סוכרת תפלה בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

סוכרת תפלה בחתולים

ד"ר מיכל רייך, מרכז וטרינרי רמת השרון.

 

סוכרת תפלה היא מחלה נדירה יחסית ואינה קשורה להורמון אינסולין. היא גורמת לחתול לשתות כמויות גדולות של מים ולהשתין הרבה ונגרמת בשל חוסר יכולת הגוף ליצר כמויות מספקות  או להגיב להורמון הנקרא וזופרסין (  anti diuretic hormone ADH) שהוא הורמון שאחראי על ריכוז שתן.


באופן תקין,ההורמון וזופרסין מיוצר במוח, משם עובר לזרם הדם ומשפיע במערכות שונות בגוף, ביניהן בכליות. בכליות הוא עוזר לשמור את המים, פעולה הנדרשת כדי לשמור על מאזן מים תקין בגוף.


בסוכרת תפלה , כאשר אין יצור מספק של וזופרסין או  כאשר הכליות אינן מצליחות להגיב אליו כראוי, התוצאה היא אובדן מים מהגוף שיוביל בסופו של דבר להתיבשות.
מאחר ווזופרסין מיוצר במוח, מצבים רפואיים כגון, טראומת ראש, דלקות וגידולים במוח יכולים לשבש את יצורו התקין. יתכנו גם מצבים המשבשים את יכולת הכליות להגיב להורמון כגון דלקות כליה ורחם.


סימנים קלינים ואבחון

מאחר ווזופרסין אחראי על שימור מים נאות בגוף, חוסר בו יגרום לגוף לאבד יותר מדי מים , דרך יצור השתן  בכליות.
הסימן הנפוץ ביותר הינו יצור כמויות גדולות של שתן מאד דליל ולא מרוכז (שקוף ולא צהוב), יהיה צורך בהחלפת חול השירותים לעתים תכופות ,החתול עשוי גם להשתין בתכיפות גבוהה, יתכן גם מחוץ לארגז.


החיה מגיבה לאובדן נוזלים זה על ידי שתיה מרובה של מים ולכן נראה חתול ששותה יותר, לעתים קרובות ואף ממקומות חריגים (שירותים ,ברזים וכל הבא ליד).
הווטרינר יתחיל את הבירור בתשאול יסודי אודות ההיסטוריה , ויבצע בדיקה פיזיקלית. בדיקות משלימות יהיו בדיקות דם – ספירת דם ופאנל ביוכימי , בדיקה להורמוני בלוטת התריס ובדיקת שתן.


בדיקות אלו יכולות לסייע לשלילת מחלות אחרות הגורמות לסימנים קלינים דומים: מחלות כליה, סכרת, מחלות בלוטת התריס, ומצבים נוספים.
כחלק מהבדיקות יתכן שהווטרינר יתן לחתול את התרופה דסמופרסין , חומר שהוא תחליף סינטתי לוזופרסין, כדי להתרשם מתגובה להורמון.


טיפול

הטיפול הוא בתחליפים סינטתיים להורמון,מרביתם ניתנים כטיפות לעיניים.  בנוסף האכלה בתזונה דלת נתרן מומלצת גם כן כחלק מהטיפול.
ישנם בעלים שיבחרו לא לטפל , במצבים אלו החתולים יכולים להסתדר כל עוד יש להם גישה בלתי מוגבלת למים.


אם מסיבה כלשהי הגישה שלהם למים תהיה מוגבלת הם עלולים  להתייבש במהירות ולהגיע לסיבוכים מסכני חיים. כמו כן יש לעשות התאמות בבית כך שתהיה להם אפשרות חופשית ותכופה למתן שתן. יתכן וידרשו ארגזים נוספים או החלפה תכופה של המצע.

 

לפרטים נוספים, מוזמנים ליצור איתנו קשר.
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368