עכברת, או בשמה המדעי "לספטוספירוזיס" בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

עכברת, או בשמה המדעי "לספטוספירוזיס" בכלבים

מאת: יובל נודל, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמה"ש וסטודנטית באוניברסיטת בן גוריון באר שבע למדעי החיים.

 

לספטוספירוזיס (Leptospirosis) או "עכברת" בעברית,  הינה מחלה חיידקית הפוגעת בכל בעלי החיים, בניהם חיות מחמד ובני אדם ונגרמת ע"י הדבקה בחיידק הלפטוספירה (Leptospira). המחלה נקראת כך כי בעבר הייתה נפוצה בעיקר בקרב עכברים.
ללא טיפול, לפטוספירוזיס עלולה להוביל לפגיעה בכליות, אי ספיקת כבד, דלקת קרום המוח, מצוקה בדרכי הנשימה ואפילו מוות. משרד הבריאות הישראלי דיווח כי ב2018 התרחשה התפרצות מחלת העכברת בבני אדם (בנהרות בצפון הארץ).

 

הדבקה:
חיית המחמד שלנו יכולה להדבק מחשיפה לבעלי חיים אחרים נגועים, מהתעסקות עם הצרכים שלהם או משתיות מים מזוהמים. בנוסף, חיידקי הלפטוספירה נמצאים בשתן של בעלי חיים נגועים וכך, יכולים לשרוד מחוץ לגוף החולה שבועות ואף  מספר חודשים. על כן, קיימת חשיבות רבה לשמירה על היגיינה.

 

תסמינים:
הסימנים הקליניים ללפטוספירוזיס אינם ספציפיים ועשויים להשתנות מחיה לחיה. באופן כללי, התסמינים עשויים להופיע החל מימים ספורים לאחר החשיפה לחיידק ועד כחודש.
ישנם בעלי חיים שלא יראו תסמינים כלל (א-סימפטומטים) ומנגד, אחרים עשויים להראות אחד או יותר מהתסמינים הבאים:
חום, כאבי בטן, הקאות, שלשולים, חוסר תאבון, אפאטיות, חולשה, שרירים כואבים ועקרות.
בדרך כלל גורים יגיבו בצורה קשה יותר למחלה.
אם עולה חשד ללפטוספירוזיס יש ליצור קשר עם וטרינר באופן מיידי (כמובן שלקוחותנו מוזמנים לצלצל אלינו בכל זמן).
ישנן בדיקות כלליות התומכות באבחנה, ואבחון מעבדתי ספציפי המאמת את האבחנה.
גם אם כלבך לא מראה תסמינים קשים, אין לזלזל באבחון המחלה שכן היא מדבקת לבני אדם!

 

טיפול

אם גיליתם כי חיית המחמד שלכם נשאית של לפטוספירה יש לנקוט במשנה זהירות ולהימנע ככל שניתן ממגע עם נוזלי הגוף (שתן, דם). יש לרחוץ את הידיים טוב לאחר מגע עם חיית המחמד שלכם ולא לשתות או לשחות באותם המים (שכן החיידק עלול לחדור דרך פצעים, מגע עם העיניים וכו' ). אם עולה חשד כי נדבקתם יש לפנות לרופא המשפחה וליידעו.
הטיפול במחלת העכברת מתבצע בדרך כלל על ידי אנטיביוטיקה וניתן בכדורים או דרך הווריד, תלוי במצב המחלה. אם המחלה זוהתה בשלבים מוקדמים יש סיכוי טוב שבעל החיים שלכם יתאושש עם נזקים מינימאליים בלבד. במקרים חמורים יותר יתכן ויעלה צורך גם במתן נוזלים, שימוש בדיאליזה ואף באשפוז ליום/ מספר ימים.

 

למידע נוסף,
אנא צרו קשר,
מרכז וטרינרי רמה"ש והרצליה.
03-5403368