ספורט לכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

ספורט לכלבים

מאת אסתר מלול, אסיסטנטית

 

האם הכלב או הגור שלכם אקטיבי מאד? האם אתם חשים כי הוא זקוק לגירויים רבים או לחיזוק הביטחון העצמי שלו? או אולי אתם פשוט מעוניינים למצוא פעילות מהנה עבור שניכם שתחזק את הקשר ביניכם? לא רבים יודעים זאת, אך פעילות גופנית היא אחת הדרכים המוצלחות ביותר לבלות זמן איכות עם כלבכם.

 

פעילות גופנית היא דבר חשוב עבור כלבכם באותה מידה בה הוא חשוב עבורכם. כלבים צעירים ובוגרים כאחד זקוקים להרבה פעילות גופנית, ואפילו כלבים מבוגרים זקוקים לתרגול יומי כדי לשמור על הבריאות. סוג הפעילות הגופנית תלוי בגיל הכלב ובמצבו הבריאותי וכמובן באורח החיים שלכם, אך אין סיבה לדאגה- כלבים מסוגלים להסתגל במהירות ולכן ישמחו בין אם תשחקו איתם בכדור או תצאו איתם להליכה ארוכה בשכונה.

 

כלבים מגזעים גדולים, מגזעי עבודה ומגזעים אקטיביים מאד זקוקים לפעילות גופנית אף יותר מגזעים אחרים. כלבים הם אתלטים מדהימים ורובם מסוגלים לבצע פעילות גופנית, כל עוד היא בעצימות שמתאימה להם ובתנאים סביבתיים שאינם קיצוניים מדי.

 

פעילות גופנית יומיומית מומלצת אלא אם מזג האוויר לא מאפשר זאת או אם הכלב סובל מבעיה בריאותית שמגבילה את פעילותו. במידה ואכן קיימת בעיה בריאותית, או במידה ואתם חושדים כי הכלב סובל מבעיה בריאותית כלשהי- יש לפנות אל הווטרינר המטפל לשם אבחון ומתן המלצות ספציפיות לפעילות גופנית.
בכל מקרה, את הפעילות הגופנית עם כלבכם יש לבצע במתינות ולהעלות את המאמץ בהדרגה. יש לשים לב למצבו של הכלב במהלך הפעילות וכן לאחריה. במידה והכלב מגלה סימני קושי- יש להפסיק את הפעילות.


פעילות בקיץ
בזמן הפעילות הגופנית ודאו כי לכלבכם יש מספיק מים טריים הזמינים לו ומקום קריר ומוצל לנוח בו. כמעט כל הכלבים, ובפרט כלבים עם פרווה עבה או עם בעיות לב וריאות, מתקשים לתפקד בתנאי מזג אוויר חם ולח. לכן יש  לבצע את הפעילות בשעות הבוקר המוקדמות או בערב, כאשר לא חם ולח.


פעילות גופנית בחורף
גם כאשר הטמפרטורות מאד נמוכות יש להגביל את הפעילות בחוץ, אלא אם כלבכם מותאם במיוחד למזג אוויר שכזה (מבחינת גזע ופרווה). כמו כן אם הטמפרטורות נמוכות וישנן רוחות חזקות לא מומלץ לבלות בחוץ זמן רב.
אם הכלב רועד יש להכניס אותו הביתה ולסדר עבורו מקום חמים (עם שמיכה או מגבת). בחורף, באזורים בהם מצטבר הרבה שלג נוהגים לפעמים לפזר מלח כדי למנוע היערמות של שלג. שימו לב כי המלח עלול לצרוב את כפות הכלב.
אל לכם לשכוח כי גם במזג אוויר קר הכלב זקוק למים טריים זמינים.

 

ספורט כלבים
הכירו את עולם ספורט הכלבים, דרך נהדרת ליהנות עם הכלב ולהעשיר את עולמו! ספורט הכלבים לא מוכרח להתבצע בצורה תחרותית, בכל מקרה הפעילות תגביר את הביטחון העצמי של הכלב ותעמיק את הקשר ביניכם.

מרבית בעלי הכלבים חושבים שספורט כלבים מסתכם במשחקים עם כדור או משיכת חבל. אך למעשה עולם ספורט הכלבים הוא רחב בהרבה. באינטרנט תוכלו למצוא סרטונים רבים של כלבים שקופצים מעל משוכות, זוחלים בתוך מחילות או רוקדים לפי הקצב יחד עם בעליהם. אם נראה לכם שהדבר מתאים לכם ולכלבכם- לפניכם מדריך קצר המפרט מספר אופציות.

 

אג'יליטי
מה זה? תחרות כנגד השעון. הכלב משלים מסלול מכשולים כאשר הבעלים מדריך אותו. ניתן לבצע בצורה תחרותית או רק בשביל הספורט.
למי זה מתאים? כל הכלבים יכולים להשתתף בספורט זה.  לכלב דרושה אנרגיה ויכולת ריכוז, ולכם דרושה הסבלנות להתאמן.

 

מרוץ כלבים
מה זה? הכלב רץ לידכם ב"רגלי" במסלול, וישנן תחנות  עצירה בהן יש פקודות  אשר צריך לבצע.
למי זה מתאים? לכל סוגי הכלבים.

 

פריסבי (צלחת מעופפת)
מה זה? הכלב צריך לתפוס את הפריסבי. ניתן לעבוד עם הכלב על תפיסת הפריסבי ממרחקים הולכים וגדלים.
למי זה מתאים? לכלבים מכל הגזעים שאוהבים לרדוף ולתפוס צעצועים.

 

פריסטייל
מה זה? ללמד את הכלב לבצע "פעלולים" לפי הקצב יחד איתכם.
למי זה מתאים?  לכל הכלבים ולבעלי כלבים יצירתיים. זה נשמע מצחיק, אבל זה מאד מהנה וגם דורש עבודה ותרגול 

 

פלייבול (FLYBALL)
הספורט "החם" ביותר כרגע בעולם הכלבים, הומצא כבר ב-1983 בארה"ב ומאז הפך לתופעה כלל עולמית. ברחבי העולם מתקיימים טורנירים של ממש בין קבוצות מתחרות.
מה זה? מרוץ שליחים לכלבים. בכל קבוצה ארבעה כלבים. כל כלב צריך לרוץ במסלול באורך 15.5 מטרים ולעבור 4 משוכות. בסוף המסלול על הכלב להפעיל מתקן מיוחד, אשר משחרר כדור טניס כאשר הכלב מניח עליו את שתי רגליו הקדמיות ואת כובד משקלו. על הכלב לתפוס את הכדור ולרוץ בחזרה לקו ההתחלה, אז הכלב הבא בתור יתחיל.  ניתן להציב 2 מסלולים מקבילים וכך לאפשר ל-2 קבוצות כלבים להתחרות זו בזו על הזמן המהיר ביותר ועל הדיוק המירבי בעת מעבר המשוכות, תפיסת הכדור ויציאת המתחרה הבא בתור בזמן. את המשוכות ניתן להתאים לגובה הכלבים.
הניקוד ניתן על פי מהירות ודיוק וכל משתתף מקבל ניקוד אישי בנוסף לניקוד הקבוצתי.
למי זה מתאים? לכלבים אנרגטיים ולבעלי כלבים שמחפשים ספורט כלבים שהוא גם תחרותי וגם חברתי. הן הכלבים והן הבעלים לומדים את חשיבות המהירות, הדיוק ועבודת הצוות וניתן להתחיל להתאמן בגיל צעיר של כמה חודשים!

 

חשוב לזכור שכמו בכל ענף ספורט, גם בספורט הכלבים דרושים אימונים ותרגולים- הן מצד הכלב והן מצד בעליו.
את כל הציוד הנדרש ניתן לרכוש בחנות חיות או להזמין מחו"ל...

 

אז קדימה לעבודה, מי הולך להקים את קבוצת הפלייבול הראשונה בארץ? :)