סרטן השד קיים גם אצל בעלי חיים.
03-5403368

מידע

כתבות

סרטן השד קיים גם אצל בעלי חיים.

מאת: יעל שליט , אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.
 

כל מי שקורה את המאמר הוא יצור חי, והנושא הבא מדבר לכולנו- נשים, גברים, ילדים, כלבים וחתולים.
סרטן השד הוא נושא שמדובר הרבה מאוד בקרב הנשים וגם בקרב הגברים ובשנים האחרונות המודעות לכך עולה.
 

מה שלא כולם יודעים  ומפתיע אנשים ללמוד שכלבים, חתולים, ארנבות, חולדות ושלל מינים ביתיים אחרים יכולים לחלות בסרטן השד.
 

המטרה של העלאת המודעות כאן היא להניף את הדגל עבור אלה שאינם יכולים לדבר בעד עצמם ולהעלות את המודעות לסרטן השד בחיות. חשוב לציין שסרטן השד וסרטן בלוטות החלב הם אותה מחלה ,זה פשוט נקרא בשם אחר במינים אחרים.
אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד. אנשים מאוד מודעים לעובדה שבני אדם יכולים לחלות בסרטן השד, או סרטן החלב, אנחנו מכירים אנשים שחלו ושומעים הרבה מאוד סיפורים אך בחיות קצת פחות.

 


מספרים מסוימים עשויים לעזור להמחיש את הסיכונים לכלבים ולחתולים. עבור בני אדם, סרטן השד מתרחש בתדירות גבוהה יותר, ומהווה כ-10% מכלל מקרי המוות בנשים בטווח הגילאים- 20-59 (מקור: ארגון הבריאות העולמי).
 

קשה יותר להשיג נתונים עבור כלבים וחתולים וחיות ביתיות אחרות מכיוון שאין נתונים של ארגון הבריאות העולמי לכלים שניתן למצוא בקלות כמו הנתונים של בני האדם. 
אך ההערכות הן ש-1 מכל 4 כלבים שאינם מעוקרים יחלו בסרטן השד. 

למרבה השמחה, עבור כלבים או חתולים שעוקרו לפני ההתבגרות המינית (באזור גיל 6 חודשים) סרטן השד כמעט שלא נראה.
 

הטרמינולוגיה סביב גושים, גידולים וסרטן יכולה להיות מעט מרתיעה לפעמים, ולעתים קרובות היא מקור לבלבול. דבר אחד שצריך לזכור הוא שהמילה גידול לא תמיד פירושה סרטן. סרטן מרמז על ממאירות, או נטייה לגדול במהירות ולהתפשט לחלקים אחרים בגוף: זהו תהליך המכונה גרורות, שבו גידול מתחיל לחדור לאזורים חדשים. גידול יכול להיות שפיר או ממאיר, אבל סרטן הוא תמיד ממאיר.
 

אז איך נדע איזה גוש רע ואיזה גוש לא צפוי להוות בעיה עבור חיות המחמד שלנו? למרבה הצער, אין דרך קלה לדעת. כל גוש שנמצא בבלוטת החלב של חיית המחמד הוא בעל פוטנציאל להיות סרטני, כך שיש להגיע לבדיקה אצל הווטרינר ובמידת הצורך ,הוא יסיר את הגוש וישלח לפתולוגיה.
ביופסיה היא פיסת רקמה שניתן לשמר ולהסתכל עליה במיקרוסקופ על ידי פתולוג כדי לקבוע מהו הגוש והאם הוא סרטני, או כפי שהרופאים קוראים לזה, ממאיר. אי אפשר לדעת אם רקמה סרטנית רק לפי איך שהיא נראית, איך היא מרגישה או היכן היא נמצאת, אפשר רק להניח.
 

המצב נשמע מוזר ומפחיד, החדשות הטובות שהפתרון די פשוט- פשוט תעקרו את חיית המחמד שלכם, אלא אם כן יש לכם תוכניות גידול אחרות.
הקשיבו לווטרינר שלכם ולהמלצותיו, כמובן שהוא חושב לטובת החיה שלכם. במידה ואתם חושדים בגוש מסוים, יש להגיע לבדיקה אצל הוטרינר. כך תוכלו למנוע הרבה סבל מהחיה שלכם. וכמו שאומרים גילוי מוקדם מציל חיים!

 

 


למידע נוסף ופרטים מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368