ניתוח קיסרי להצלת צ'נצילה
03-5403368

מידע

כתבות

ניתוח קיסרי להצלת צ'נצילה

מאת: ד"ר דורון נרי ונטע פדרמן - אסיסטנטית

 

בסוף אפריל, הגיעה למרפאתנו לטיפול צ'ינצ'ילה תל אביבית ושמה לאורה, כשהיא בהריון מתקדם. בשיחה עם הבעלים, התברר שהיא התחילה להמליט 24 שעות לפני שהגיעה למרפאה, היא המליטה גור אחד חי וגור שני שמת, לאחר בדיקת הוטרינר התברר שיש עוד 2 גורים הכלואים ברחמה של לאורה.


מצבה הקליני של לאורה היה גרוע ביותר, היא הייתה מיובשת, חלשה, עם חום גוף נמוך ומאוד אפאטית, לכן היה צורך בניתוח חירום קיסרי. הצ'ינצ'ילה הוא יונק ממשפחת המכרסמים, מקורו בדרום אמריקה, אך כיום נמכר בחנויות רבות ברחבי העולם כחיית מחמד.

 

בשל פרוותן הנעימה, הן היו קרובות לסכנת הכחדה בעקבות צייד לא מבוקר לתעשיית הפרוות. הצ'ינצ'ילה היא חיית לילה, שישנה בעיקר בשעות היום, אוהבת לעשות אמבטיות חול לשם ניקיונה ואוכלת מזון צמחוני. זו חיה קופצנית ופעילה בעלת אופי נוח וידידותי.
הצ'ינצ'ילה מגיעה לבגרות מינית בגיל 5-8 חודשים והיריון אצלה אורך כ-110 ימים בממוצע. הצ'ינצ'ילות יכולות להתרבות לאורך כל השנה אך העונה הפורייה ביותר עבורה היא בזמן החורף. אורך המחזור המיני הוא 40 יום בממוצע והנקבה מתייחמת מייד לאחר ההמלטה, כלומר תתכנה 2 המלטות בשנה. מספר הצאצאים בשגר יכול לנוע מצאצא אחד עד לשמונה.
ההמלטה מתרחשת, בעיקר, בשעות הבוקר. הגורים יוצאים לעולם מכוסים בפרווה ופעילים כבר מיומם הראשון.הצ'ינצ'ילה מטפלת באהבה רבה בגוריה, דואגת להם ומתחילה להניק אותם מייד לאחר ההמלטה וממשיכה עד גיל 8 שבועות.לעיתים במהלך הריון יכולות לצוץ בעיות, למשל דיסטוקיה, כמו שקרה ללאורה הצ'ינצ'ילה שהגיעה אלינו.

 

דיסטוקיה (Dystocia) היא, בעצם, המלטה לא רגילה שנובעת מסיבות רבות, כמו למשל חוסר כיווץ הרחם, תנוחה לא נורמאלית של העובר, פיתול באזור הרחם ועוד. הנקבה המצויה בדיסטוקיה היא תזזיתית ולעיתים עלולה לדמם. אם אין המשך המלטה תוך 4 שעות לאחר  יציאת הגור הראשון יש לבצע ניתוח קיסרי.לאורה, הצ'ינצ'ילה לא המליטה מעל 24 שעות לאחר יציאת הגורים, לכן הוחלט על ידי דר' נרי לבצע ניתוח קיסרי.


הניתוח בוצע בהרדמה מלאה באמצעות גז, בסטריליות מוחלטת. את הניתוח ביצע דר' דורון נרי בעזרת סייעות המרפאה.


לאחר הוצאת הרחם עם הגורים הכלואים בו, ניסינו בכל יכולתנו להציל את שני הגורים אך לצערנו הם נפטרו כבר מספר שעות קודם לכן עוד בהיותם ברחם. במהלך הניתוח, הרחם של לאורה נראה הרוס, פגוע ומזוהם, על מנת להציל את חייה היה צריך להוציא את הרחם ואת השחלות, כלומר לבצע עיקור.
לקח ללאורה מספר ימים להתאושש מהניתוח, אך כיום היא חיה, נושמת, מגדלת באהבה את הגור היחיד ששרד ומפנקת בשמחה את בעליה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון