עיקור וסרוס חמוסים
03-5403368

מידע

כתבות

עיקור וסרוס חמוסים

מאת: קליוז'ני יוליה אסיסטנטית, סטודנטית לביולוגיה

 

מדוע החמוס שלך זקוק לניתוח חשוב זה

 

היתרון הראשון הינו אסתטי, חמוסים מייצרים ריח חזק מבלוטות השומן בעור. עיקור וסירוס מפחיתים בצורה משמעות את הריח על ידי הפחתת ייצור השומן, מה שהופך את הפרווה לפחות שמנונית ויותר רכה.

 

היתרון השני הוא שינוי התנהגותי, חמוסים זכרים אגרסיביים למדי וצריכים להיות מוחזקים בנפרד מחמוסים אחרים. סירוס בגיל 4-6 חודשים ימנע התפתחות של התנהגות זו.

 

היתרון החשוב ביותר של ניתוח עיקור לנקבת החמוס יכול להציל חיים. נקבת החמוס עוברת "ביוץ מושרה", בדומה לנקבת החתול הביתי, נקבת החמוס תבייץ במידה והיה מגע מיני עם זכר. תוצאת הגירוי המיני היא שחרור של הורמונים המאפשרים שחרור של ביצית מהשחלה. ללא שחרור זה השחלות ימשיכו להפריש הורמוני אסטרוגן והנקבה יכולה להישאר בייחום מספר חודשים. הפרשת אסטרוגן לאורך תקופה ממושכת כזו הופך לרעיל עבור מח העצם שמוביל לאנמיה קטלנית. למעשה אם הנקבה מיוחמת מעל 3-4 שבועות יש לבצע בדיקת דם לפני ביצוע כל פרוצדורה כירורגית.

 

סימני ייחום

 

סימן ההיכר לייחום הוא אזור איבר המין ורוד ונפוח שמגיע לגודל מרבי כחודש לאחר תחילת הייחום. ניתן לראות גם שינויים התנהגותיים כגון ירידה בתיאבון, שינה ועצבנות מוגברת.

 

ההערכה היא כי 90% מכלל נקבות החמוס שאינן מעוקרות ימותו במהלך אביב-קיץ לאחר לידתם במידה ולא יתרבו. אל תתנו לחיית המחמד שלכם להפוך לאחד מהנתונים הסטטיסטיים.