ספיחס
03-5403368

מידע

כתבות

טיפול בפרווה

מאת: ד"ר דורון נרי 

שינויי מזג האוויר מביאים  איתם גם הרבה בעיות המאפיינות כלבים וחתולים ודרושות התייחסות מיוחדת על מנת שנוכל להקל עליהם ועל בעליהם. אנצל יריעה זו שניתנה לי על מנת למנות ולהתייחס לאחדות מן בעיות אלו:

 • נשירת שיער: הנפוצה ומוכרת מכולן. רוב גזעי הכלבים וגם החתולים, מטפחים במהלך החורף פרווה תחתונה צמרירית וצפופה. כשמתארכים ומתחממים הימים, נושרת פרווה זו מאליה, אך אם אין מסייעים לחיות המחמד להסירה על-ידי הברשות עמוקות וסדירות, נוצרת לעיתים שכבת צמר עבה וצפופה שחלקה נושר וחלקה נשאר ומעובה לכדי סוודר עבה וצפוף, או אם תרצו "מעיל", אשר מונע מן העור לנשום. הכלב או החתול אינם מצליחים להתגרד כראוי ונגרם להם סבל. בנוסף, מתחת לשכבה, זו העור מהווה קרקע פורייה לגידול טפילים שונים ושנים אשר לא ניתן לטפל בהם דרך ה"מעיל" הסבוך.
  לכן, ראוי ורצוי לעזור לחיות שלנו "להחליף" לבגדי קיץ ולסייע להם על-ידי תספורת או הברשה ורחצה.

   
 • חרולים ושיבולת שועל: עם התייבשות הצומח, רבים מהצמחים מניבים חרולים. אלו הם אריזות זרעים קוצניות הנדבקות אל פרוות החיה ובכך מסייעים להפצת הזרעים במרחב. כך גם זרעי שיבולת שועל ודגנים אחרים. עצמים אלו נצמדים אל פרוות החיה ומסתבכים בתוכה לעיתים עד עומק העור (בעיקר בכפות הרגליים) בסיס האוזניים והזנב וגורמים לשפשופים קשים של העור באזור החיכוך עד לפציעתו. גדולה יותר סכנתם של זרעי שיבולת השועל אשר בנויים כך שיחדרו לעומק הקרקע ולכן הם מסוגלים לחדור לעומק העור, ולהעמיק בתוך הבשר החי תוך כדי תנועות הגוף של החיה.
  לצערי, ראיתי כבר מקרים שזרעי שיבולת שועל חדרו עמוק אל תוך אוזנה או כף רגלה של חיית מחמד עד כדי צורך בהתערבות כירורגית.

   
 • טפילים חיצוניים: כידוע לכולנו, הקיץ הוא זמנם של טפילים מוצצי דם, אצל כלבים וחתולים אנו מכירים, בעיקר את הקרציות הקרדיות והפרעושים. טפילים אלו חודרים מתחת לפרווה, נצמדים אל העור וניזונים מדמו של הפונדקאי – הכלב או החתול וכן הסכנה היא בהעברת מחלות שהגיעו מהפונדקאי הקודם דרך הטפיל (לדוגמא קדחת קרצית), וכן בגירוי העור.

 

 •  טפילים תת-עוריים: חום הקיץ והלחות בארצנו מהווים קרקע דשנה לטפילים תת-עוריים בכלבים וחתולים.  חשוב לדעת כי לא ניתן לגלות ו / או לטפל בבעיות אלו כאשר הכלב או החתול לבושים ב"מעיל" הצמר הצמוד והסבוך.

 

אלו הן ארבע דוגמאות לבעיות שאנו וחיות המחמד שלנו עלולים לחוות. בעיקר בחודש הקיץ והסתיו. דעו כי תמיד ניתן להשתמש בשירותיו של ספר (מטפח) כלבים מקצועי שיידע לתת מענה הולם לבעיות הללו ולהתריע על בעיות אפשריות הדורשות התערבות של וטרינר.