נסיעה עם הכלב - כל מה שצריך לדעת
03-5403368

מידע

כתבות

נסיעה עם הכלב - כל מה שצריך לדעת


מאת: סופי קוזנצוב, אסיסטנטית במרכז וטרינרית רמה"ש

 

כלבים מאוד אוהבים לצאת מהבית, במיוחד כשמדובר בטיול בחברתכם. כל סיבוב עם רצועה הופך עבורם להרפתקה וכשהיעד יוצא דופן השמחה גדולה כפליים. אבל איך מבטיחים שהנסיעה אל היעד ברכב תתחיל ותסתיים על הצד הטוב ביותר? העצות הבאות יכינו אתכם לקראת נסיעה עם כלב באוטו, יעזרו לכם להחליט מה לקחת ויעזרו להם להתמודד עם כלבים שמפחדים מרכבים וכאלה שסובלים מבחילות.

נסיעה טובה!

 

לפני כל נסיעה עם כלב באוטו חשוב לזכור שלכל כלב צרכים משלו, אבל ישנם כמה דברים עיקריים שיעזרו להפוך את הנסיעה לשלווה יותר לכל יושבי הרכב, והנה כמה מהם:
• כיסוי למושב האחורי :
כלבים משירים פרווה ועלולים לשרוט את המושבים, להזיל עליו ריר או לכסות אותו בכתמי כפות הרגליים לאחר שבילו בחוץ. אם אתם חוששים מהתוצאה הכינו מראש סדין ישן ומגבת מתאימה או רכשו בחנות חיות מחמד כיסוי מושב ייעודי לכלבים שתוכלי לפרוש על המושב האחורי ברכב.
• רתמות או עריסות לכלבים :
כל נוסע יודע שאסור לנסוע ברכב בלי לחגור חגורת בטיחות, והדבר תקף גם לגבי הכלבים. בלימות פתאומיות מסוכנות מאוד ועלולות לגרום לכלבים ליפול מהמושב או להיות מוטחים קדימה. מצאו את הפתרון המתאים לצרכים שלכם ושל הכלב והתייעצו בחנות חיות מחמד בנוגע לרתמות או עריסות מתאימות שישמרו על ביטחונם וביטחונכם.
• צעצועים וכלי אוכל :
אם אתם נוסעים ליעד רחוק חשוב לדאוג להביא גם את האביזרים הנחוצים לכלבכם. ארזו מזון בכמות מספקת ומי שתייה, בייחוד לימים החמים, ואל תשכחו לארוז גם את כלי המים והאוכל. חטיפים יסייעו לעידוד כלבים שהתנהגו יפה בנסיעה וצעצועי לעיסה יכולים לעזור להעביר את הזמן בין הרמזורים.
• עשיית צרכים:
אם הנסיעה מתארכת הקפידו לבצע הפסקות יזומות על מנת לאפשר לכלב לעשות צרכים ולמנוע מצבים לא נעימים במהלך הנסיעה.

התגברות על הפחד מנסיעות ברכב :

התארגנתם ויצאתם מהבית אבל הכלב מסרב להיכנס לרכב ? פחד מרכבים או נסיעה יכול להופיע אצל כלבים שאינם מורגלים לנסיעה, ואצל כאלה שהפנימו שכניסה לרכב פירושה שעומד להתרחש משהו מפחיד" כמו נסיעה לווטרינר. כדי להקל על זאת, נסו לצאת עם הכלב לכמה נסיעות קצרות ומהנות ליעדים שהוא אוהב : גינת כלבים, בית של כלב אחר שהוא מכיר או ביקור אצל בני המשפחה. בכל כניסה לרכב תתגמלו עם חטיף שיחזק את התנהגותו החיובית וישמח לקראת הנסיעה הבאה.
ברגע שהכלב יבין שלנסיעה יכולות להיות גם תוצאות טובות וחיוביות, הוא יפסיק לראות ברכב איום ויחכה לה בציפייה ובכשכוש זנב – ממש כמו טיול רגלי.


בחילות והקאות בזמן נסיעה :
בחילות והקאות הן לא דבר נדיר כשמדובר בנסיעה ברכב. ישנם כלבים שסובלים מבחילות והקאות בנסיעה , וקיימים פתרונות גם עבורם.
מומלץ להתחיל באימון הכלב לנסיעה – בשלב ראשון היכנסו ושבו עם הכלב במכונית חונה, כדי שיתרגל למקום. לאחר מכן החלו בנסיעות קצרות והגדילו בהדרגה את מרחקי הנסיעה. חשוב להוציא את הכלב לנסיעה על בטן ריקה ולא מלאה, על מנת למנוע הקאות או עשיית צרכים כתוצאה מהתרגשות או לחץ.
במקרים בהם האימון לא מספק פתרון מלא לבעיה, ניתן להשתמש בכדורים למניעת הקאות, כמו פרמין או סרניה, אך יש להתייעץ עם הווטרינר המטפל לפני כל מתן תרופות!

יש לשים לב להתנהגויות שונות של כלב לפני ההקאה בכדי לעצור בצד ולתת לו להתרענן כמו :
• אי נוחות או שקט פתאומי
• פיהוקים חוזרים
• בכי מוגבר
• ריור מוגבר
• ליקוק הפה

יציאה מהרכב :
הנסיעה הגיעה לסיומה או שעצרתם להתרעננות ? זכרו שמהרכב כולם יוצאים ביחד, לעולם אל תשאירו את הכלב ברכב נעול בייחוד לא ביום חם – הטמפרטורות בתוך רכב עומד מזנקות במהירות רבה, גם אם משאירים חלון פתוח. כלבים יתקשו לקרר את עצמם ביעילות והתוצאות עלולות להיות מסוכנות מאוד.
כמו כן, בעת עצירת הרכב ופתיחת הדלות, הכלב עלול לקפוץ החוצה ולכן חשוב לוודא שהקולר והרצועה מחוברים ואתם מחזיקים ברצועה היטב, כמו כן ניתן ללמד פקודה שרק אחריה ניתן לכלב לרדת מהאוטו.

מקווים שעזרנו להפוך את הנסיעה הבאה שלכם עם הכלב לנעימה, שלווה ובטוחה לכל בני המשפחה.

למידע נוסף נשמח לעמוד לשירותכם,
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368