סוגי דם בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

סוגי דם בחתולים

 מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

אלא אם כן את/ה וטרינרים, בטח לא חשבתם על סוגי דם שונים של חתולים. אך האם זה יפתיע אתכם ללמוד שלחתולים יש סוגי דם שונים הדומים לאלו של בני האדם?

 

כמו בני האדם, לחתולים יכול להיות סוג דם A, סוג דם B ואפילו סוג דם AB. וטרינר יוכל לקבוע את סוג הדם של חתולכם בהתבסס על השפעת דגימת דם קטנה על נוגדנים מסוימים.

 

סוגי דם של חתולים

 

סוג הדם של החתול הוא גנטי, ובלתי ניתן לשינוי. רב החתולים בישראל בעלי סוג דם A .

 

לחתולים בעלי סוג דם A יש כמות קטנה של נוגדנים נגד סוג דם B. החתול הנפוץ ביותר בעל סוג דם A הוא חתול הבית המבוית בעל פרווה ארוכה קצרה או בינונית, או חתול הבית הסטנדרטי.  חתולים גזעיים בעלי סוג דם A יכללו סיאמים וחתול קצר שיער אוריינטלי.

 

חתולים מסוימים, אם כי אוכלוסייה קטנה מהם, יהיו בקטגורית סוג דם .B אוכלוסיית החתולים בעלי סוג דם B הם בדרך כלל גזעיים כגון סקוטיש פולד, בריטי קצר שיער, ספינקס, דבון רקס ועוד. לחתולים בעלי סוג דם B יש כמות נוגדנים גדולה יותר נגד סוג דם A.

 

ישנה אפילו אוכלוסייה קטנה של חתולים בעלי סוג דם AB . לחתולים בעלי סוג דם זה אין נוגדנים נגד סוגי הדם  A וB. ההסתברות של חתול בעל סוג דם AB היא פחות מאחוז אחד מכלל החתולים, אך סוגים מסוימים שבדרך כלל בעלי סוג הדם הנדיר הזה יכללו את הגזעים הבאים: בריטי קצר שיער, סקוטיש פולד, סומלי, וחתול ספינקס. בארץ אחוז חתולים עם סוג דם AB הוא מהגבוהים בעולם (15%).

 

בשונה מבני אדם, אין לחתולים סוג דם אוניברסלי המשמש כתורם לשאר סוגי הדם של החתולים.

 

מתי כדאי לדעת את סוג הדם של החתול שלכם?

 

כדאי לדעת את סוג הדם של חתולכם במקרים שונים כגון: הצורך בעירוי דם. לפני עירוי דם של חתול, תתבצע בדיקה לבדוק את סוג הדם של החתול. לאחר מכן, בהתבסס על סוג הדם שלו, יקבל החתול עירוי התואם את סוג הדם שלו. חשוב מאוד לדעת את סוג הדם של החתול על מנת לדעת בדיוק איזה סוג דם הוא יכול לקבל בעירוי. טעות בסוג הדם ונתינתו בעירוי עלולה להיות קטלנית. חתולים המקבלים עירוי דם שלא תואם את סוג הדם שלהם עלולים לפתח תגובות אלרגיות הנעות מריאקציה קלה למצב מסכן חיים. התגובות החמורות ביותר נראות כאשר חתול עם סוג דם B מקבל עירוי דם מסוג A בגלל כמות הנוגדנים הגבוהה שיש בסוג דם .A

 

הסכנות בעירוי דם לחתולים

 

כאשר חתול מקבל מנת דם פעם אחת, ישנה עליה בסיכון לקבלת אלרגיה מעירוי שני. אם החתול שלכם כבר קיבל פעם עירוי דם, תמיד עדכנו את הווטרינר שלכם בכך. אם יצטרך עירוי דם נוסף, יצטרכו להיעשות בדיקות ובירורים נוספים כדי למצוא את סוג הדם המתאים לו כדי למזער את האפשרות לתגובות אלרגיות.

 

במרפאה שלנו ניתן לבדוק את סוג הדם.

 

 

לשאלות ובירורים נוספים אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368