סרטן בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

סרטן בחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

 

לצערנו, סרטן בחיות המחמד שלנו נפוץ לא פחות מאשר בבני האדם. סרטן הוא אחד מגורמי המוות המובילים בכלבים וחתולים. יחד עם זאת, בעשר השנים האחרונות חל שיפור עצום ביכולת של וטרינרים להציע טיפולים שונים לסרטן: בחלקם טיפולים מרפאים, בחלקם טיפולים מאריכי חיים, אך תמיד טיפולים המשפרים את איכות החיים של חיית המחמד עד לרגעיה האחרונים. לגבי גידולים (גושים) עוריים או פנימיים הצעד הראשוני הוא בד"כ הסרה כירורגית של הגידול.

 

לאחר שהגידול נשלח לבדיקות ביופסיה במעבדה הפתולוגית, אנו מקבלים מידע חשוב על סוג הגידול, האם הסרת הגידול הייתה מושלמת או חלקית וכן האם יש עדות לפלישה של הגידול לאזורים נוספים. על סמך המידע הנ"ל ניתן לצפות מהן הסיכונים העתידיים (אם קיימים) וכן מהן האפשרויות הטיפוליות הנוספות.

 

לעיתים יידרשו בדיקות נוספות, כגון צילומי רנטגן של בית החזה או אולטראסאונד של חלל הבטן על מנת לאסוף מידע חשוב נוסף לפני קבלת החלטות. סרטן נפוץ נוסף בכלבים וחתולים נקרא לימפומה. זהו סרטן של תאי דם לבנים (לימפוציטים), שאינו מטופל בצורה כירורגית, אלא ע"י טיפול תרופתי אינטנסיבי. כפי שכבר הזכרנו, מטרת הטיפול שלנו במחלות סרטניות היא להעניק לחיות איכות חיים טובה לזמן ארוך ככל הניתן ובמקרים רבים אף לרפא אותן לחלוטין.

 

כולנו מכירים ישירות או בעקיפין אנשים שעברו טיפולי כימותרפיה (כימותרפיה = טיפול בתרופות), הקרנות וכו' ומקשרים את הטיפולים הנ"ל בתופעות לוואי קשות. לשמחתנו, תופעות לוואי כגון הקאות, שלשולים, נשירת שיער וכו' נדירות ביותר בעולם הווטרינרי. הדבר העיקרי בו אנו נתקלים הוא ירידה בתפקוד מח העצם – דבר שאינו משפיע על איכות חייה של חיית המחמד, אך מחייב מעקב אחרי ספירת התאים (הלבנים בעיקר) בדם.

 

כאשר עומדים בפני החלטות קשות לגבי טיפול בחיות המחמד שלנו, עוזר לעיתים לשוחח עם בעלים של בע"ח שכבר עבר את הטיפולים הנ"ל וביכולתנו לקשר אתכם עם בעלים שעברו כבר את המסע הנ"ל. וכמובן, כמו תמיד, צוות הרופאים במרכז הווטרינרי יעמיד בפניכם את כל הנתונים וכל האפשרויות על מנת לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה עבור משפחתכם וחיית המחמד שלכם.