סוציאליזציית (חיברות) גורי כלבים
03-5403368

מידע

כתבות

סוציאליזציית (חיברות) גורי כלבים

מאת: אסיף דודי, אסיסטנט במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

 

למד את הגור הכלבים החדש שלך לגבי חיי היום יום:

סוציאליות מאוד חשובה לגורים. היא עוזרת להם להפוך לשמחים, חברותיים ובטוחים בעצמם בבגרותם. תקופת למידת הסוציאליות של גור כלבים תהיה בחודשים הראשונים לחייו וזה מאוד חשוב שבתקופה זאת יהיו לו הרבה חוויות חדשות חיוביות כדי ללמד אותם למה לצפות ואיך להגיב למגוון סיטואציות בהמשך חייו.

 

כיצד סוציאליזציה עוזרת לכלבך?

בין גיל 4 ל 12 שבועות, הגור יחווה את תקופת הסוציאליזציה. זה זמן שבו מוחו של הגור לומד דברים חדשים והוא מתפתח להתאושש מהר ולהתגמש. זמן זה מהווה השפעה גדולה על הגור בכך שהוא מלמד אותם על העולם שבו הם חיים, איך להסתגל אליו, להתמודד עימו, וליהנות מאירועי היום-יום. גורים שעברו סוציאליזציה טובה יודעים איך להתנהג ולהגיב למגוון של סיטואציות שונות והסיכויים גדלים שיהיו שמחים ובטוחים ככלבים בוגרים.

 

שלבי התפתחות של גורים:

מוחם של גורים מתפתח מהר, לכן זה חיוני שגורכם ילמד על התנסויות היום-יום בחודשים הראשונים לחייו. הגור שלכם יגדל וישתנה במהירות בזמן זה ולכן תקופת הסוציאליזציה תשחק תפקיד גדול בהתפתחות שלהם.

כדי לעזור לכם להבין איך הם מתפתחים במהירות בחודשים אלו, ריכזנו כמו נקודות חשובות בהתפתחות שהם יעברו:

0 – 4 שבועות:

• כשגורכם נולד, הם לרוב יוחזקו במקום מיוחד וחמים  אצל המגדל שלהם ביחד עם אמם ושאר הגורים מהשגר. הם יכולים להריח אך לא לראות או לשמוע כאשר הם נולדים ולכן הם תלויים לחלוטין באמם.

• תחילת הזחילה תופיע בשבוע הראשון או השני. העיניים נפתחות בסביבות ימים 10-12  והראייה תמשיך להתפתח במשך הימים והשבועות שלאחר מכן. השמיעה מתפתחת כאשר תעלת האוזן נפתחת בסביבות ימים 14-16.

• בגיל 4 שבועות לערך, הגורים יכולים להתחיל ללכת ולחקור את סביבתם.

 

4 – 8 שבועות:
• תקופת הסוציאליזציה של הגור תתחיל בגיל 4 שבועות. בגיל זה, הגור יכול ללכת, לראות ולשמוע ולהתחיל לחקור את העולם סביבם.
• המגדל של הגור אמור להתחיל לעזור לגור ללמוד לגבי העולם סביבם בצורה חיובית לפני שהם יעברו לבית של הבעלים החדשים. זה יכול לכלול היכרות עם אנשים מהבית שבו נולדו או אנשים אחרים – חשוב לוודא שהכלב לומד את שגרת היום-יום של הבית.
• הכלב ייחשף לכמה שיותר גירויים קוליים (רעשים שונים, מוזיקה בעוצמות שונות, מכשירים חשמליים וכו), ויזואלים (מראות חדשים בטלוויזיה, בחצר, חפצים שונים וכו), מרקמים שונים במגע (דריכה על משטחים מחומרים וטקסטורות שונות, לעיסה של צעצועים ממרקמים שונים, סוגי מגע שונים וכו) ועוד.

 

8-12 שבועות:

• הגור שלך יחזור איתך הביתה לעתים קרובות בסביבות גיל 8 שבועות.

• במהלך הזמן הזה, הגור שלך יהיה בתקופת הסוציאליזציה שלו, אז תצטרך לוודא שיש לו חוויות חדשות חיוביות ולהתרגל לדברים שהם עלולים להיתקל בהם מאוחר יותר בחיים.

12 חודשים והלאה:
• היתרונות של סוציאליזציה טובה יישארו עם הגור שלך, אבל חשוב לוודא שאתה ממשיך ללמד את הכלב שלך על חוויות חדשות בצורה חיובית, ולהמשיך עם האימונים שלו לאורך כל חייו.

 

יצירת קשרים חברתיים עם הגור שלך:

תקופת הסוציאליזציה של הגור שלכם היא המפתח להתפתחות שלו, ויש הרבה דברים שאתם יכול לעשות כדי לעזור לו ללמוד על העולם סביבו בצורה חיובית - מראות, צלילים, ריחות, מקומות, אנשים חדשים, כלבים חדשים וכו'. לפני שתפגישו את הגור שלכם עם כלבים אחרים, תמיד שאלו את הוטרינר שלכם מתי הגור יהיה מוגן על ידי החיסונים שלו. הגור שלכם לא צריך ללכת למקומות מסוימים או להפיגש עם כלבים לא מחוסנים עד שהם מחוסנים בכל החיסונים הנדרשים. למרבה הצער, מחלות מסויימות כמו פרוו עלולות להיות קטלניות עבור גורים אם ידבקו בהן. עם זאת, חשוב שהגור שלכם עדיין יזכה לחוות סיטואציות חדשות בהקדם האפשרי. כדי שתוכלו להתחיל ליצור קשרים חברתיים עם הגור שלכם בגנים (כל עוד הם אינם בשימוש על ידי כלבים לא מחוסנים), תוכלו לשאת בידיים את הגור כאשר אתם יוצאים לדרך כדי שיוכלו להכיר אנשים חדשים ולחוות מקומות חדשים, ותוכלו לאפשר להם לפגוש כלבים מבוגרים מחוסנים לחלוטין. הווטרינר שלכם יכול לתת לך עצות נוספות לגבי מה בטוח לעשות עם הגור לפני השלמת מלוא החיסונים שלו.

 

כדי לעזור לכם להתחיל ביצירת קשרים חברתיים עם הגור שלכם, הנה הטיפים הטובים ביותר של הווטרינרים שלנו ליצירת קשרים חברתיים:

וודאו שהחוויות שלו טובות: הסוציאליזציה צריכה להיות חיובית, אז תצטרכו למצוא דרכים לוודא שהגור נהנה מהדברים החדשים שהוא נתקל בהם. אתם יכולים לעשות זאת באמצעות פינוקים, צעצועים ושבחים. אם לגור יהיו חוויות שליליות במהלך תקופת הסוציאליזציה שלו, זה יכול לגרום לו לאגרסיביות כאשר הוא נתקל באותו דבר מאוחר יותר בחייו, או שזה יכול אפילו לגרום לפחדים כלליים יותר. אם הגור שלכם נראה מודאג או מפוחד בשלב כלשהו, עצור את הסיטואציה וקח אותו למקום בו הוא ירגע ויחזור להיות שמח. נסו שוב לחזור לסיטואציה הראשונית שבה פחד מקודם בשלב מאוחר יותר או ביום אחר, הישארו חיוביים והתקרבו בהדרגה עד שיהיה לו נוח.

שאפו למגוון חוויות: אפשרו לגור שלכם לחוות ולפגוש מגוון רחב של אנשים, צלילים, ריחות ומקומות כדי לוודא שהוא יתרגל לכל הדברים שהוא עלול להיתקל בהם במהלך חייו אתכם.

חשיפה בהדרגה: הכל יהיה חדש עבור הגור שלכם כשהוא צעיר, כך שקל להציף אותו בדברים חדשים. ודאו שאתם מציג דברים חדשים בהדרגה - התחילו בטיול לרחוב קטן עם חנויות לפני שאתם הולכים רחוב ראשי וסואן, קחו אותם לצד כביש שקט לפני כביש סואן וכן הלאה. כשהגור שלכם רגוע ונינוח, תנו לו שבחים ופינוקים כדי שיהנה מהחוויה.

 

אל תשכחו את השגרה:

למרות שזה באמת חשוב לעזור לגור שלכם לחוות הרבה דברים שונים, זה גם חיוני שהוא יתרגל לקצב ולשגרה הרגילים שלכם. למרות שזה יכול להיות מפתה לשחק עם הגור החדש שלכם כל היום, הוא גם צריך להתרגל לזמן שלהם, כמו גם לזמני השינה והארוחות הקבועים שלהם. גם אם לקחתם קצת "חופשת לידה" כדי לעזור בבואו של הגור, הקדישו כמה ימים בכל שבוע כדי שאתם והגור שלכם תעמדו בלוח הזמנים היומי הקבוע שלכם, כדי שהם ידעו למה לצפות ויוכלו. ללמוד איך להיות מאושרים בעצמם.

הרגילו את הגור שלכם להיות במכונית: תרגול נסיעות ויצירת קשרים חברתיים עם הכלב שלכם עם המכונית חשובים מאוד. זכורו לוודא תמיד שהם בטוחים ומאובטחים כאשר נמצאים במכונית.

וודאו שהגור שלכם יתרגל לקולר שלו: הגור שלכם יצטרך לענוד קולר ותג כשהוא יוצא לטיולים. אם אתם חושבים להשתמש ברתמה עבורו, זה רעיון טוב לעזור לו להתרגל להתאמה ולהרגשה שלה על ידי כך שתתנו לו ללבוש אותה ברחבי הבית במשך כמה שעות. כך הם יהיו מוכנים לעשות את הצעדים הראשונים שלהם אל העולם הגדול ברגע שכיסוי החיסוני שלהם יושלם!

 

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368