סוכרת בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

סוכרת בחתולים

מאת: מיכל ליבסון, אסיסטנטית

 

סוכרת משפיעה על רמות הסוכר בדם, ובדרך כלל מופיעה בחתולים בגיל 6 ובגיל מבוגר יותר, במיוחד בחתולים שסובלים מעודף משקל. יכולה להיות גם נטייה גנטית להתפתחות סוכרת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

רגולציה של רמות סוכר בדם

כשחתול בריא אוכל, המזון מתעכל ונספג במערכת הדם. גלוקוז, צורה של סוכר, הוא אחד המרכיבים הבסיסיים שנוצר כתוצאה מהעיכול ומספק אנרגיה לגוף.

כשכמות הגלוקוז בדם עולה אחרי ארוחה, הלבלב משחרר הורמון בשם אינסולין למחזור הדם. האינסולין מאפשר לגלוקוז לעזוב את מערכת הדם ולהיכנס לתאים בגוף בהם הוא משמש כמקור אנרגיה.  כשריכוז הגלוקוז בדם יורד בחזרה לרמה הבסיסית, הגוף מפסיק לייצר אינסולין עד הארוחה הבאה.

 

מה קורה כשמנגנון הרגולציה משתבש?

לסבול מסוכרת, משמע שהגוף לא מייצר מספיק אינסולין או לא מגיב לו כראוי.  לכן, אחרי שהגלוקוז נספג בצורה נורמלית  למחזור הדם,  הוא לא יכול להיכנס לתאי הגוף ונשאר בריכוז גבוה מהנורמה במחזור הדם.
כתוצאה מכך הגוף נאלץ להשתמש בחלופות אחרות, כמו שומן או חלבון, כדי לספק אנרגיה לתאים, היות והגלוקוז לא יכול להיות בשימוש לאורך זמן וללא טיפול, תהליך זה יגרום לסיבוכים מטבוליים שונים שיכולים להביא את החתול להיות חולה מאוד.

 

מהם הסימנים לסוכרת?

הסימנים הקליניים לסוכרת יכולים להיות דומים למספר מחלות אחרות ולכלול:

1.      צמא או תיאבון מוגברים

2.      השתנה מרובה

3.      אובדן משקל

4.      חולשה/אפאטיות

5.      הקאות

6.      נטייה לזיהומים בעור או דלקות בשתן.

 

איך מאובחנת סוכרת בחתולים?

כדי לאבחן סוכרת  הווטרינר שלכם ירצה לקחת בדיקות דם ושתן מהחתול. עדיף לא להאכיל אותו למשך כמה שעות לפני בדיקת הדם. הווטרינר גם יכול לבקש מכם לבדוק כמה שותה החתול במשך תקופה מסוימת. כמו כן, יש בדיקת דם בשם פרוקטוזאמין, הבודקת מצב סוכר ממוצע של השבועיים הקודמים לבדיקה.

 

איך מטפלים בסוכרת?

הטיפול בסוכרת בדרך כלל מצליח יותר אם מאבחנים את המחלה בשלב מוקדם. טיפול יכול לכלול את הדברים הבאים:

 

זריקות אינסולין

אם החתול שלכם מאובחן כחולה במחלת הסוכרת, הווטרינר ימליץ לכם מתן אינסולין. האינסולין חייב להינתן על ידי זריקה מתחת לעור. רוב החתולים הסוכרתיים צריכים לקבל זריקה או שתיים ליום. בדרך כלל חתול סוכרתי יצטרך זריקות אינסולין למשך כל חייו. אולם, 20 אחוז מהחתולים יחלימו, וניתן יהיה לגמול אותם מאינסולין. לעיתים קרובות לוקח זמן למצוא את המינון הנכון של האינסולין לחתולכם. יתכן מצב שיהיה הכרחי להשאיר את החתול אצל הווטרינרים לכמה שעות כדי לאפשר מעקב אחר כמות הגלוקוז בדם והשפעת האינסולין עליו. יתכן שתחששו ממתן זריקות לחתול שלכם. הרבה בעלי חתולים חוששים מכך. צוות המרפאה הווטרינרית שלכם ידגים לכם כיצד להזריק לחתול, כמו גם יעבור איתכם על אספקטים נוספים בטיפול בחתול סוכרתי ויציע תמיכה. מחקרים הוכיחו שהרוב המכריע של בעלי חתולים לומדים מהר מאוד כיצד לטפל ביעילות בחתול וללא בעיות מיוחדות.
רוב בעלי החתולים הסוכרתיים מוצאים שהטיפול בהם מאוד מספק וההזרקה היומית במהרה הופכת לדבר שבשגרה. בנוסף להזרקות יתכן ויבקשו מכם דגימת שתן כאמצעי נוסף לעקוב אחרי התקדמות החתול.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מזון

חשוב שחתול סוכרתי יקבל כמות קבועה של אותו אוכל בכל יום. הווטרינר שלכם עשוי לרשום לכם דיאטה וטרינרית מיוחדת לעזור באיזון רמות הסוכר של החתול. במקרים מסוימים, בעיקר בחתולים עם עודף משקל, שליטה על משקל החתול יכולה אף לפתור את המחלה.

 

שגרה

שגרה ועקביות מאוד חשובים עבור חתול סוכרתי. זריקות יומיות והאכלה בשעות קבועות, עוזרות מאוד באיזון רמת הסוכר בדם, כמו גם פעילות גופנית מתונה וקבועה. הסוד לטיפול מוצלח הוא עקביות. הווטרינר שלכם יכול להמליץ שיהיה לכם  "יומן סוכרת  ". ביומן תוכלו לרשום את כמות האוכל הדרושה, זמני האכלה, ומנת האינסולין הניתנת כל יום. היומן גם יכול לשמש כאמצעי לעקוב אחר המשקל של החתול, צריכת המים שלו, שינויים בהתנהגות ודגימות שתן אם נלקחו.

היומן מאפשר לכם וגם לווטרינר לעקוב אחר ההתמודדות של החתול עם המחלה, התגובה לטיפול ואיתור בעיות ברגע שהן צצות.
כל ירידה במשקל, בתיאבון, או הרגשה כללית לא טובה של החתול, צריכים להיות מדווחים לווטרינר. לאחר האבחנה הראשונית תהיה תקופה מסוימת שבה הווטרינר ייצב את החתול. לאחר התייצבות רמות הסוכר עדיין יהיה על החתול להגיע לביקורות במרפאה כדי לעקוב אחר מצבו. עם זאת, עיקר הטיפול והמעקב אחר מצב החתול יתרחשו בבית. באופן כללי, אם השתייה המרובה, האכילה, ומתן השתן והמשקל השתפרו, זוהי אינדיקציה טובה מאוד לכך שהסוכרת תחת שליטה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה