סיכום מקרי כלבת בישראל בשנת 2014
03-5403368

מידע

כתבות

סיכום מקרי כלבת בישראל בשנת 2014

 

אסתר מלול, B.Sc בביו-רפואה, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

על פי נתוני משרד החקלאות, בשנת 2014 דווחו 13 אירועים בהם אותרו בעלי חיים נגועים במחלת הכלבת.
מרבית המקרים התרחשו בחיות בר- זאבים, תנים, שועלים וגיריות. עם זאת, בשניים מן המקרים נתפסו כלבים חולים!
12 מהמקרים התרחשו בצפון הארץ באזור הגליל העליון ומקרה אחד התרחש ביטבתה שבדרום.

 

מחלת הכלבת- תזכורת

מחלת הכלבת הינה מחלה ויראלית, קטלנית, הפוגעת בכל מיני היונקים, לרבות האדם.
המחלה נפוצה מאוד בעולם, וקיימת גם בארץ, בעיקר באזורי פריפריה – סמוך לגבולות, ובעיקר בקרב חיות בר (תנים, שועלים וכו'). המחלה מועברת באמצעות נשיכה, כאשר רוק של בעל חיים נגוע בא במגע עם רקמת גוף פגועה.

 

מקור המחלה
במקומות שונים בעולם מועברת המחלה ע"י בע"ח שונים כגון עטלפים, זאבים, נמיות, שועלים ועוד. (עטלפים הם היונקים היחידים הידועים כיכולים להיות נגועים בנגיף מבלי לפתח את סימני מחלה).
בארץ, מקור המחלה מבע"ח משלושה סוגים עיקריים:
1. חיות מחמד – כלבים וחתולים.
2. חיות משק – בקר, צאן וסוסים.
3. חיות בר – שועלים, זאבים, תנים. בשנים האחרונות נמצא כי שועלים הם המפיצים העיקריים של המחלה בארץ.הדבקה
המחלה מועברת בעיקר בנשיכות כאשר רוק של בע"ח נגוע בא במגע עם רקמת גוף פגועה. הווירוס שחודר לגוף מתחיל לנדוד אל המוח, שם הוא מתרבה.תקופת הדגירה (מרגע ההדבקות ועד הופעת סימני המחלה) יכולה לנוע מ- 10 ימים ועד שנה, תלוי במקום הנשיכה וכמות הנגיף שחדרה. מקרה, בע"ח שכבר מראים סימני מחלה, ימותו תוך 10 ימים.ככל שהנשיכה קרובה יותר למוח זמן הדגירה קצר יותר.

 

סימני המחלה
למחלה סימנים רבים ומגוונים שאינם מאפיינים כלבת בלבד.
הסימנים הינם סימנים נוירולוגיים (עצביים) במהותם. בשלבים הראשונים של המחלה יופיעו סימנים של חוסר מנוחה, ריור, הקאות ושינוי התנהגות של בעל החיים.
לאחר מכן, הסימנים מתחזקים- בעל החיים נעשה תוקפן (תוקף בעלי חיים, בני אדם ואף חפצים דוממים), מיילל, מופיע ריר קצפי, בעל החיים נע למרחקים ללא מטרה, פוחד ממים, קולות הנביחה משתנים (בגלל שיתוק שרירים באזור בית הבליעה) ומופיעות עוויתות. בשלבים הסופיים מופיע שיתוק הדרגתי ומוות.

 

חיסון

במדינת ישראל בעלי כלבים מחויבים על פי חוק לחסן את כלביהם בחיסון נגד כלבת בכל שנה במשך כל חייהם. אנו ממליצים בחום לחסן גם חתולים אשר יוצאים מהבית.