סירוס חתולים
03-5403368

מידע

כתבות

היתרונות בסירוס חתולים

 

מאת: דר. דורון נרי וטרינר

 

מהו סירוס?

סירוס הינו פעולה כירורגית שמטרתה מניעת התרבות. בתהליך הסירוס מסירים את האשכים וכך מונעים מהחתול הזכר להזדווג ולעבר חתולות.

 

הגיל המומלץ לסירוס החתול הוא 6 חודשים, בטרם הגעה לבגרות מינית.

 

יתרונות

  1. כאמור, בתהליך הסירוס מוסרות בלוטות המין (האשכים) של החתול ועל ידי כך מדוכאת לחלוטין ההתנהגות המינית שלו. בזכרים, ההתנהגות המינית המטרידה ביותר עבור הבעלים היא פעולת הסימון. חתול אשר איננו מסורס, ושהגיע לגיל הבגרות המינית, יסמן את הטריטוריה שלו ע"י התזת שתן בעל ריח חריף במיוחד (ובין היתר גם את הרהיטים, הוילונות והבגדים של הבעלים).  מעבר לאי הנוחות הרבה לבעלי החתול קיימות גם סכנות ממשיות לחייו, מאחר והדחף להזדווגות ידחוף אותו לברוח מהבית בחיפוש אחר נקבה, דבר אשר עלול לגרום לו לפציעות משמעותיות עקב תאונת דרכים או קטטות עם זכרים אחרים (דבר זה נכון גם לגבי נקבות אשר עלולות לברוח מהבית בחיפוש אחר זכר מתאים).
  1. יש לזכור כי בעקבות המגע המיני עשויים החתולים להידבק במחלות כגון לוקמיית חתולים (FeLVׂ( ואיידס חתולים (FIV).
  2. מחקרים הראו כי חתולים מסורסים חיים בממוצע כ-8 שנים יותר מחתולים שאינם מסורסים!
  3. יתרון משמעותי נוסף הוא מניעת הריון לא רצוי. אלפים רבים של חתולים מומתים בכל שנה בידי הרשויות וניתן להפחית תופעה זאת על-ידי סירוסים פשוטים.
  4. עיקור מונע לחלוטין את סיכוייו של החתול לפתח סרטן האשכים, ומפחית משמעותית את הסיכויים לפתח מחלות בבלוטת הערמונית (פרוסטטה).
  5. בתקופת הייחום החתול עלול לנסות לברוח כדי למצוא זיווג וכתוצאה מכך להיות חשוף לסכנות הרחוב (כלבים, קרבות עם חתולים אחרים, מכוניות, הליכה לאיבוד).
  6. בניגוד לדעה הרווחת, קיום דחף מיני חזק מהווה סוג של מצוקה מכיוון שהחתול אינו מסוגל לממש אותו (הבעלים מונעים ממנו לצאת החוצה ולפגוש את החתולה המיוחמת). הסירוס מונע מצוקה זו מבלי שלחתול תהיה תחושה כלשהי של "החמצה" או "פספוס".

 

חסרונות

אומנם היתרונות שבסירוס עולים בהרבה על החסרונות, אולם כבעלי חתולים אחראים עליכם להיות מודעים גם אליהם:

לעיתים, בעקבות הסירוס חלה עלייה במשקל – השמנה. אולם יש לזכור כי לא משמינים מהסירוס עצמו אלא רק מהאכלת יתר! לכן, "בעיה" זו ניתנת לשליטה ולבקרה על ידי הקפדה על סוג וכמות מזון מתאימים.

 

זיכרו כי התועלת שבסירוס עולה על הסיכון. מלבד האחריות הכללית לדאוג כי מספר חתולי הרחוב הנטושים לא ימשיך לעלות, זוהי גם אחריותכם האישית לוודא כי חברכם הנאמן יאריך ימים ויעביר את חייו בבריאות ובאיכות חיים טובה.

 

סרטון בנושא עיקור וסירוס חיות מחמד

כתבה בנושא עיקור וסירוס חתולי רחוב

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון