סירוס כלב
03-5403368

מידע

כתבות

התבגרות התנהגות וסרוס כלבים

מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

תהליך ההתבגרות שקורה לרוב בין 7-12 חודשים בכלבים ברובו מלווה בשינויים התנהגותיים. אחד הדברים שניתן לראות הוא הרמת הרגל בזמן מתן שתן – התנהגות שמופיעה לאחר תחילת עליית הורמון הטסטסטורון (ההורמון ה"גברי" – גם בכלבים וגם באנשים). ככל שרמת הטסטסטורון תעלה כך הכלב יתעניין יותר ברחרוח כלבים וכלבות אחרות, סימון טריטוריאלי, כמו כן הכלב ישאף פחות להיות בסביבה שלך, יהפוך לפחות ממושמע ופחות תלוי בך. רוב הכלבים עוברים את השינויים ההורמונליים ללא בעיות מיוחדות וגדלים להיות כלבים עם התנהגות נורמלית גם עם כלבים אחרים וגם עם אנשים. אבל ישנם כלבים שההתנהגות הופכת אגרסיבית והופכת אותם מ"במבי" ל"רמבו" תוך זמן קצר. חלק גדול מהבעיות הנ"ל ניתן לפתור ע"י סירוס. בעיות פוטנציאליות:

 

  •     בעיות משמעת – הגור שעד עכשיו נשמע לכם מתחיל להיות בלתי ניתן לשליטה בטיולים. עליכם לסרס את הכלב במהירות האפשרית כיוון שככל שיעבור הזמן כך ישתרשו אצלו הרגלים מגונים ויהיה קשה יותר לחנכו.
  •     תסריט מיני – קפיצות על אנשים, כלבים ואפילו חפצים – יכולה לנבוע ממספר סיבות. במידה והתנהגות זו הופיע בזמן בו הכלב מגיע לבגרות מינית, סביר שזה קשור לעלית ההורמונים הזכריים וסירוס ישפר במידה ניכרת את ההתנהגות הנ"ל.
  •     סימון שתן בתוך הבית ובחוץ – אם כלבך התחיל לסמן בשתן בתוך הבית – סירוס יכול לפתור בעיה זו, אך עליך למהר ולסרסו על מנת שההרגלים הרעים לא ישתרשו.

 

    וטרינר רמת השרון

    וטרינר הרצליה

 

אל תתנו לכלבכם לגרור אתכם עם הרצועה מכר דשא אחד לשני על מנת לסמן בטיולים, עליכם לשמור על הכלב קרוב אליכם ולאפשר לו לרחרח את הסביבה ולעשות צרכים בקרבה אליכם.

 

    התנהגות דומיננטית או אגרסיבית – כלבים מתבגרים יכולים להפוך פתאום ל"מאצ'ו" ולהפוך אגרסיביים נגד זכרים אחרים ולפעמים אפילו כלפי בני אדם. גם כאן סביר שסירוס יעזור, אבל גם כאן עליכם להזדרז על מנת שההתנהגות לא תשתרש.
    אשכים תמירים – כאשר אחד האשכים (או במקרים נדירים יותר – שניהם) לא ירדו לשק האשכים. האשך שלא ירד יכול להימצא באזור המפשעה או בבטן. במידה והאשכים לא ירדו עד גיל 4 חודשים לא סביר שהם ירדו. כלבים עם אשך תמיר קשים יותר לאילוף והם נוטים יותר לבעיות התנהגות. בנוסף, אשכים תמירים הינם בסיכון גבוה יותר לפתח גידולים. לכן חשוב להוציא את האשך השני. בנוסף, בעיה זו גנטית וכלבים אלו לא טובים לזיווגים.

 

    וטרינר רמת השרון

    וטרינר הרצליה

 

סירוס כירורגי: הסירוס מוריד בצורה ניכרת רמות טסטוסטרון, מה שהופך את הכלבים לקלים יותר מבחינה התנהגותית.

-         כלבים מסורסים פחות נוטים לאגרסיביות כלפי אנשים ולכלבים אחרים, יש סיכוי נמוך יותר כי יתעלמו מהוראותיכם בזמן הטיולים, והכלבים קלים הרבה יותר לאילוף.

  • סירוס הכלב מפחית/מונע את ההפרשות המוגלתיות מקצה אבר המין שלהם.
  • כלבים מסורסים פחות יחפשו ריחות בחוץ ובתוך הבית, פחות אובססיביים ברחרוח הסביבה שלהם. בנוסף סירוס מונע זיווגים לא רצויים וגורים שאין להם בית.
  • כלבים מסורסים בורחים פחות מהבית ע"מ להזדווג עם נקבות מיוחמות בשכונה, דבר אשר מקטין מאוד את סיכוייהם להיפגע בתאונת דרכים ולהיקלע לקרבות כלבים.
  • כלבים מסורסים הינם בריאים יותר – לא יפתחו סרטן אשכים, דלקות בפרוסטטה וגידולים מסויימים.
  • כלבים מסורסים לא מסמנים בשתן את הבית.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


הניתוח הינו ניתוח פשוט יחסית וקצר המבוצע בהרדמה כללית. בניתוח האשכים מוצאים מהגוף דרך חתך קטן קרוב לשק האשכים, חתך זה נסגר במספר תפרים. בדרך כלל הכלבים הולכים הביתה מספר שעות לאחר הניתוח ולמחרת כבר נראים כמו חדשים. לאחר הניתוח צריך לוודא כי הכלב לא יוכל להוציא את התפרים, יתכן ויצטרך השגחה יותר צמודה עד להסרת התפרים (10 ימים לאחר הניתוח) או לחבוש כובע הגנה מיוחד.

 

סירוס מוקדם, בגיל 6 חודשים, יוכל למנוע את הבעיות שהוזכרו. לא כדאי לדחות את הסירוס כיוון שבעיות התנהגותיות יכולות להשתרש וכך הסירוס פחות אפקטיבי. בכלבים מבוגרים לעיתים רואים את השפעתו המיטיבה של הסירוס רק 3-8 חודשים שלאחריו כיוון שלוקח זמן להורמונים הזכריים עד שהם נעלמים מהגוף. במקרים אלו ניתן לתת זריקה נוגדת הורמונים עד שהסירוס מתחיל להשפיע. סירוס הוא לא פתרון קסם לכל הבעיות אך יכול להיות מאוד אפקטיבי בטיפול בבעיות התנהגות הקשורות להורמוני מין. לבעיות התנהגות רבות כדאי לשלב בין אילוף אצל מאלף אמין וסירוס.        

 

יש אנשים החוששים שאישיות הכלב תשתנה לאחר הסירוס. זהו חשש לא מוצדק – אין צורך בזוג אשכים על מנת להיות בעלי אופי נהדר.עוד דעה רווחת ולא נכונה היא שכלבים משמינים לאחר סירוס. הסיבה האמיתית להשמנה היא כמות גדולה מידי של אוכל או כמות פחותה של פעילות. הורדת 10% מכמות האוכל או עליה בפעילות יפתרו בעיות השמנה.      

זכרו כי כל כלבי הנחייה מסורסים עקב הסיבות שהוזכרו.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה