היתרונות בעיקור חתולות
03-5403368

מידע

כתבות

היתרונות בעיקור חתולות

מאת: דר. דורון נרי וטרינר

 

מהו עיקור?

עיקור הינו פעולה כירורגית שמטרתה מניעת התרבות. בתהליך העיקור מסירים את הרחם והשחלות וכך מונעים מהחתולה להתייחם ולהיכנס להריון.

 

הגיל המומלץ לעיקור החתולה הוא 6 חודשים. ישנה חשיבות רבה לעיקור טרם הייחום הראשון, מאחר וניתוח תוך כדי ייחום כרוך בסיכון מוגבר לחתולה (כלי הדם הגדושים עלולים להוביל לדימום יתר במהלך הניתוח). בנוסף, ביצוע העיקור לפני הייחום הראשון מוריד את הסיכון להתפתחות סרטן השד (ראו הסבר בהמשך).

 

יתרונות

  1. כאמור, בתהליך העיקור מוסרות בלוטות המין (השחלות) של החתולה ועל ידי כך מדוכאת לחלוטין ההתנהגות המינית שלה.

בחתולות מאופיינת תקופת הייחום ביללות רמות במיוחד לאורך כל שעות היום והלילה. כשהחתולה מזדווגת מתרחש הביוץ אשר מפסיק את הייחום, אולם בהיעדר זיווג הייחום איננו נפסק ויכול להימשך למעלה משבוע ולאחר הפוגה קצרה יתחיל תהליך הייחום מחדש עד להזדווגות! (או לחילופין, עד לעיקור).

  1. יש לזכור כי בעקבות המגע המיני עשויים החתולים להידבק במחלות מדבקות כגון לוקמיית חתולים (FeLVׂ( ואיידס חתולים (FIV).
  2. מחקרים הראו כי חתולות מעוקרות חיות בממוצע כ-8 שנים יותר מחתולות שאינן מעוקרות!
  3. יתרון משמעותי נוסף הוא מניעת הריון לא רצוי. אלפים רבים של חתולים מומתים בכל שנה בידי הרשויות וניתן להפחית תופעה זאת על-ידי עיקורים פשוטים.
  4. עיקור מונע לחלוטין את סיכוייה של החתולה לפתח דלקת רחם, ומפחית משמעותית את סיכוייה לחלות בסרטן השד (העטינים).
  5. בתקופת הייחום החתולה עלולה לנסות לברוח כדי למצוא זיווג וכתוצאה להיות חשופה לסכנות הרחוב (כלבים, קרבות עם חתולים אחרים, מכוניות, הליכה לאיבוד).
  6. בניגוד לדעה הרווחת, קיום דחף מיני חזק מהווה סוג של מצוקה מכיוון שהחתולה אינה מסוגלת לממש אותו (הבעלים מונעים ממנה לצאת ולפגוש חתולים זכרים). העיקור מונע מצוקה זו מבלי שלחתולה תהיה תחושה כלשהי של "החמצה" או "פספוס".

 

חסרונות

אומנם היתרונות שבעיקור עולים בהרבה על החסרונות, אולם כבעלי חתולים אחראים עליכם להיות מודעים גם אליהם:

לעיתים, בעקבות עיקור חלה עלייה במשקל – השמנה. אולם יש לזכור כי לא משמינים מהעיקור עצמו אלא רק מהאכלת יתר! לכן, "בעיה" זו ניתנת לשליטה ולבקרה על ידי הקפדה על סוג וכמות מזון מתאימים.

 

זיכרו כי התועלת שבעיקור בהחלט עולה על הסיכון. מלבד האחריות הכללית לדאוג כי מספר חתולי הרחוב הנטושים לא ימשיך לעלות, זוהי גם אחריותכם האישית לוודא כי חברכם הנאמן יאריך ימים ויעביר את חייו בבריאות ובאיכות חיים טובה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון