סקירת גזע - רגדול
03-5403368

מידע

כתבות

סקירת גזע - רגדול

מאת: מעין שקד, אסיסטנטית

 

חתולים מגזע הרגדול (Ragdoll) ידועים בעיקר במזגם הרגוע והנוח, מבנה גופם הגדול והשרירי, עיניהם הכחולות וצבעי הפרווה הייחודיים שלהם. גזע זה קיבל את שמו המיוחד בשל נטייתם של חתולים אלה להפוך לרפויים כ"בובת סמרטוטים" (= ragdoll) בעת שמרימים אותם.

 

סקירה היסטורית
גזע הרגדול פותח בשנות ה-60 של המאה ה-20 בקליפורניה מחתולת רחוב מעורבת פרסית/אנגורה בשם ג'וזפין, שהמליטה גורים בעלי התכונות המיוחדות האופייניות לגזע. אן בייקר, מגדלת חתולים מקצועית שפיתחה את הגזע, טענה שאופייה של ג'וזפין השתנה לאחר שנקלעה לתאונת דרכים ונלקחה לטיפול בבית החולים הוטרינרי של אוניברסיטת קליפורניה. כאשר חזרה בתום הטיפולים דיווחה בייקר כי ג'וזפין הפכה לרגועה במיוחד, רפויה בעת הרמתה ואינה רגישה לכאב. לטענתה, הממשלה ביצעה בג'וזפין ניסויים גנטיים במהלך האשפוז שגרמו לשינוי תכונות האופי. בכל מקרה, בייקר החלה בתוכנית הרבעה מבוקרת ואף טבעה את המונח "רגדול", שהפך לשם המקובל לגזע זה.

 

תכונות ומאפייני הגזע


מזג
כאמור, חתולים מגזע זה ידועים במזגם הרגוע. הם עדינים ואינטליגנטיים, חברותיים במיוחד ומפגינים נאמנות וחיבה רבה כלפי בעליהם וכלפי בני אדם בכלל. בעלי רגדול רבים מעידים כי חתוליהם אוהבים להתכרבל וניתן להרגיש כי הם מעריכים מאוד את זמן האיכות עם בעליהם. הרגדול הינו גזע החי בבית בלבד ולרוב אינם מעוניינים "לצאת ולחקור". בשונה מחתולים רבים אחרים, נדיר כי חתול רגדול ישתמש בציפורנייו או יפגין אגרסיביות מכל סוג שהיא. חתולים אלה ידועים בהיותם "דמויי כלב" בהתנהגותם, בשל נאמנותם לבעליהם והרצון לרצותם.

מבנה גוף
הרגדול הינם בעלי מבנה גוף גדול, כאשר משקלה הממוצע של נקבה נע בין 3.5 ל-6.8 ק"ג. משקלו הממוצע של זכר נע בין 5.5 ל- 9 ק"ג.
כל חתולי הגזע הינם בעלי עיניים כחולות, סנטר לבן ופרווה ארוכה. כל הגורים מגזע זה נולדים בצבע לבן ומתחילים לשנות את צבעם בגיל 6-8 שבועות. את צבעה הסופי של הפרווה ניתן לקבוע רק בגיל 3-4 שנים. ישנם 6 צבעים אופייניים לגזע: אפור כהה, חום שוקולד, צהוב, קרם, לילך ואפור-כחול בהיר.

 

כמו כן, ניתן לראות 3 תבניות צבע פרווה:
Pointed – בעלי צבע יחיד ההופך כהה יותר ויותר באיזור ה"קצוות" (אף, אזניים, זנב וכפות רגליים).
Mitted – דומים לפוינטד אך בעלי בטן וכפות רגליים לבנות. פס לבן עובר לאורך כל גופם, מהסנטר ועד למפשעה.
Bicolor – בעלי רגליים לבנות, V הפוך לבן על פניהם, בטן לבנה, ולעיתים כתמים לבנים על הגב. 

 

בעיות בריאותיות
גזע הרגדול אינו ידוע באריכות ימים, כאשר 68% מהחתולים בגזע זה חיים בממוצע עד גיל 10 שנים בלבד. חתולים מגזע זה עלולים לסבול יותר מחתולים אחרים ממחלות כליות ובעיות בדרכי השתן. בעיה נוספת המופיעה בגזע זה היא מחלת לב על רקע גנטי הנקראת Hypertrophic Cardiomyopathy. מחלה זו גורמת לעיבוי דופן שריר הלב ועלולה לגרום למוות פתאומי בגיל צעיר.

 

לסיכום
אם אתם מעוניינים לגדל חיית מחמד המשלבת את התכונות החיוביות מ"כל העולמות" (כלומר, אופי נוח, נאמנות וחברות כשל כלב אך גם עצמאיות ותחזוקה נמוכה יחסית כשל חתול) רגדול הוא בהחלט חיית המחמד עבורכם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון