למטרה זו.


במבצע עופרת יצוקה ניצלו לא פעם חייהם של חיילי צה"ל בזכות כלבי יחידת העוקץ שגילו מטענים ומחבלים – וכלב שרות כזה נהרג ביום השני למבצע – יהי זכרו ברוך.


לכלבים שימושים אזרחיים נוספים כמו: כלבי נחיה לעיוורים, כלבי שמיעה לחרשים, כלבי עזרה לחולי אפילפסיה, כלבים לאיתור מוקדי שריפות, כלבי מזחלות, וכלבי הרחה לגילוי סמים וחומרים אסורים אחרים.

 

כלבי עזרה לחולי אפילפסיה: ישנם דיווחים על כך שניתן להכשיר כלבים לצפות את השינויים המקדימים המבשרים התכווצות אפילפטית קרבה. ועל כן הכשרה מתאימה, גורמת לכלבים להכיר את תופעות מקדימות המבשרות את בואה של  האפילפסיה, ולתת אזהרה לחולה.בנוסף פותחו סוגי ספורט בהם משתתפים כלבים שאינם "מועסקים" בעבודות מסורתיות, וממצים בכך את היכולות הטבעיות שלהם.


ספורט האג'ליטי קיים שנים רבות ומטרתו עבודת צוות של הבעלים וכלבו, המתאפיינים בתקשורת טובה וחיובית, בשליטה דיוק ובזריזות תוך כדי משחק. משחק האג'יליטי בנוי ממסלול מכשולים (כגון: גשר, מנהרה, חומה, הליכה על קורה ועוד...) אשר מסודרים בכל פעם בסדר שונה. הבעלים של הכלב מורה לכלבו לעבור את המסלול על פי סדר מסויים, הכלב שעובר את המסלול במינימום שגיאות ובזמן המהיר ביותר זוכה לדירוג הגבוה ביותר.


כיום, רבים מהכלבים שישמשו בעבר למילוי תפקידים מוחזקים כחיות מחמד מה שאומר, שהלחץ שהופעל עליהם בעבר, הרבה פחות נוקשה ויותר מזה הרבה כלבים זוכים ליחס של מלאכים כמו: תספורת מיוחדת, תערוכות כלבים, טיפולי יופי, דיקור סיני, מסג'ים, בגדי מעצבים ועוד.


כמו שכלבים הם החברים הכי טובים שלנו, אנו תקווה שגם אנחנו נהיה החברים הכי טובים שלהם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה