ניתוחים בלייזר גם לחולים וטרינרים
03-5403368

מידע

כתבות

ניתוחים בלייזר גם לחולים וטרינרים

מאת: ד"ר דורון נרי ודר. זאב גאנז - וטרינר

 

מרביתנו כבר שמענו על ניתוחי לייזר ברפואה הומאנית. הלייזר משמש ברפואת עיניים, דרמטולוגיה, רפואת שיניים ועוד. מעטים האנשים שיודעים שמכשירי לייזר לניתוחים קיימים גם ברפואה וטרינרית. מכשירי לייזר לניתוחים הופיעו כבר בשנות ה60 של המאה העשרים אך בהתחלת הדרך המכשירים היו גדולים מאד, יקרים ומסובכים לתפעול ולתחזוקה. במשך השנים איכות המכשירים וקלות הפעלתם גדלה ושימושם ברפואה הלך והתפשט. בעשר השנים האחרונות החלו להופיע גם מכשירי לייזר יעודיים לניתוחים וטרינרים. בארה"ב עלה מספר בתי החולים הוטרינריים המשתמשים במכשיר לייזר לניתוחים מכ-50 לפני 5 שנים למעל 6,000 כיום! במפתיע (או שלא במפתיע) חברות ישראליות היו ועדיין החלוצות בפיתוח מכשירי לייזר לניתוחים וטרינריים.

 

מכשירי הלייזר הוטרינרים  יוצרים את קרן הלייזר דרך ריאקציה עם חומר יומיומי אשר מוכר לכולנו ונקרא CO2. הלייזר הנוצר כך, מייצר קרן באורך גל שנספג באופן כמעט בלעדי במים. מכיוון שרקמות הגוף מורכבות ממעל 85% מים – קרן זו אידיאלית לניתוחי רקמות רכות. לניתוח בלייזר ישנם מספר יתרונות בולטים על פני ניתוח בסקלפל ניתוחים מסורתי. קרן הלייזר חותכת רקמות ממרחק של מספר מילימטרים (מבלי לגעת ברקמה עצמה). בנקודת הפגיעה ברקמה, הטמפרטורה כה גבוהה שהיא גורמת לאידוי הרקמה מבלי לגרום לכוויות מסביב לחתך עצמו. במכשירי לייזר מתקדמים קוטרה של קרן הלייזר הוא 0.3מ"מ דבר המאפשר חיתוך מדויק מאד.

 

כאשר קרן הלייזר חותכת היא גם אוטמת (מעיין הלחמה) את קצוות העצבים, קצות כלי הדם הקטנים ואת צינורות הלימפה הקטנים. כתוצאה מתכונות אלו של הלייזר נוצרים היתרונות הבאים:
א) פחות דימום (איטום כלי דם קטנים).
ב) פחות כאב (איטום קצוות העצבים).
ג) פחות נפיחות לאחר הניתוח (איטום צינורות הלימפה).
ד) פחות זיהומים (אין מגע עם הרקמה והחום הגבוה הורג חיידקים פוטנציאליים).

 

בהסרת גידולים סרטניים הלייזר גם מקטין את הסיכון להישארותם של תאים סרטניים ברקמה בגלל פעולת "האיוד" תוך כדי החיתוך. החסרון הבולט של מכשיר הלייזר הוא עלותו הגבוהה ולכן הוא נמצא רק במרפאות גדולות המציעות רפואה ברמה מתקדמת ביותר.

 

מנתח וטרינרי מיומן משתמש במכשיר הלייזר כתחליף לסקלפל כמעט בכל ניתוח. החל מהסרת גידולי עור, דרך עיקורים וסירוסים, ניתוחי אוזניים, ניתוחים בחלל הפה ועוד. בניתוחים בהם יש בד"כ דימומים רבים, כגון הסרת גידולי עטין, ניתוחי אוזניים וניתוחי חניכיים, הלייזר משפר מאד את התוצאה הסופית של הניתוח. ישנם מקרים רבים של ניתוחי עיניים/עפעפיים בהם הלייזר משמש להסרת גידולים קטנים ללא שום צורך בתפרים לאחר הניתוח! במקרים בהם יש הכרח רפואי לבצע ניתוח עקירת ציפרניים לחתול – השימוש בלייזר מפחית בצורה מאוד משמעותית את הכאבים בעקבות הפרוצדורה ומקל מאוד על התאוששות החתול.

 

כאשר מנתחים חיות קטנות במיוחד: ארנבות, שרקנים, זוחלים ואפילו חתולים קטנים – השימוש בלייזר מקטין את סכנת הסיבוכים כתוצאה מאובדן דם. בחיות קטנות אפילו מספר טיפות דם יכולות לעשות הבדל עצום!

 

במרכז הוטרינרי רמת השרון אנו מבצעים ניתוחי לייזר לפי הצורך וכן מבצעים השתלמויות לוטרינרים המעוניינים ללמוד להשתמש במכשיר.

 

בתמונות המצורפות ניתן לראות דוגמאות של הסרת גידול מהחניכיים של כלב, הסרת גידול מהשפה של כלב, הסרת גידול גדול מאוזן של כלב, חתך בבטן של ארנבת בתחילת ניתוח עיקור (בלי טיפה אחת של דימום).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מצורף סרטון ניתוח לייזר בכלבת פאג - קיצור חיך והרחבת נחיריים

https://www.youtube.com/watch?v=0LQL8wAfjuM