עיקור/סירוס חתולי רחוב - בעד
03-5403368

מידע

כתבות

עיקור/סירוס חתולי רחוב - בעד

מאת: דר. דורון נרי רופא וטרינר

בארץ ישנם כ-600,000 חתולי רחוב. הם משוטטים ברחובותינו בחיפוש אחר מקור מזון בכל מקום שרק ניתן וסובלים באופן קבוע מקור, התייבשות, התעללות, מחלות ויראליות/חיידקיות, קרבות, צמא ותאונות דרכים.
עקב כך, אורך החיים של חתול רחוב קצר יותר בהשוואה לחתול בית, וכיום הגיל הממוצע לחתול רחוב הינו 3 שנים (לעומת חתולי בית אשר חיים עד לגיל 17 שנים).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

למרות כל הקשיים , חתולי הרחוב עדיין חזקים מספיק מבחינה ביולוגית על מנת להתרבות ולהמשיך את המעגל האין סופי של לידה-סבל-מוות.  באם נעקר ונסרס 70% מחתולי הרחוב, מספרם הכללי ברחובות יפחת, דבר אשר יאפשר לחתולים שיוותרו איכות חיים טובה יותר (יאלצו להיאבק פחות על מזון, פחות קרבות וכולי).


עיקור וסירוס באחוזים נמוכים מאלה לא יהיה אפקטיבי מאחר והחתולים אשר אינם מעוקרים עדיין ימשיכו להתרבות בינם לבין עצמם במספרים מדאיגים. חתולה אחת לא מעוקרת יכולה בטווח של 3 שנים להיות אחראית להולדת 300 חתולים חדשים.
חתולי רחוב אחראים ישירות להורדת מספר העכברים והעכברושים והם צדים נחשים אשר מסכנים בני אדם. כמו-כן הם גורמים לאנשים רבים להרגיש טוב נפשית על ידי הסתכלות עליהם והמגע איתם.
פיקוח על אוכלוסיית החתולים והקטנתה יסייע לשפר את התייחסות האוכלוסיה אליהם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


סירוס ועיקור הינם פרוצדורות פשוטות, אשר מומלץ לעשותן בגיל 6 חודשים.

הסירוס מונע מהזכרים סימון טריטוריה על ידי השתנה, מונע קרבות ומפחית אגרסיביות. כמו כן, זכרים מסורסים אינם משוטטים בחיפוש אחר נקבות מיוחמות, דבר המותיר להם יותר זמן לנקות ולטפח את עצמם ואת פרוותם.


העיקור גם הוא פרוצדורה פשוטה שנעשית בגיל 6 חודשים. העיקור מונע סרטן שד ודלקות רחם, וכמובן מונע המלטת גורים בלתי רצויים. העיקור למעשה מבטלת את הפעילות ההורמונלית אשר מובילה לייחום, הכולל בין היתר יללות רמות וחיפוש ושוטטות אחר זכרים, דבר אשר מוביל לא פעם להידרסותן.
מעבר ליתרונות אלה, עיקור/סירוס מאריך את חיי החתולים , ולמרות שמדובר בחתולי רחוב , העיקור מותירם יותר רגועים ומעניקי אהבה לסובבים אותם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה