ניתוח עיקור כלבה - תסריט פנימי ל-YouTube
03-5403368

מידע

כתבות

ניתוח עיקור כלבה - תסריט פנימי ל-YouTube

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

קריין: שלום לכל הצופים בנו, היום אנחנו מתכוננים לניתוח עיקור שגרתי של כלבה. במהלך הניתוח תוכלו לצפות בכל שלב ושלב של העיקור מקרוב ואנחנו נספק לכם את ההסברים. את הניתוח יבצע ד"ר דורון נרי ותסייע לו אסיסטנטית בכירה.

 

ניתן למצוא את הסרטון בעמוד הסרטים שלנו

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

אבל לפני הכול ננסה לענות על השאלה: מדוע בכלל צריך לעקר כלבות?
התשובה לכך מורכבת ממספר גורמים וניתן לחלקם לשלושה: ראשית, היתרון הבריאותי- עיקור בגיל צעיר מוריד את הסיכוי לחלות במחלות מין ושתן, מונע כמעט לגמרי התפתחות סרטן העטינים ומונע לגמרי סרטן רחם ודלקת רחם בכלבות מבוגרות. כמו כן, הוכח כי כלבות מעוקרות חיות יותר שנים מכלבות שאינן מעוקרות.  שנית, מניעה של גורים בלתי רצויים אשר בסופו של דבר מוצאים את דרכם אל הרחוב ואף נדרסים. שלישית, וזו הסיבה הפחות חשובה - מניעת התגודדות של זכרים מסביב לנקבה המהווים מטרד לבעלי הכלבה וכמובן לשכנים, מניעה של בריחת הכלבה מהבית, וקרבות בין כלבים.
בניגוד לדעה הרווחת, אין שינוי התנהגותי לאחר העיקור והכלבה נשארת בדיוק אותה כלבה כפי שהייתה.
הניתוח עצמו לוקח בין 30 ל-60 דקות ולאחריו התאוששות של עד עשרים וארבע שעות.

 

ועכשיו לניתוח עצמו...
משמעות ניתוח העיקור היא הוצאת השחלות והרחם מן הגוף.
על השולחן ניתן לראות את מיקה הכלבה מורדמת בעזרת גז הרדמה. מיקה מחוברת למכשירי ניטור דופק, רמת החמצון בדם וקצב נשימות. בנוסף, מיקה מחוברת דרך קטטר ורידי לעירוי נוזלים שהיא תקבל במהלך כל הניתוח. מיקה שכובה על גבה וקשורה אך ורק לצורך מנח מאוזן לניתוח.


בשלב הראשון אנו מגלחים את איזור הבטן ולאחריו מנקים ומחטאים את האזור כך שיהיה סטרילי. על השולחן מחכה סט כלים שישמש את ד"ר נרי במהלך הניתוח עצמו. סטריליות היא מאוד חשובה בניתוח זה כמו בכל ניתוח אחר. משמעות המילה היא ללא חיידקים אך למעשה מדובר בשטח נקי מאוד. אתם יכולים לראות שתחת סט הכלים מונחים בדים ירוקים שמסמלים בכל עולם הרפואה שטח סטרילי. המשמעות היא שרק לרופא המנתח או האסיסטנט אשר רחצו ידיהם בקפידה וחובשים כפפות סטריליות יש אפשרות נגיעה באזור זה.


כעת ד"ר נרי פורש עוד בדים סטריליים על אזור הניתוח ומשאיר חלון צר אשר בו יתבצע הניתוח. הבדים הסטרילים הללו מונעים זיהום מאזורים סמוכים לאזור הניתוח.


ד"ר נרי מבצע חתך עור בעזרת סכין מנתחים הנקראת סקלפל. לאחר חיתוך העור הרבה פעמים יש דימומים קטנים מכלי דם הנמצאים בעור, אך לרוב אין צורך לטפל בהם והם נעצרים לבד.


ד"ר נרי מפריד רקמות תת עוריות ושומן בכדי להגיע לשכבת השריר ורקמת החיבור אשר למעשה מהווה את קיר הבטן. באזור זה נזהרים מלבצע חיתוך עמוק מדי בכדי לא לפגוע באיברים פנימיים. ניתן לראות כיצד ד"ר נרי מרים את הרקמה עם פינצטה לגובה ומבצע חיתוך קטן ובטוח, כעת ניתן להרחיב את הפתח בבטחה.

 

לפניכם מתגלים כל אברי הבטן, ראשון בד"כ מציץ החוצה השומן התוך בטני יחד עם קרום מיוחד הנקרא קרום הצפק שעוטף את איברי הבטן ועוזר להם להישאר במקומם. אברי בטן נוספים שמתגלים הם המעיים הדקים.ד"ר נרי יכניס את אצבעו או מכשיר מיוחד וישלוף את אחת מקרני הרחם.

 

כעת ניתן לראות כיצד ד"ר נרי מוצא את השחלה ומנתק אותה מהחיבור אל קיר הגוף. השחלה עדיין מחוברת לאספקת הדם שלה. ד"ר נרי יקשור בעזרת חוט מיוחד את אספקת הדם ואז ינתק את השחלה. כעת ד"ר נרי מוצא את השחלה השנייה ע"י שליפת השחלה וקרן הרחם שלה. ד"ר נרי מבצע את אותה קשירה בשחלה השנייה.

 

כעת נותר למצוא את קצה גוף הרחם שזהו למעשה תחילתו של צוואר הרחם. ד"ר נרי מבצע קשירה כפולה של צוואר הרחם וכלי הדם המספקים דם אליו וכעת השחלות והרחם מוצאות בשלמותם מן הגוף.


כעת ניתן לסגור את שכבות דופן הבטן, תחילה מוודאים שאין דימומים- מסתכלים על אזורי הקשירה ומעבירים פד גזה לווידוא. סגירת הבטן מתבצעת בשלוש שכבות: תחילה סוגרים את הלינאה אלבה- אותה שכבת רקמת חיבור ושריר חזקה המהווה את השכבה החשובה, לאחר מכן סוגרים את התת עור ולבסוף את העור.

 

זהו, הניתוח נגמר, הגיע הזמן להעיר את הפציינטית. אנו מכבים את ההרדמה וממתינים מספר דקות עד להתאוששות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה